CAMPIONATELE MONDIALE IBSF
3–15 decembrie, Al-Faihaa Sports Complex, Damasc, Siria.
Se desfășoară trei turnee de snooker : Seniori, 40(+) și Ladies. Ca de obicei, listele sunt definitivate în proporție de cam 95 la sută, dar, în mod evident, ediția din acest an va trebui să facă pe dracu-n patru și să se descurce fără noi...
GRUPELE
Seniori
Grupa A
Shuji Hase (Japonia)
Ahmed Aly (SUA)
Noppadol Sangnil (Thailanda)
Karam Fatima (Siria)
Muhammad Sajjad (Pakistan)
Gary Gillard (Noua Zeelandă)
Alain Vandersteen (Belgia)
Janne Hakkinen (Finlanda)
Grupa B
Chul Ho Hwang (Coreea)
Anas Almarzouki (Siria)
Paul Schopf (Austria)
Fern Loyer (Canada)
Vladimir Bykov (Rusia)
Leo Fernandez (Anglia)
Takao Kurimoto (Japonia)
Grupa C
Mohamed Joker (EAU)
Arjun Lavingia (Tanzania)
Stéphane Ochoiski (Franța)
Martin McCrudden (Irlanda)
Basem Aboud (Siria)
Andreas Ploner (Austria)
Chan Ka Kin (Hong Kong)
Grupa D
Rodney Goggins (Irlanda)
Yasin Merchant (India)
Konstantinos Mavroforos (Grecia)
Yousef Jalal (Venezuela)
Essam Makawi (Siria)
Pierre Jordaan (Africa de Sud)
Habib Subah (Bahrain)
Thor Chuan Leong (Malayezia)
Grupa E
Ryan Somaratne (Sri Lanka)
Haitham Khalil (Siria)
Pankaj Advani (India)
Michael Zahra (Siria)
Tero Suvanto (Finlanda)
Nisar Ahmad Safuddin (Qatar)
Dimitris Economou (Grecia)
Jason Todd (Noua Zeelandă)
Grupa F
Moh Keen Hoo (Malayezia)
Azhar Alzibak (Siria)
Rune Kampe (Danemarca)
Ammar Taqi (Kuwait)
Kaviraj Bissessur (Mauritius)
Gareth Allen (Țara Galilor)
Ashraf Khirfan (Iordania)
Nader Khan Sultani (Afghanistan)
Grupa G
Dechawat Poomjaeng (Thailanda)
Firas Al-Shamini (Irak)
Daniel Wells (Țara Galilor)
Maurice Le Duc (Olanda)
Lim Chun Kiat (Singapore)
Bassam Khalil (Siria)
Amir Sarkhosh (Iran)
Evgeniy Belyaev (Rusia)
Grupa H
Lin Tang Ho (Hong Kong)
Alex Borg (Malta)
Sohail Shahzad (Pakistan)
Roy Stolk (Olanda)
Anthony Brabin (Cipru)
Ibrahim Alkhder Alahmd (Siria)
Ahmed Abdullah Assiri (Arabia Saudită)
Maged Shafik (Egipt)
Grupa J
Mario Van Herk (Belgia)
Eissa Sayed (EAU)
Muhammed Leysi (Turcia)
Mohamed Elhamy (Egipt)
George Louca (Cipru)
Suleiman Abusalem (Iordania)
Nawaf Al-Ameer (Bahrain)
Ayhb Hasan Nisuif (Irak)
Grupa K
Wael Talaat (Egipt)
Bernhard Bernhardsson (Islanda)
Duncan Bezzina (Malta)
Abdullah Al Kandari (Kuwait)
Nizar Abdullah Assiri (Arabia Saudită)
Steve Mifsud (Australia)
Mohammad Rais Sen Zahi (Afghanistan)
Susantha Botheju (Sri Lanka)
Grupa L
Vinnie Calabrese (Australia)
Soheil Vahedi (Iran)
Bobby Cruickshanks (Scoția)
Emir Yigit (Turcia)
Franz Stähli (Elveția)
Faaris Khan (Africa de Sud)
Omar Alkojah (Siria)
Imran Shahzad (Pakistan)
.
40(+)
Grupa A
Vyacheslav Sorokin (Rusia)
George Chammas (Siria)
Chuchart Trirattanapradit (Tai Pichit) (Thailanda)
Masayuki Koshimo (Japonia)
Clive Thomson (Noua Zeelandă)
Petri Kopponen (Finlanda)
Simon Zammit (Malta)
Munier Cassim (Africa de Sud)
Grupa B
Amir Reza (Iran)
Darren Morgan (Țara Galilor)
Mike Smith (Anglia)
Mamdoh Alaanad (Siria)
Issa Ibrahim Alrasi (Arabia Saudită)
Amir Osman (Egipt)
Rene Dikstra (Olanda)
Grupa C
Moataz Kowatly (Siria)
Ebrahim Baghi (Austria)
Syed Abdul Saleem (India)
Richard McHugh (Irlanda)
Ng Yam Shui (Hong Kong)
Ali Jaafar (Franța)
Phil Williams (Țara Galilor)
Paul Thomerson (Australia)
Grupa D
Glen Wilkinson (Australia)
Dougie Melrose (Scoția)
Prasanna Pushpakumara (Sri Lanka)
Kurt Desplenter (Belgia)
Ahmad Alenazi (Iordania)
Costas Konnaris (Cipru)
Ahmad Ulldin Ahmadi (Afghanistan)
Ayyoub Al Sharrah (Kuwait)
Grupa E
Noppadon Noppachorn (Thailanda)
Arvind Savur (India)
Karim Helmy (Egipt)
Clive Thomson ( Noua Zeelandă)
Brynjar Valdimarsson (Islanda)
Joe Delaney (Irlanda)
Urs Freitag (Elveția)
Grupa F
Gary Morris (Anglia)
Cheung Leung Sing (Hong Kong)
Paul Bason (Noua Zeelandă)
Andrey Vill (Rusia)
Mohasin Alabdulrahman (Qatar)
Mohammad Alsamhari (Arabia Saudită)
Philippe Bonnet (Franța)
Ahmad Al Tarkait (Kuwait)
.
Ladies
Grupa A
Irina Gorbataya (Rusia)
Inese Lukashevska (Letonia)
Sabah Armoush (Siria)
Revanna Umadevi (India)
Nita Clarkson (Noua Zeelandă)
Ng On Yee (Hong Kong)
Nahla Al-Sunni (Bahrain)
Grupa B
Anne-Katrin Hirsch (Germania)
Wendy Jans (Belgia)
Kathy Howden (Australia)
Maliwan Sangklar (Thailanda)
Jaique Ip Wan In (Hong Kong)
Armaghan Hassani (Iran)
Vidya Pillai (India)
Grupa C
Maria Loizou (Cipru)
Nicha Pathomekmongkhon (Thailanda)
Kimberley Cullen (Noua Zeelandă)
So Man Yan (Hong Kong)
Kathy Pararshis (Australia)
Anuja Chandra (India)
Grupa D
Eslami Taherh ( (Iran)
Hannah Jones (Anglia)
Ramona Belmont (Noua Zeelandă)
May Yasser Al-Doseri (Bahrain)
Jeanne Young (Africa de Sud)
Chitra Magimairaj (India)
.
_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen