Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Masa de snooker
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 31 Mai 2010, 12:20    Titlul subiectului: Masa de snooker Răspunde cu citat (quote)

Salutare. Ma numesc Paul , am 14 ani si sunt un pasionat pe langa altele si de snooker. Locuiesc intr-un apartament destul de mare , dar nu am loc pentru o masa de snooker full-size. Am cautat pe internet mese de vanzare si am gasit ceva potrivit. Cum vi se pare aceasta masa? Puteti sa-mi spuneti ( daca aveti una asemanatoare ) cum este?

PS : Joc snooker intr-un club din orasul meu pe o masa mare.

Aici e link-ul cu masa respectiva : http://www.tatbiliard.ro/produse/16-mese-de-snooker/330-masa-de-snooker-executive.html



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 31 Mai 2010, 17:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Masa este o gluma...nu merita sa investesti in asa ceva. In primul rand masa nu va fi echilibrata (oricat ai incerca), pt ca nu are placi de ardezie asa groase si picioare reglabile. Apoi structura de mdf ma lasa rece. Ca sa nu mai vorbim de postav, bile, unghiuri de lovire diferite fata de o masa normala de snooker. Parerea mea este sa investi banii in altceva(tac personal,accesorii, ore de joc pe o masa adevarata, etc)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 15:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar masa asta de aici cum e?

http://www.youtube.com/watch?v=LcNDQ3hVJD0&feature=related



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 17:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta e un Riley Dinner de 7ft. E cu ardezie, postav normal (strachan, hainsworth sau ce vrei tu), mante standard si costa in jur de 2000...de lire.
Daca te intereseaza asa ceva, in functie de spatu iti poti pune si in Rennaisance (niciodata nu am stiut daca se scrie cu 2 n sau cu 2 s) de 8ft, 9, 10... in functie de spatiu. Pretul pleaca cam de la 2300 si mai adaugi cate 3-400 pe fiecare ft in plus.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 17:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce inseamna placa MDF?



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 21:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu de la ce e prescurtarea, dar e o placa de lemn.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 21:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar masa initiala cu 1700 ron e buna la ceva? Pot face vreun break pe ea?



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 1 Iun 2010, 22:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MDF = Medium Density Fiberboard...Este asemanator cu Pal-ul numai ca are particulele mai fine si este mai scump un pic.

Oricum eu tot zic ca nu merita investitia in acea masa. Si chiar daca te-ai antrena sa zicem pe masa aia, cand treci la o masa adevarata de snooker vei avea probleme mari de adaptare(la loviturile de distanta si la unghiurile de lovire)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 7:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unghiurile tot alea sunt....dar o poti folosi pur si simplu pentru a exersa unghiuri , nu neaparat pentru a face brerak-uri. Sa inveti sa dai efecte, sa bagi bile cu efect. Dar pentru asta ti-ar trebui si un set de bile de snooker, pentru ca la masa iti da niste ”bilule” de 1 5/8 probabil.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 9:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici este o imagine mai calitativa: http://www.powerglidecues.com/downloads/accessories/snookertable.jpg
Avand in vedere ca nu se pastreaza proportiile unei mese de snooker de 12f si ca masa are 183cm(ceva mai lunga decat un tac) - de aia vine si cu 10 bile rosii in loc de 15(ca sa ai loc sa joci printre ele Smile )- eu zic ca unghiurie de lovire sunt altele. Plus ca jucand pe acea masa nu te poti antrena decat la lovituri de mica distanta.
Mi se pare mai buna pt a te antrena la biliard englezesc, in schimb, dar cine joaca asa ceva la noi?



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 10:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

oare bile de snooker normale ar incapea in buzunarele acestei mese?



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 12:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa fizica si geometria cunoscuta pana in zilele noastre de om, unghiurile sunt aceleasi, oricat de mici sau mari ar fi distantele. Iar acea imagine ”mai calitativa” nu schimba asta cu nimic. Daca nu ar fi asa, jucatori ca Mark Selby, sau ca sa revenim la campionatul european Duncan Bezzina, nu ar fi putut trece de la bila8 englezeasca la snooker.

De incaput incap bilele, dar nu ai marja de eroare. Ori e in centru, ori e afara.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 14:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe o asemenea masa se poate juca cu un tac normal?



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 2 Iun 2010, 20:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se poate juca deoarece masa este foarte mica si un tac mare nu ar fi de mare ajutor in aceste conditii deoarece tacul este aproape cat masa si ar trebui sa-l tii in alta pozitie decat in mod normal.Daca ai tine tacul in aceasi pozitie ca pe o masa de snooker de marimi adevarata tacul ar fi prea lung si nu ai putea lovi bilele.Eu cred ca nu merita investit in aceasta masa.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pauldascal



Data înscrierii: 31/Mai/2010
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 3 Iun 2010, 11:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa fac. Daca cumpar masa unii spun ca e o investitie proasta , dar nu am nici bani nici spatiu pentru una mare........



_________________
Let's get the boys on the baise!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pauldascal Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community