Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » The Masters 2011
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine gândiți că va fi campionul ?
Mark King
0%
 0%  [ 0 ]
Jamie Cope
0%
 0%  [ 0 ]
Ding Junhui
43%
 43%  [ 17 ]
Graeme Dott
5%
 5%  [ 2 ]
Peter Ebdon
2%
 2%  [ 1 ]
Marco Fu
12%
 12%  [ 5 ]
Mark Allen
15%
 15%  [ 6 ]
Neil Robertson
20%
 20%  [ 8 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 17:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sper ca Marco sa se tina aproape de Ding la inceput, caci altfel vom avea o finala destul de scurta.


P.S. Nu prea vad cum Ding ar putea pierde aceasta finala. A inceput bine, si cred ca va juca asa pana la sfarsit.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 18:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerfan97 a scris:
Nu prea vad cum Ding ar putea pierde aceasta finala. A inceput bine si cred ca va juca asa pana la sfarsit.

Mai este mult pînă departe, însă dacă Marco nu schimbă ceva în jocul lui măcar în urma pauzei dintre sesiuni, va fi un meci scurt.
Ding nu joacă impecabil, are propriile greșeli, totuși nivelul de pînă acum al jocului său este categoric superior celui practicat de Marco.

LE: 4-2 pentru Ding, Marco Fu cîștigă jocul șase și refuză ocazia realizării unui sutar după o lovitură relativ ușoară, obișnuită de joc, pe care o ratează cu seninătate.

Un lucru este cert: niciunul dintre cei doi jucători nu joacă la nivelul la care ne-a încîntat fiecare în parte ieri, în semifinale.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 18:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea m-am așteptat la un meci din categoria "clasicelor". Miza este prea mare și, de regulă, în asemenea condiții, mai ales dacă nu au experiența unui număr mărișor de finale câștigate, combatanții tind să joace mai degrabă pragmatic decât spectaculos...

Și mie mi se pare că, deocamdată (și nu mă refer numai la scor, ci și la calitatea jocului), Ding e mult mai aproape de titlu decât Marco.

Scorul Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=719



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 18:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Nu prea m-am așteptat la un meci din categoria "clasicelor". Miza este prea mare și, de regulă, în asemenea condiții, mai ales dacă nu au experiența unui număr mărișor de finale câștigate, combatanții tind să joace mai degrabă pragmatic decât spectaculos...

Așa este, uitîndu-mă la această finală mă urmăresc secvențe din finala Campionatului Mondial 2010 care, departe de a mă fi încîntat, a fost cîștigată meritat de Neil, fără experiență anterioară la acel nivel. Graeme avea deja un titlu mondial cucerit, însă tot nu a reușit să facă un meci mare în fața australianului.
Deci, chiar dacă nu vom avea ocazia să vedem o partidă spectaculoasă, măcar să fim martorii unui meci bun, dacă se poate cu răsturnări de situație. Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
zenart
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Ian/2011
Mesaje: 353
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 19:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daros a scris:
Clara White a scris:
Nu prea m-am așteptat la un meci din categoria "clasicelor". Miza este prea mare și, de regulă, în asemenea condiții, mai ales dacă nu au experiența unui număr mărișor de finale câștigate, combatanții tind să joace mai degrabă pragmatic decât spectaculos...

Așa este, uitîndu-mă la această finală mă urmăresc secvențe din finala Campionatului Mondial 2010 care, departe de a mă fi încîntat, a fost cîștigată meritat de Neil, fără experiență anterioară la acel nivel. Graeme avea deja un titlu mondial cucerit, însă tot nu a reușit să facă un meci mare în fața australianului.
Deci, chiar dacă nu vom avea ocazia să vedem o partidă spectaculoasă, măcar să fim martorii unui meci bun, dacă se poate cu răsturnări de situație. Smile

Ce sa vorbin fratioare de "meciuri mari,calitative,spectaculoase",etc,etc...
Turneu slabut calitativ cum am mai spus,pana acum finala in nota subliniata,nimic special.Si daca ma gandesc la faptul ca la aceasta editie de Masters,sunt doar 16 break-uri de peste 100,in 15 !!!! meciuri (cu finala cu tot pana acum)....am spus tot.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zenart Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 19:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Numărul breakurilor 100(+) la ultimele cinci ediții :

Masters 2010 – total : 20 de breakuri / 5 în finală
Masters 2009 – 31 / 4
Masters 2008 – 23 / 4
Masters 2007 – 24 [un break maxim – Ding] / 3
Masters 2006 – 11 / 3



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 20:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Numărul breakurilor 100(+) la ultimele cinci ediții :

Masters 2010 – total : 20 de breakuri / 5 în finală
Masters 2009 – 31 / 4
Masters 2008 – 23 / 4
Masters 2007 – 24 [un break maxim – Ding] / 3
Masters 2006 – 11 / 3


Constat ca, la editia trecuta au fost mai putine breakuri pana la finala decat la aceasta editie.Fara cele 5 breakuri din acea finala senzationala nu ar mai fi fost mai multe decat la aceasta editie. Deci aceasta editie nu a fost mai slaba ca cea de anul trecut in cea ce priveste breakurile de peste 100.Totusi, ca nivel al jocului turneul de anul trecut a fost mai bun, recunosc asta.Plus ca anul trecut a fost si finala superba.Acum, cred ca finala se va incheia destul de repede Sad



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 21:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerfan97 a scris:
Constat ca, la editia trecuta au fost mai putine breakuri pana la finala decat la aceasta editie.

Cum așa? 15 sutare pînă în finala Masters 2010, tot 15 la actuala ediție a Masters-ului.

2009 a fost anul de vîrf al snooker-ului, nu mă refer doar la Masters 2009, ci mai ales la Campionatul Mondial 2009, un campionat excelent cu meciuri care mai de care mai frumoase, plus un număr record de break-uri de peste 100 de puncte.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 22:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daros a scris:
snookerfan97 a scris:
Constat ca, la editia trecuta au fost mai putine breakuri pana la finala decat la aceasta editie.

Cum așa? 15 sutare pînă în finala Masters 2010, tot 15 la actuala ediție a Masters-ului.



Pardon, am pus si break-ul lui Ding din finala asta Embarassed
Da, intradevar 15 la ambele editii, ai dreptate.
Scuzati-ma Embarassed
Intradevar anul 2009 a fost in an cu un snooker de calitate, cu multe breakuri mari.As spune ca in ani 2008 si respectiv 2009 am vazut un snooker cum nu o sa mai vedem chiar curand.Ganditi-va doar, cate breakuri maxime au fost in 2008 si 2009 pe langa 2010.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2011, 22:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hmm... ce debut de sesiune pentru Fu. Sper sa nu se piarda Ding...

later edit : Nevermind.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 0:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

WELL DONE, DINGULEȚULE ! Applause Majoreta



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Undergrow
Addicted to snooker


Data înscrierii: 12/Dec/2010
Mesaje: 306
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 0:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari Ding pt. castigarea trofeului! Un meci cam scurt din pacate pt. noi telespectatorii.
In ce priveste interviurile de la final, chiar eram curios cum vorbeste Marco engleza (pe Ding il auzisem la o conferinta de presa). Am ramas masca, pur si simplu. Daca printr-o intamplare nu vedeam imaginea la tv si auzeam doar sunetul, as fi zis fara nici o indoiala ca vorbeste un englez get-beget. Probabil ca si din cauza asta Marco a avut mai multi fani in public care sa il aclame, spre deosebire de Ding.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Undergrow Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 0:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari, Ding ! Very Happy Applause



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 0:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ding este noul campion al Masters-ului 2011. Felicitări și la mai mare! Applause

Așa cum spuneam, Marco avea nevoie să schimbe ceva în jocul propriu, cel tîrziu în urma pauzei dintre sesiuni. Nu a reușit, iar jocul său a fost în maniera primei sesiuni, a cîștigat tot două frame-uri și în cea de-a doua parte a întîlnirii.

Nu sînt de acord cu ceea ce s-a afirmat mai sus, că doar 3 jucători (Mark Allen, Ding și Marco) au jucat snooker de calitate. Consider că snooker de calitate a jucat și Higgins, chiar dacă a pierdut în primul meci (după mine, meciul dintre John și Graeme a fost primul meci cu adevărat frumos de la acest Masters). De asemenea, snooker de calitate a jucat și Neil, fiind eliminat - asemeni lui Higgins - chiar dacă a jucat bine. Graeme a jucat excelent meciul din optimi, dar s-a stins în sferturi, la fel și Mark King.
Una peste alta, mă bucur că există și astfel de turnee atipice: 7 dintre cei 8 favoriți din primul tur, fiind eliminați de către jucătorii mai slab cotați. Psihologic, turneul acesta sper să se dovedească benefic atît pentru granzi, cît și pentru jucătorii cotați cu șansa a doua. În cazul granzilor, efectul sper să fie de duș rece: "Va trebui să joc pe măsura valorii mele altfel, I'm out of the game". Pentru ceilalți, acest turneu trebuie să le dea încredere că sînt capabili să se lupte de la egal la egal cu elitiștii. Nu a fost o singură victorie surpriză în optimi, o excepție. Dimpotrivă, surprizele au fost 7 din 8. Deci, SE POATE!
Toate acestea sper că vor ajuta la creșterea calității jocului și la dobîndirea unui nivel superior de joc pentru cît mai mulți practicanți de snooker.




Ultima modificare efectuată de către Daros la Lun 17 Ian 2011, 0:55, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 0:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari, Ding! Applause



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » The Masters 2011 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Următoare
Pagina 16 din 17

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community