Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Jack Lisowski

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 11 Mai 2010, 10:56    Titlul subiectului: Jack Lisowski Răspunde cu citat (quote)

Jack este un fost detinator ar bursei Paul Hunter. Anul acesta a castigat ultimul turneu PIOS si este un tanar promitator.Jack s-a calificat pentru Main Tour in sezonul ce urmeaza si vom vedea daca va reusi niste performante bune.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 11 Mai 2010, 21:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Esențial este ca Jack să fie sănătos, fiindcă, în privința asta, amintirea lunii decembrie 2007 este încă dureroasă și pentru mine. Ce șoc !... Jack era la Prestatyn, la unul dintre turneele PIOS, când s-a plâns că-l doare gâtul și toată lumea i-a spus că, probabil, l-a tras un curent. Apoi, la nici două zile după aceea, a leșinat, lângă masă, în timpul unui meci. A fost chemată ambulanța și li s-a telefonat părinților. După vreo două săptămâni, am auzit că băiatul e tot în spital și că există suspiciuni urâte. Îndată după Crăciun, s-a aflat și diagnosticul : limfom Hodgkin – o formă de cancer. S-a început imediat chimioterapia. Până la sfârșitul lunii februarie, suportase trei cicluri chimioterapice și tratamentul a continuat timp de alte șase luni. Pe la sfârșitul lunii august, Tracey și Nick Lisowski ne-au anunțat că Jack a intrat în remisiune.

În toată această perioadă, Jack a fost neașteptat de puternic și de optimist. Dificultăți au existat – inclusiv unele de natură birocratică și financiară – dar, din fericire, s-au rezolvat.

Mă bucur că Jack are și aici oameni care-l simpatizează. Iată o fotografie din iunie 2008, alături de mămică-sa, Tracey : Jack își pierduse părul, dar nu și zâmbetul. Very Happy



GOOD LUCK ON THE TOUR, YOUNG MAN !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 11 Mai 2010, 22:03, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Jezper
Fan


Data înscrierii: 02/Mai/2010
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 11 Mai 2010, 21:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parca e blestemat numele de Paul Hutner, nu stiu....god forbid...



_________________
The river tells no lies, yet standing at its shores, the dishonest man still hears them.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Jezper Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 12 Mai 2010, 0:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fragment dintr-un interviu cu Jack, realizat în august 2009, de către Przemek Kruk, comentator sportiv polonez (care, câteodată, mai e și jucător de snooker ! Wink Laughing ).


Nu chiar întâmplătoare întâlnirea : luându-ne după nume, familia lui Jack pare a avea rădăcini poloneze. Niciunul din familie n-a cercetat însă prea departe în trecut și cam tot ce știu ei este că tatăl lui Nick (bunicul lui Jack) a fost ucrainean. Mai mult ca sigur însă, în genealogia lor au existat strămoși polonezi. (Familia Lisowski făcea parte din vechea aristocrație numită „de spadă" din zona polono-lituaniană.)

Interviul a fost ocazionat de o victorie a lui Jack într-unul dintre turneele PIOS, informații care, acum, nu mai prezintă atât de mare interes, așa că decupez esențialul.




Przemek Kruk : Ai învins boala, adică ai câștigat bătălia pentru viață. Ce impact a avut acest lucru asupra sookerului ?
Jack Lisowski : Faptul că am trecut prin această experiență mi-a schimbat perspectiva asupra snookerului și asupra tuturor grijilor din viața de zi cu zi. Cred că m-am maturizat mult, nu numai ca persoană, dar și ca jucător de snooker. Dacă se întâmplă să nu-mi meargă jocul sau să mă simt deprimat dintr-un alt motiv, e suficient să-mi amintesc ce am trăit și imediat îmi regăsesc optimismul și buna dispoziție.

PK : Schimbarea de perspectivă te ajută, dar n-ar putea avea ea și o influență negativă asupra performanțelor ? Mă întreb dacă n-ar fi posibil să gândești : „Nici nu-mi mai pasă de rezultate ! Snookerul nu reprezintă totul în viață !” ?
JL : Nu cred că o să ajung vreodată să mă satur de snooker ! Când eram bolnav, tot ce-mi doream era să mă vindec și să-mi reiau antrenamentul. Îmi place competiția. E în firea mea și simt nevoia adrenalinei. Îmi place starea de incitare pe care ți-o dă participarea la turnee. Ești mereu pus la încercare : mai întâi, trebuie să muncești foarte mult ca să te pregătești cât mai bine, iar pe urmă ai de făcut față presiunii meciurilor. Nu e ușor, dar știu că asta este ceea ce vreau să fac, asta este cariera pe care mi-am ales-o.

PK : Ți-ai revenit admirabil după tratament. Abia terminaseși cu chimioterapia și te-ai și calificat în semifinalele Campionatului european Under-19. Cum ai reușit o asemenea performanță uluitoare ?
JL : Imediat ce am terminat chimioterapia și radioterapia, m-am reapucat de antrenamente. Mă simțeam ca renăscut și munceam până cădeam de oboseală. M-am calificat într-o finală PIOS și asta mi-a dat o mare încredere. Dar numai pentru că mă pregătisem serios. Dacă m-aș fi prezentat în turneu fără această pregătire, jucând din amintire și contând pe palmares, probabil că n-aș fi câștigat niciun meci.

PK : Care crezi că este punctul tău forte ca jucător – tehnica ? Rezistența mentală ? Alt aspect pe care nu l-am menționat ? Și care ar fi punctul tău slab ?
JL : Cred că joc foarte ofensiv și asta reprezintă atât punctul meu forte cât și punctul meu slab ! Câtă vreme bilele intr-n buzunare, n-am nicio problemă, dar acum caut să-mi dezvolt jocul ca să rezolv și situațiile în care bilele nu mai sunt la fel de ascultătoare. În acest sens, timpul petrecut la Academia din Sheffield [ca beneficiar al bursei WSA Paul Hunter] m-a ajutat enorm. Faptul că, acolo, am avut ocazia de a juca mereu numai cu adversari de clasă m-a făcut să învăț foarte repede, extrem de multe lucruri – inclusiv despre propriul meu joc. Sunt destul de mulțumit de aspectele tehnice – dar o să progresez și la acest capitol ! Pregătirea mentală merge și ea foarte bine. La Academie, lucrăm și cu un psiholog.

PK : Există jucători care au anumite lovturi predilecte : unora le place un efect, altora, altul. Ai și tu asemenea preferințe ?
JL : Cel mai mult îmi place lovitura de distanță la bila albastră de pe punct ! Sunt destul de bun la lovitura asta și am câștigat bani frumoși la competițiile pe bila albastră. E drept că o și exersez mult, fiindcă așa mă verific dacă lovesc drept.

PK : Am înțeles că ești un tip mai serios și mai conservator – ziarul tău preferat e The Times și revista preferată e The Economist. Ei, ia zi, când se termină criza asta economică ?...
JL : Da, în timpul liber, citesc mult și, așa e, una dintre revistele mele preferate e The Economist. Cred că e important să știm ce se întâmplă prin lume, mai ales în perioada asta de recesiune. Recesiunea afectează viața fiecăruia dintre noi, de la sportivii de top până la muncitorii necalificați. Mai toți avem acum mai puțini bani decât aveam în urmă cu doi ani. Presupun că deja am depășit faza cea mai grea și că, treptat, lucrurile vor merge spre bine, dar sunt convins că va mai fi nevoie de câțiva ani pentru ca băncile și consumatorul obișnuit să-și recapete încrederea și să reînceapă să cheltuiască astfe încât banii să-și reia fluxul normal. Oricum, bine că nu-i meseria mea să fac previziuni autorizate în acest domeniu !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 13 Mai 2010, 12:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E un pustan dragut ,ii doresc multa sanatate si cat mai multe succese pe plan snookeristic!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
JuddTfan
A super fan


Data înscrierii: 04/Mai/2013
Mesaje: 80

MesajTrimis: Joi 17 Oct 2013, 13:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am auzit ca Jack nu mai colaborează cu Django Fung. Stii cineva daca este adevărat ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Australian Open 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui JuddTfan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 17 Oct 2013, 17:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E adevărat.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
JuddTfan
A super fan


Data înscrierii: 04/Mai/2013
Mesaje: 80

MesajTrimis: Joi 17 Oct 2013, 20:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
E adevărat.

Multumesc pentru răspuns Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Australian Open 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui JuddTfan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 2 Mar 2015, 22:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am plăcerea să vi-i prezint pe dl Jack & dna Jamie Lisowski :




Foarte plăcut să mai vezi și câte o nuntă de primăvară prin Snookerland. Felicitări ambilor ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community