Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Scandalul Higgins
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 6:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Din păcate, o știre de ultimă oră vine să ne întristeze și să ne dezguste : John Higgins s-a pus, foarte recent, în exact aceeași situație în urma căreia australianul Quinten Hann a fost sancționat, în februarie 2006, cu suspendare pe timp de opt ani.

La scurt timp după meciul cu Steve, scoțianul a plecat în Ucraina, unde, un reporter undercover de la News of the World i-a propus să „aranjeze” patru rezultate, în patru meciuri din World Series of Snooker pentru ca anumite grupuri angrenate în pariuri ilegale să scoată un profit din care să nici nu simtă „comisionul” cu care-l plăteau pe Higgins pentru acest târg. Plata lui Higgins urma să fie de 300 000 de euro.

În ediția sa de azi, duminică, cotidianul The Daily Telegraph relatează faptele : așa-zisul mijlocitor (în realitate, reporter) a luat mai întâi legătura cu Pat Mooney, managerul lui Higgins și, mai nou, membru în Comitetul de conducere al WSA. Lui Mooney i s-a spus clar despre ce afacere era vorba, iar el a pus la cale întrevederea jucătorului cu pretinsul om de afaceri. În cursul respectivei întrevederi, Higgins a fost de acord să piardă patru frame-uri în patru meciuri diferite și a afirmat că este „foarte ușor” să-i faci pe fani să creadă că urmăresc o confruntare sportivă autentică. Singura problemă care părea să-l frământe era cum va justifica (presupun, față de fisc) o asemenea sumă. Scena a fost „imortalizată” video + audio.

Barry Hearn a promis deschiderea imediată a unei anchete interne.

Tot materialul (video, foto, transcrierea discuțiilor și altele) în News of the World de azi Arrow articolul 1 și articolul 2.


_______________________


Section II, C2.8 of the WPBSA Rules and Regulations : "A Member shall not directly or indirectly solicit, attempt to solicit or accept any payment or any form of remuneration or benefit in exchange for influencing the outcome of any game of snooker or billiards.”

Barry Hearn a declarat azi la BBC : “Am citit transcrierea discuțiilor, am vizionat filmul, nu văd niciun motiv pentru care John Higgins n-ar fi suspendat chiar în acest moment. Dar comitetul de conducere al WSA va lua hotărârea definitivă în răstimp de 24 de ore.”

Tot Barry : “It’s an enormous blow. This particular story has the potential to affect the integrity of the entire sport and integrity is vital to the expansion plans we have. It’s been a shattering experience and one that will be immediately looked into by our disciplinary process.

Anyone found guilty has no part in the game in the future and there’s a hell of a rebuilding job to ensure this is not widespread within the game. I don’t see any place in any sport for anyone who affects the credibility of the sport.

The fact is, this has come at the worst possible time. We have a showpiece final on BBC television and to millions of people around the world and this casts a shadow over that event.”


Hearn a mai spus că se va gândi dacă rămâne sau nu în snooker, dar, personal, nu cred că va pleca. În primul rând pentru că nu-i place să lase treburile neterminate și în al doilea rând pentru că-i place lupta.

Pat Mooney a demisionat din Comitetul de conducere al WSA. John Higgins a fost suspendat cu titlu provizoriu, până la încheierea anchetei, de coordonarea căreia se ocupă David Douglas, fost ofițer superior din Scotland Yard, recent cooptat în Comitetul de conducere al WSA.

Barry Hearn, din nou : „Niciodată nu m-am mai simțit atât de dezamăgit și de lovit. Muncim atât de mult pentru revitalizarea acestui sport și există o mulțime de oameni alături de care facem atâtea eforturi ca să ieșim cu toții la liman. Doream ca titlurile ziarelor să vorbească despre revenirea de formă a lui Steve Davis, despre felul în care a Stephen Hendry a recuperat diferența de scor în meciul din șaisprezecimi și, când colo, apare demascarea lui John Higgins și a managerului său !... Sunt absolut distrus...

Nu ne putem permite și nu vom tolera nimănui, nimic, niciun gest care să aducă atingere integrității acestui sport. Nu sunt deloc pregătit să văd cum acest sport moare strivit sub un asemenea gen de publicitate. S-ar putea să apară explicații și scuze, dar nu vreau să aud nimic ! Situația aceasta a avut loc pentru că i s-a permis să aibă loc și există repercusiuni pentru întreg acest sport pe care îl iubesc așa de mult. Am descoperit și o mulțime de alte nereguli, dar în străfundul sufletului meu știu că sunt capabil să îndrept toate lucrurile care trebuie îndreptate. Orice pot să rezolv, dar așa ceva m-a dat peste cap...”
(The Express)

Comunicatul WPBSA

În legătură cu materialele publicate în presă, Barry Hearn, președintele WPBSA a emis următorul comunicat :

Pat Mooney a demisionat din Comitettul de conducere al WPBSA, iar demisia i-a fost acceptată și are efect imediat.

John Higgins a fost suspendat din competițiile viitoare ale WPBSA până la finalizarea anchetei care va începe imediat.

Ancheta WPBSA va fi coordonată de către David Douglas și se va desfășura în regim de urgență maximă. Conform statutului WPBSA, există proceduri specifice, iar ele deja au fost inițiate.

Această chestiune a pus în discuție însăși substanța acestui sport și este nevoie să transmitem publicului cel mai puternic mesaj posibil în sensul că un astfel de comportament nu își are locul în acest sport și că el nu va fi tolerat. Orice abatere va fi tratattă cu cea mai mare severitate.


Declarația lui John Higgins în legătură cu materialele apărute în presă :

„Pot să spun că nu am fost niciodată amestecat, sub nicio formă, în nicio trucare de meciuri. În cei 18 ani de când sunt jucător profesionist, nu am ratat niciodată intenționat nicio lovitură și nu am pierdut intenționat niciun frame și niciun meci.

Cu toată sinceritatea, m-a îngrijorat modul în care a evoluat conversația purtată la Kiev. Când s-a sugerat că aș putea să pierd câteva frame-uri în schimbul unei sume de bani, m-a cuprins frica. Nu doream decât să ies mai repede din hotel și să iau avionul spre casă. N-am știut dacă aveam de-a face cu mafia rusească sau cu cine aveam de-a face. În acel moment, mi s-a părut că cel mai bun lucru pe care puteam să-l fac era să le cânt în strună acestor oameni și să plec cât mai repede din Rusia
[mă rog, Mr Higgins, Ucraina ! Rolling Eyes ] Cei care mă cunosc știu cât de mare este dragostea mea pentru snooker și că n-aș face niciodată nimic care să dăuneze integrității acestui sport. Conștiința mea este curată.”

Acesta era ultimul dintre cei doi ani ai contractului de sponsorizare Betfred a Campionatului mondial și în Snookerland începeau să se pună întrebări asupra viitorului sponsor titular, dar iată cum vorba carpato-danubiano-pontică se aplică și prin alte locuri : berzei chioare îi face Dumnezeu cuib. Acuma poate că nu suntem noi chiar „barză chioară”, dar necazuri avem. Și așa, chiar într-unele dintre cele mai negre clipe dintr-una dintre cele mai negre zile ale istoriei snookerului, se ivește o îmbucurătoare rezolvare : Uncle Fred, cum i se zice – adică Fred Done, patronul Betfred – a reacționat superb la tot scandalul Higgins și a declarat, acum câteva minute : „Noi, aici, la Betfred, n-am încetat să credem în snooker. Dacă Barry Hearn e de acord să încheie cu mine un nou contract pentru cinci ani, eu pe loc i-l și semnez. Am toată încrederea că WSA va investiga în mod serios și complet situația creată și că va lua hotărârea corectă pentru binele acestui sport. În ceea ce mă privește, viața merge înainte și aștept cu nerăbdare continuarea unei finale excelente. Eu n-am de gând să părăsesc snookerul.”

Well done, Uncle Fred, and thanks ! Applause

. . . . . . .



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 6:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Banu-i ochiul dracului peste tot, putini sunt cei care nu au fost tentati sa castige un ban in plus chiar si incalcand regulamente ,principii ,legi ,in ideea ca nu vor fi banuiti sau descoperiti .Vom vedea cand si daca impotriva lui Higgi se vor lua masuri si care vor fi acestea.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 7:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

wow, nu pot sa cred asa ceva. a castigat milioane din snooker si inca mai castiga. parca tot astept sa apara o dezmintire ceva, un anunt cum ca a fost o pacaleala de 1 mai, poate la ei 1 mai e ziua pacalelilor ..........


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 9:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca parerea lui Stuart Bingham spune tot: ”REALLY?!?!?! If the story is true about John Higgins throwing a match. Snooker is dead!!!! Anybody got a job???”

Asa ceva... Sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Seba
Addicted to snooker


Data înscrierii: 22/Apr/2010
Mesaje: 260
Locație: Timișoara

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 9:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca s-a cam terminat cu Higgins


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Seba Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 10:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wow, nici macar nu am cuvinte. Confused



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 10:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wow, din aceasta chestie urata, cel mai mult are de pierdut snookerul. Sincer va spun intotdeauna Higgins mi-a lasat impresia unui om pt. care banul are o valoare aparte; imi pare sincer rau Sad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 11:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte urat ce se intampla! Nici nu am cuvinte! Crying or Very sad



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20205
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 11:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mă mir de un Mooney – care, dacă ar avea un minim bun simț, ar șterge-o, tiptil, pe sub preșul de la ușa din spate a sediului WSA, după ce își va fi lăsat la portar demisia cu efect imediat. Nu mă îndoiesc că toți ceilalți clienți ai lui vor zbura care încotro, ca potârnichile. De ce nu reușesc să mă mir prea tare nici de Higgins ? Poate vă mai amintiți incidentul de la Grand Prix 2006... E drept că era „epoca Walker", când gunoiul era ascuns sub pat și „anchetele interne" durau cel puțin un întreg sezon...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 11:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acest sport se asimileaza cu jocul de maidan din ce in ce mai mult. Mare pacat. Daca pana acum, nu multi stiau de este snooker-ul, acum ca a scris si in click, sigur isi vor forma o parere.



_________________
”It was a hit and hope, and he forgot to hit it”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 11:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mare deceptie pentru Barry, Crying or Very sad te inconjuri de oameni cu care vrei sa revolutionezi snookerul si primesti un dus foarte rece. Crying or Very sad Afara cu ei! Shocked



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
alexandra0003
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Aug/2006
Mesaje: 230
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 12:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FOARTE URAT! Un triplu Campion Mondial de snooker sa se preteze sa faca asa ceva?!

Da, din pacate snooker-ul incepe si el sa se infecteze cu astfel de "practici".

Dar ma intreb, oare un Steve Davis (OBE) sau un Stephen Hendry (MBE) ar fi fost capabili vreodata de un asemenea gest? Sigur ca nu. Poate si d-asta in afara de cei doi nu mai exista si alti jucatori de snooker care sa aibe asemenea titluri inalte.

Un gust foarte amar mi-a lasat acest fapt! Repet, el vine de la un om cu foarte multe titluri si foarte multi bani castigati din snooker si multa glorie datorata acestui sport minunat. Si asta se intampla tocmai in snooker, cel mai nobil si mai fair-play sport, nu?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui alexandra0003 Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 12:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ma asteptam la asa ceva din partea lui Higgins.Parea un familist si un om cinstit dar nu stii nici o data ce efect pot avea banii asupra unui om.Familist este in continuare dar cinstit nu mai este ca inainte.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 13:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

John Higgins ESTE MBE, titlu pe care l-a primit in 2008
Snookerul va primi o lovitura grea in cel mai nepotrivit moment; sa nu ne inchipuim insa ca va muri. Dimpotriva, un tip ca Barry Hearn s-ar putea sa gaseasca "distanta potrivita" pentru ca suflul exploziei sa nu omoare, ci sa ajute la expansiune, chiar daca cu mici hematoame Smile. Pentru ca, nu-i asa, ce nu te omoara te face mai puternic.

Scuze ca incerc sa fiu metaforic, stiu ca nu ma pricep. Ideea e ca niste buni miscari de PR, ca de ex suspendarea inca de azi a lui John, dupa care o pedeapsa exemplara gen banarea pe viata din competitiile snookeristice, ar mentine cota de incredere pe care o au oamenii in acest sport.

Exista insa si reversul: este posibil ca Barry sa-si reconsidere pozitia si sa plece zicandu-le "ia luati-va voi harbul si incercati singuri sa-l transformati in Aston Martin"; atunci cred am putea discuta mai mult despre viitorul oarecum sumbru al snookerului.

Pana atunci insa Doamne Ajuta, nu avem nevoie ca sportul pe care il iubim atat de mult sa fie inecat in mocirla. Ma duc sa ma linistesc la un antrenament cu Babken Wink




Ultima modificare efectuată de către Lolitaa la Dum 2 Mai 2010, 13:36, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 2 Mai 2010, 13:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze Clara, pesemne compuneam mesajul in timp ce tu adaugai noutatile. Iata ca se adevereste, Hearn stie ca singura cale de scapare sunt actiuni imediate si ferme.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Următoare
Pagina 1 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community