Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

PACAT....

 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 10:09    Titlul subiectului: PACAT.... Răspunde cu citat (quote)

UN FLUTURE IA FOC IN UNIVERS/ E GALBEN DE MARIMI HALUCINANTE/ E PLIN DE NERVI SOLARI SI MIEZ DE PLANTE/ SI CU PAMANTUL SEAMANA LA MERS/ O CE DEPOZIT ESTE TOTUSI EL/ CUM TRECE INCARCAT DE INSOMNIE/ MANAT DE-O COSMICA MELANCOLIE/ SE STINGE TANAR PROASPAT SI REBEL/ UN GALBEN FLUTURE/ UN STINS DRAPEL/ HALUCINANT MACEL DE PAPADIE!

S-A STINS AL NOSTRU ADRIAN PAUNESCU....CE PACAT...CE DURERE INGROZITOARE....
....SUNT NESPUS DE TRISTA!



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 11:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O pierdere imensă...
Dumnezeu să-l odihnească!



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 18:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pacat ... Cu adevarat!
Dumnezeu să-l odihnească!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 19:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

propun administratorilor ca pe acest forum subiectele politice sa fie interzise. in aceasta oaza de frumusete nu doresc sa ma simt umilit in nici un fel. multumesc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 19:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lolitaa, subiectele politice chiar sunt interzise. Te înțeleg, dar, pe cel de față, hai să nu-l luăm ca pe un subiect politic. De ce ? Pentru că, despre morți, frumos este să vorbim numai de bine, iar, în acest caz anume, singura cale de a ne conforma zisei cerințe comportamentale e cea de a face abstracție de activitatea politică a defunctului – astfel, subiectul devine unul literar. Și omenesc.

Oricum, noi nu putem decât să spunem „Dumnezeu să-l ierte !”. Știe El, Domnul, ce are de iertat. Poate ar fi bine să încercăm, la rândul nostru, să trecem peste lucrurile care e preferabil să fie uitate, dacă nu din alt motiv, măcar pentru că așa ne despovărăm noi înșine de o grămadă de balast sufletesc...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lolitaa
A super fan


Data înscrierii: 08/Oct/2008
Mesaje: 93
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 20:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Lolitaa, subiectele politice chiar sunt interzise. Te înțeleg, dar, pe cel de față, hai să nu-l luăm ca pe un subiect politic. De ce ? Pentru că, despre morți, frumos este să vorbim numai de bine, iar, în acest caz anume, singura cale de a ne conforma zisei cerințe comportamentale e cea de a face abstracție de activitatea politică a defunctului – astfel, subiectul devine unul literar. Și omenesc.

Oricum, noi nu putem decât să spunem „Dumnezeu să-l ierte !”. Știe El, Domnul, ce are de iertat. Poate ar fi bine să încercăm, la rândul nostru, să trecem peste lucrurile care e preferabil să fie uitate, dacă nu din alt motiv, măcar pentru că așa ne despovărăm noi înșine de o grămadă de balast sufletesc...


Draga Clara, sunt convins ca esti o persoana de caracter si nu am sa iau in considerare mesajul de mai sus mai mult decat ca pe o impaciuire pentru "certaretii dintr-a opta". Multumesc dar nu este nevoie, as prefera sa fac eu pasul inapoi decat sa-i oblig pe altii la astfel de compromisuri.

Ma simt obligat insa sa-ti ofer un raspuns pentru a nu ma banui ca am vrut doar sa inflamez vreun spirit: in opinia mea acest pamflet "despre morti..." trebuie excizat din constiinta umana. Nu as vrea ca peste zeci de ani sa descoperim vreun buncar cu literatura acceptabila scrisa de hitler iar demonizarea acestuia sa devina o crima culturala.

"Sa trecem peste", "Sa uitam". Eu zic DOAMNE FERESTE !! Uitarea este antidotul la leacul constiintei umane. E de ajuns sa deschizi 5 min televizorul in Romania sa-ti dai seama ca nivelul degradant in care ne aflam isi are samanta tocmai in aceasta uitare si "las' ca merge si-asa".

Iar din postura celui ce a avut in familie suferinzi politici in timp ce decedati de prestigiu "siamezau" (cuvant inventat!) cu tortionarii ... scuze insa chiar nu vad de ce ar trebui sa suport o asemenea umilinta.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lolitaa Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 20:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MULTUMESC CLARISOR!

IAR LOLITAA...NU ESTE NIMIC POLITIC!!!.....IN PLUS NIMENI NU TI-A CERUT SA SCRII CEVA PE ACEST TOPIC....ASA CA,NU ISCA SCANDAL


CLARA,DC VREI,PROPUN SA STERGI MESAJELE LOLITTEI SI ACESTA AL MEU...AM INTELES PUNCTUL EI SAU LUI DE VEDERE



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 5 Noi 2010, 21:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Snooky, atât tu cât și Lolitaa ați simțit nevoia să vă exprimați punctele de vedere. Știu că al tău nu are nimic de-a face cu politica. Pe de altă parte, Lolitaa are perfectă dreptate să resimtă actualele elogii funebre din presă ca pe o jignire. (De umilință, cred eu, nu poate fi vorba.)

Nicio grijă, Lolitaa, istoria judecă. Și nu uită nimic.

Tradiția comportamentală a nevorbirii de rău a morților vizează imediatul dispariției unui om. Dacă defunctul – oricine ar fi el – nu a avut decența de a trăi astfel încât chiar să merite laudele postume, noi, în schimb, trebuie, mi se pare mie, să o avem pe aceea de a respecta nu atât viața lui, care a fost trăită așa cum a fost trăită, ci moartea, care ne așteaptă pe toți. În timp – mai lung sau mai scurt, toate lucrurile se așază la locul lor.

Așa că, „pe pământ pace și între oameni bună învoire” (Luca 2, 14). Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristiPOLI
More than a fan


Data înscrierii: 20/Iul/2011
Mesaje: 46

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011, 9:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

el e singurul poet ce a reusit sa-mi smulga o lacrima cu cantecul ruga pentru parinti


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristiPOLI Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community