Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

SINDICAT JUCATORI DE SNOOKER
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Daca s-ar infiinta un sindicat al jucatorilor de snooker ati adera ca membri?
DA
65%
 65%  [ 15 ]
NU
34%
 34%  [ 8 ]
Voturi totale : 23

Autor Mesaj
kappaO
Fan


Data înscrierii: 04/Ian/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie 3 Feb 2010, 23:57    Titlul subiectului: SINDICAT JUCATORI DE SNOOKER Răspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca in statutul constitutiv al FRS jucatorii nu au nici un cuvant in privinta drepturilor lor, se intentioneaza infiintarea unui sindicat al jucatorilor de snooker pentru a apara drepturile acestora si egalitatea de sanse intre jucatori.
Referitor la sansele jucatorilor: in aceasta privinta, s-a constatat inca din prima etapa, chiar de catre spectatori, ca exista inca un tac sub masa de snooker. Si aici au aparut dubiile referitoare la un jucator care se antreneaza constant si numai in acea incapere de la etajul 2, spre deosebire de ceilalti 15 jucatori din Liga Rin. Initial, s-a anuntat prin vocea Antrenorului federal Dragos Cozmaciuc ca acea masa va fi folosita doar in competitii si nu la antrenamente (exclusa incalzirea de dinainte de jocul oficial). Cu toate acestea, numai fiul sau se antreneaza doar pe acea masa cu o nonsalanta si cu un drept privilegiat din nastere (fara a avea vreo vina) dar pe care si-o arata fata de ceilalti jucatori.
In urma acestor privilegii tipice si specifice se doreste crearea unui for sindical care sa guverneze aceste egalitati de sanse fapt care determina si acest chestionar confidential fata de jucatorii doritori sa adere in vederea respectarii drepturilor lor si a egalitatii de sanse in competitii.

Cei care doresc sa isi apere drepturile pot adera la fondarea acestui sindicat. Mentionam ca toate datele vor fi confidentiale pana la dobandirea statutului legal pronuntat de catre judecatorie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappaO Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mar 9 Feb 2010, 11:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi permit sa-mi exprim si eu o opinie in acest sens, cat se poate de obiectiva.

Puterea unui jucator vine din calitatea jocului sau, din capacitatea sa de a castiga meciuri si competitii si din abilitatea sa de a umple sala (la propriu) cu fani atunci cand joaca. Astfel, nimeni, nicaieri in lumea asta nu te va putea da la o parte cu usurinta pentru ca vei deveni o piesa de rezistenta in respectivul ansamblu snookeristic. Vei avea "spatele asigurat" de fani, presa, sponsori etc.

Un exemplu concret in acest sens este Ronnie. S-au schimbat regulamente iar si iar din cauza lui (Sectiunea 4. The Players cuprinde avertismente tocmai datorita comportamentului sau) dar nimeni din conducerea WSA nu va indrazni vreodata sa-i interzica ceva. Motivul: Ronnie umple sala la fiecare meci al sau si face spectacol de fiecare data...

Parerea mea este ca in loc sa dezbinam snooker-ul romanesc care inca se afla la inceput (de abia a iesit din scutece si invata sa faca pasi) mai bine gandim constructiv si creativ si ne orientam eforturile spre evolutie, nu spre regres.

Ganditi-va ca daca veti folosi timpul pentru crearea sindicatului intr-un scop pozitiv si creativ... veti obtine mult mai multe beneficii in viitor.

P.S.: sindicat nu se poate crea decat in cazul unei "ligi profesioniste". S-a incercat si la fotbal asa ceva si a esuat lamentabil.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
kappaO
Fan


Data înscrierii: 04/Ian/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar 9 Feb 2010, 13:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Permiteti sa argumentez:
Ideea infiintarii unui sindicat al jucatorilor de snooker ne-a venit in urma intamplarilor divergente si coercitive uneori pentru jucatori si a unui comportament straniu si acceptat de toti jucatorii in lipsa unei organizari care sa le poata sustine punctul de vedere, chiar si atunci cand deciziile sunt luate fie partinitor, fie in semn de „recunoastere”.
Toate informatiile care au stat la baza acestei propuneri au venit in special de pe forumurile specializate. Tinand cont ca initiatorii nu sunt sunt jucatori ci doar reprezinta cativa jucatori, si asta din cauza repercusiunilor care s-ar putea rasfrange asupra lor.
In acelasi sens putem spune ca: daca vom infiinta acest sindicat (mergem pe ideea ca vom reusi – avem toate sansele, suportul legal, abilitatile si capacitatile necesare – pentru ca nu suntem fotbalisti) unicul sau scop va fi de natura pozitiva in asa fel incat sa duca la perfectionarea sistemului nu la destramarea lui. In acelasi timp, fiecare jucator sa fie respectat si egal (nu in valoare). Este o forma de organizare care este menita sa medieze, sa tina un echilibru intre membrii ei si FRS.
De ce ar dori jucatorii sa destrame aceasta organizare a acestui sport? Nu ar fi in detrimentul lor? Categoric!

S-au mai auzit zvonuri ca aceasta miscare vine dispre zona Biliardului (Pool). Putem spune ca atunci cand se va organiza la nivel de federatie si acest sport inrudit nu vom fi rezervati in a ne reprezenta membrii.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappaO Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20207
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 10 Feb 2010, 17:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu știu exact care ar fi, în acest moment, nemulțumirile jucătorilor de snooker. Avusesem impresia că o parte dintre cele mai vechi au fost rezolvate... S-a încercat și un boicot, boicotul a fost abandonat, probabil că antipatii personale continuă să existe, ca oriunde, iar unele lucruri sunt interpretate tocmai din această perspectivă, care nu este foarte productivă. Nu mi-am ascuns niciodată convingerea că ei, jucătorii, sunt cei mai importanți membri ai asociației și nu vreau să supăr pe nimeni, dar, zău așa, chestiunea cu masa la care s-ar antrena numai Bogdan Cozmaciuc mi se pare mai degrabă o copilărie. Sau o neînțelegere care va fi lămurită. Poate mă înșel eu, dar stau și mă întreb : oare de ce suntem, noi, românașii, așa de grăbiți să începem mereu lucruri noi, fără a avea răbdarea de a construi temeinic nici măcar ceea ce deja este început ?...

În principiu, federația trebuie să fie aceea care să reprezinte interesele jucătorilor și cred că Alex are dreptate – oricum, argumentul juridic rămâne decisiv : nu se poate crea un sindicat decât în cazul unei ligi profesioniste.

Iar dacă „mișcarea” vine din zona jucătorilor de pool, nu ne rămâne decât să le dorim din toată inima să-i ajute Dumnezeu să-și constituie o federație care să le reprezinte interesele. Și, în general, să realizeze tot ceea ce își programează. Ceea ce, bineînțeles, ne dorim și nouă. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappaO
Fan


Data înscrierii: 04/Ian/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi 11 Feb 2010, 10:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@Clara
[oare de ce suntem, noi, românașii, așa de grăbiți să începem mereu lucruri noi, fără a avea răbdarea de a construi temeinic nici măcar ceea ce deja este început ?... ]

Un raspuns minimal poate fi dat printr-un exemplu pe care l-a mentionat andydrak cu fotbalul. Cine poate interveni in FRF? cate lucruri logice nu s-au propus acolo de catre nume mari atat in sport cat si in mediul de afaceri? s-a intamplat ceva? nu! De ce oare? - pentru ca au construit temeinic.
Ceea ce se doreste in cazul jucatorilor este crearea unei forme de organizare juridica a acestora independenta de FRS; nu se intelege ce este atat de rau? de ce ar deranja lucrul acesta in masura in care este constructiv, facut sa aiba o nota pozitiva bazata pe consultare? Ne va face sa crestem si sa construim niste fundamente reale ale acestui sport inca din faza de inceput, nimeni nu doreste sa tulbure apele deoarece ceea ce s-a realizat pana acum este notabil, fara indoiala, cu toate acestea exista intotdeauna loc si de mai bine fara simpatii si antipatii.
Nu ne dorim sa boicotam si nici sa abordam discutia in acest fel - nu are nici un sens! Nu dorim ca jucatorii sa fie considerati cei mai importanti, desi o federatie sportiva fara sportivi activi e greu de gasit!

Maine va fi Adunarea Generala a FRS: dorim sa stim si noi cine va sustine opinia jucatorilor? cu ce autoritate si delegat de catre cine? iar daca FRS ar reprezenta interesele jucatorilor, nu ar fi fost normal ca inainte de Adunarea Generala sa se convoace o adunare a jucatorilor in asa fel incat la AG sa se stie clar ca in ordinea de zi sunt anumite puncte semnalate de jucatori de care poate ar trebui sa se tina cont si eventual sa se hotarasca modul si solutionarea acestor puncte?
Vedem in lista ordinei de zi punctul 7 - informarea AG cu privire la cazurile de indisciplina in anul 2009. Care jucator ar putea sti daca nu cumva a fost considerat indisciplinat? - in mod normal aceste notificari se dau in scris - se dezbat la o intalire preliminara cu jucatorul dandu-se o rezolutie a cazului si abia apoi se informeaza Adunarea Generala? Altfel ar putea sa se propuna totul dupa ureche, mai ales stiindu-se faptul ca daca cineva ar avea o opinie diferita fata de anumiti oficiali FRS risca sa fie considerat indisciplinat.

Prin urmare, haideti sa luam lucrurile in mod constructiv pentru ca astfel ajutam la organizarea, cresterea si intensificarea acestui sport onorabil.

Salutam Adunarea Generala in acest sens si speram sa propuna EA crearea unui for al jucatorilor unde sa isi poata exprima opinia si punctul de vedere fiecare jucator.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappaO Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20207
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 11 Feb 2010, 13:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acest forum nu a fost și nu este tribuna unui singur punct de vedere. Dacă există și alte păreri, ele au același drept la existență & exprimare. Tot ceea ce sper este că toți cei interesați au inteligența și bărbăția de a învăța din critici și de a căuta să rezolve problemele încă nerezolvate, nu să creeze altele noi.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Joi 11 Feb 2010, 18:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Radem...glumim:

Eu propun ca sindicatul jucatorilor de snooker sa fie gandit ca un organism de sine statator care sa acopere toate categoriile de jucatori. Astfel, vom avea Sindicatul Seniorilor, Sindicatul Cadetilor, Sindicatul Juniorilor etc. + Sindicatul Jucatorilor din Liga la care se va adauga Sindicatul Arbitrilor.

Toate aceste sindicate trebuie sa acopere toata Romania, tinand cont ca jucatori de snooker avem in toata tara. Astfel, vom avea filiale judetene pentru fiecare sindicat in parte. Sindicatul Seniorilor Bucuresti, Sindicatul Seniorilor Baia Mare etc.. pana se acopera toate judetele. Fiecare sindicat va avea 3 membri cu functii de conducere: presedinte, vicepresedinte, secretar. In continuare...lasati imaginatia sa zburde pentru a gasi metode de coordonare si control a activitatii sindicatelor. Njoy ! Smile



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 14:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu cum vreti sa luati lucrurile in mod constructiv, daca plecati din start cu reprosuri ("numai fiul sau se antreneaza doar pe acea masa cu o nonsalanta si cu un drept privilegiat din nastere (fara a avea vreo vina) dar pe care si-o arata fata de ceilalti jucatori. In urma acestor privilegii tipice si specifice [...] ") Nu fac inca parte oficial din randul jucatorilor care sa fie legitimati, dar nu-mi place deloc sa vad astfel de discutii. Ce nevoie e de un sindicat? Sa mai am o cotizatie de platit mai tarziu, pe langa taxele de legitimare si de turneu? Interesele jucatorilor? Mai mult decat sa se antreneze sa isi imbunatateasca jocul si sa participe la turnee pentru a se obisnui cu competitia, nu vad ce alt interes ar putea avea un jucator de snooker. E un sport individual, ca tenisul, iar acolo nu am auzit de nici o miscare sindicala.
Sa-mi fie cu iertare, dar scuza ca un jucator are acces la masa oficiala iar restul nu, e cam penibila. Chiar atat de precis ca un ceas elvetian a devenit jocul practicat, incat transpunerea pe o masa noua il dezechilibreaza total? Nu mai bine invatam eticheta unui jucator de snooker, invatam sa nu avem aere evidente de superioritate, sa nu ne enervam vizibil in timpul meciurilor, sau sa plangem dupa fiecare bila ratata? Stiu ca pot fi certat acum "de ce ma bag unde nu ma priveste" dar imi scriu si eu parerea pt ca imi place acest sport foarte mult si nu vreau sa-l vad transformat in "fotbal romanesc" pentru ca da semne deja: se vorbeste in sarade sau despre tot felul de "cancanuri", acum apare "necesitatea" unui sindicat. Va da cineva din federatie cu mana peste tac, in momentul loviturii? Ar trebui sa explice cineva concret de ce atata nemultumire.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Geanta1



Data înscrierii: 09/Feb/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cumva interventiile celor din afara cazului si chiar snooker-ului sunt in plus? Cred ca se exagereaza de ambele parti


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Geanta1 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20207
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 17:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nicio intervenție (adică niciun mesaj pe forum) nu este „în plus” atât timp cât se conformează regulilor forumului. Nimeni, aici, nu este „în afara snookerului” – ca jucători, arbitri sau fani. Pe toți ne interesează ce poziții și decizii se adoptă și toți avem dreptul să le aprobăm sau să le criticăm. (Îmi amintesc că am auzit pe un amic de-al meu spunând, cândva, că numai două persoane au dreptul să-l critice. Bineînțeles că și-n ziua de azi mă amuză respectiva opinie, dar parcă-mi și pare rău că nu i-am dat, atunci, răspunsul cuvenit : prietene, în realitate, dreptul să te critice îl au toți, absolut toți cei care vrei tu să te respecte. Laughing)

În afară de asta, da, și eu cred că trebuie să se evite – de ambele părți ! – exagerările și, în general, punctele de vedere dictate doar de antipatii personale, ambiții personale, ranchiune, orgoliu, încăpățânare, egocentrism, lipsă de viziune, imaturitate sau „simplu” negativism.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 17:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici eu nu cred ca interventia mea este in plus. Am participat la cupa Aristocrat anul trecut si intentionez sa particip anul acesta la campionatul national, in masura in care voi reusi sa-mi organizez timpul si banii. Consider ca e nevoie de lamuriri legate de acest subiect, pentru ca in opinia mea este foarte vag. Nu se prezinta avantajele crearii unui sindicat (nici ce ar insemna el de fapt) si nici motivele pentru care s-a ajuns la aceasta nevoie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20207
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 13 Feb 2010, 13:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Nici eu nu cred ca interventia mea este in plus.


Nici vorbă ! Mai ales că ai pus niște cuvenite puncte pe anumite i-uri. S-ar putea totuși să fie nevoie să-i atrag atenția lui Geantă că nu a debutat tocmai bine pe acest forum : nu cred că-i cazul ca primul mesaj al unui nou membru să fie unul în care să sugereze că opiniile altor membri ai forumului ar fi „în plus” ! (Dincolo de impolitețea flagrantă, se ițește și hazul situației : auzi colo, intră cineva în casa noastră și ne spune că noi, cei din casă, ne trezim vorbind „în plus” ! Shocked Laughing )

Succes & noroc, Mihai, în realizarea proiectelor tale ! Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappaO
Fan


Data înscrierii: 04/Ian/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar 23 Feb 2010, 9:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Nici eu nu cred ca interventia mea este in plus. Am participat la cupa Aristocrat anul trecut si intentionez sa particip anul acesta la campionatul national, in masura in care voi reusi sa-mi organizez timpul si banii. Consider ca e nevoie de lamuriri legate de acest subiect, pentru ca in opinia mea este foarte vag. Nu se prezinta avantajele crearii unui sindicat (nici ce ar insemna el de fapt) si nici motivele pentru care s-a ajuns la aceasta nevoie.


Este adevarat faptul ca sunt necesare niste lamuriri legate de acest subiect si le-am puncta pe scurt:
- Fiind un joc individual consideram ca este importanta si opinia celor care concureaza – jucatorii. Opinia acestora nu este reprezentata de vreun for in FRS – adica jucatorii nu au un reprezentant delegat care sa expuna punctul lor de vedere atunci cand se iau decizii la nivelul Biroului Federal referitor la ei. De exemplu: etapele de anul trecut s-au organizat jumatate pe sistem grupe iar din septembrie pe sistem turneu: - nu credem ca este normal ca sistemul sa sufere schimbari in timpul aceluiasi an competitional atunci cand clasamentul era neclar. Aici intervin alte coincidente legate de revenirea unor jucatori, coincidente care sunt cunoscute de toti participantii si nu numai de ei. Speram ca anul acesta jucatorii sa nu aiba aceeasi surpriza. Este vorba despre continuitatea unui sistem stabilit de la bun inceput. Nu este o acuza ci este o constatare de fapt.
- In alta ordine de idei, consultati statutul FRS in legatura cu articolele despre jucatori. (fiecare jucator a semnat acordul cu aceste prevederi din statut in momentul cand a fost legitimat la FRS – insa cine a vazut acest statut? - care inca nu s-a vazut sa fie public. Stie cineva la ce se angajeaza si care ii sunt drepturile? – sa ni le spuna si noua, celor care incercam sa demaram acest proiect ca for reprezentativ al jucatorilor: sindicat, for, asociatie etc.)
Avantajele crearii unei astfel de organizari il reprezinta in primul rand dreptul la opinie manifestata oficial si nu in nume propriu
Motivul – evitarea unor situatii divergente dintre jucatori si FRS si medierea acestora.
(aici putem face referire la o situatie clara: Un jucator din primii 16 din Clasamentul final 2009 a fost suspendat pe drept. Durata suspendarii s-a reconfirmat si la Adunarea Generala din 12.02.2010 ca fiind de 3 luni. Acest jucator, dupa efectuarea pedepsei de suspendare, ar avea dreptul sa participe in liga celor 16 – lucru care nu s-a intamplat si nu credem ca se va intampla. Considerati normala aceasta atitudine fata de acest jucator?)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappaO Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 23 Feb 2010, 14:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun, asa e mai bine, mai la subiect Smile Sunt de acord ca jucatorii trebuie sa aiba drepturi egale si e nevoie de constanta in reguli intr-un sezon, dar sunt anumite cazuri in care o schimbare poate fi binevenita, cum ar fi cea mai recenta - eu cred ca e o idee corecta ca un jucator care porneste o etapa direct din optimi sa primeasca doar jumatate din puncte in cazul in care pierde din primul meci. Cat despre sezonul trecut cred ca a fost vina unor jucatori pana la urma pt inconsistenta in desfasurarea etapelor. Cum am vazut eu lucrurile, desi poate sa fie o perspectiva ori naiva ori neinformata, unii jucatori care erau de-atunci nemultumiti au refuzat sa participe la competitiile oficiale pana in momentul in care au realizat ca raman pe dinafara pentru 2010. Au facut apoi un compromis si au revenit pt a-si asigura prezenta in Liga nou infiintata. Cum numarul de jucatori a recrescut spre finalul sezonului, s-a schimbat si modul de desfasurare pt a adaptarea la noul contingent de participanti. Eu cred ca intr-adevar a fost doar coincidenta. Asta e parerea mea si consider normala revenirea lor, desi mi s-a parut copilaresc si incosecvent boicotul.
Pana la urma fiecare incearca sa se adapteze conditiilor si cred ca la fel face si federatia, avand in vedere ca nici nu exista de prea multa vreme. Nu stiu daca se poate ajunge la un succes deplin si consens general chiar din primele incercari.
Inca nu sunt convins de necesitatea unui sindicat/asociatii, dar ai adus argumente - da, daca e ceva de semnat, trebuie sa stii ce semnezi si e nevoie si de dreptul la manifestarea opiniei. De mentionat ca opinia si atitudinea sunt lucruri separate si nu cred ca opinia diferita de cea a celor din FRS este cea care creeaza probleme ci atitudinea.
Cat despre ultimul caz concret cu suspendarea, depinde pt ce a fost suspendat; in functie de acest fapt, ar putea fi normala sau nu interdictia pe tot sezonul din liga (cum e cu arbitrii de fotbal retrogradati la divizia B sau C) si pe 3 luni din orice competitie.

(Multumesc Clara pt urari)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mar 23 Feb 2010, 22:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

kappaO a scris:

- In alta ordine de idei, consultati statutul FRS in legatura cu articolele despre jucatori. (fiecare jucator a semnat acordul cu aceste prevederi din statut in momentul cand a fost legitimat la FRS – insa cine a vazut acest statut? - care inca nu s-a vazut sa fie public. Stie cineva la ce se angajeaza si care ii sunt drepturile? – sa ni le spuna si noua, celor care incercam sa demaram acest proiect ca for reprezentativ al jucatorilor: sindicat, for, asociatie etc.)
Avantajele crearii unei astfel de organizari il reprezinta in primul rand dreptul la opinie manifestata oficial si nu in nume propriu
Motivul – evitarea unor situatii divergente dintre jucatori si FRS si medierea acestora.
(aici putem face referire la o situatie clara: Un jucator din primii 16 din Clasamentul final 2009 a fost suspendat pe drept. Durata suspendarii s-a reconfirmat si la Adunarea Generala din 12.02.2010 ca fiind de 3 luni. Acest jucator, dupa efectuarea pedepsei de suspendare, ar avea dreptul sa participe in liga celor 16 – lucru care nu s-a intamplat si nu credem ca se va intampla. Considerati normala aceasta atitudine fata de acest jucator?)


1. articolele din statutul FRS care se refera la jucatori au fost pe site-ul oficial inca de la infiintarea federatiei (din 2007 !!!) si vor fi completate in curand cu noi prevederi. Au fost si sunt publice... doar ca unii nu stiu sa caute si nu au rabdare sa citeasca tot. (Sectiunea Competitii)

2. in cazul sportivului in cauza... nu va avea dreptul sa participe in liga din mai multe considerente: nu a achitat ce avea de achitat pentru a participa in Liga, s-au adus prejudicii de imagine in urma articolelor aparute in presa legate de doping ("Chiar si la snooker am gasit dopati...", Gandul), Liga este prima competitie care are un sponsor si inca unul important... iar imaginea este printre cele mai importante elemente urmarite etc.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community