Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Campionatul național - Liga a doua
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » Sezonul național 2011
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 16 Dec 2011, 23:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe mulțumiri, Mihai, pentru rezultate și felicitări pentru victorie ! Felicitări lui Marco !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragosh



Data înscrierii: 31/Dec/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm 31 Dec 2011, 12:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari dragilor iubitori ai snookerului. Dupa cum bine vedem snokerul in Romania merge din ce in ce mai bine. Liga 1 a ramas fara sponsori, iar liga secunda este aproape moarta. In conditiile date, participarea in Liga nationala mai are doar valoare sentimentala si poate imi explica si mie cineva cum un jucator din provincie isi poate acoperi costurile participarii la etape.
Poate ca stimata conducere favorizeaza participarea jucatorilor din Bucuresti? Ar fi o scuza buna, dar cred ca este vorba doar de nepasare si neinplicare.( exceptand mesele de protocol unde implicarea este totala). O alta dovada a neimplicarii este ardoarea cu care sunt prezentate rezultatele etapelor pe site. Lipsesc cu desavarsire.
Vine inceputul de an si impreuna cu el si pretentiile finaciare:
- taxa de participare la etape
- taxa de afiliere la federatie
- taxa pentru glumele proaste facute de Dl. Cozm.... si mai stiti voi cum.

Anul trecut mai multi jucatori au refuzat sa participe in liga nationala datorita auspiciilor nefavorabile. Credeti ca anul acesta v-a mai fi dispus cineva sa participe? 2.000 RON taxa de participare? What the fu..???

In incheiere va doresc "La multi ani" si astept si eu un raspuns in 2013- 2014!

Apropo" cine mai vine la LIGA???







Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dragosh Trimite mesaj privat
TomiRaelian
Fan


Data înscrierii: 02/Mar/2010
Mesaje: 13
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 1 Ian 2012, 21:16    Titlul subiectului: Cum sa nu? Răspunde cu citat (quote)

Sunt acolo:)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui TomiRaelian Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dragos Cozmaciuc
Fan


Data înscrierii: 21/Dec/2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar 3 Ian 2012, 0:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand as vrea sa adresez tuturor iubitorilor Snooker-ului urarea de La Multi Ani! D-lui dragosh as vrea sa-i mai recomand sa aiba puterea sa se prezinte, deoarece asa cred ca este elegant, sa-ti asumi parerile si opiniile chiar daca de cele mai multe ori nu sunt acceptate de cei din jur. Incerc sa dau un raspuns intrebarilor tale din dorinta de a te determina sa accepti ca cei patru ani de Federatie au fost cu adevarat eficienti. Cred ca stii, ca avem de recuperat aproape 140 de ani de experienta in snooker si ma bucur ca in scurta noastra activitate lucrurile au crescut de la an la an. E singurul adevar pe care-l recunosti si tu in a doua fraza (ironic bineanteles). Poate ca stii in ce conditii se juca snooker in Romania inainte de 2007. Iti spun eu daca nu stii. In 2004 erau patru mese in Bucuresti (una la Club Texas, una la Club Herastrau si doua undeva in Complexul Studentesc Lacul Tei). In vara anului 2004 disparusera cele doua mese din Lacul Tei, dar au aparut cele trei de la Clubul IDM. In acea vreme erau cativa jucatori de valoare, Sandi (Daniel Bontea), Denis Cretu, Babken Melkonyan, Marius Piticariu, Cristian Dima, Tony Judet, Ovidiu Cristea, care au participat constant la turneele organizate de Asociatia de Snooker din Romania - 42 de turnee in trei ani. Daca ai fi fost prezent si tu la acele turnee cu siguranta ai fi avut o alta perspectiva a inceputurilor Snooker-ului Romanesc. Nu cred ca realizezi ce inseamna sa desfasori un turneu in 5-6 zile de dimineata pana seara, pe o singura masa. Cand se realiza un break de 30-40 era sarbatoare. Sa castigi un joc contra celor prezentati mai sus era o performanta deosebita. Tot ce s-a realizat pana acum este datorat acelor inceputuri cand Federatia Romana de Snooker si Centrul National de Snooker erau niste schite si proiecte indraznete. Daca ai avut ocazia sa joci sau sa vizitezi Centrul National de Snooker ai realiza diferanta. Cred ca din invidie sau rautate nu poti accepta schimbarea aparuta in ultimii patru ani. Trebuia sa fac aceasta mica introducere pentru a clarifica anumite repere atat pentru tine cat si pentru ceilalti simpatizanti ai snooker-ului. As vrea acum sa-ti raspund la intrebarile tale cu toata sinceritatea.
Spui ca Liga 1 a ramas fara sponsori.
Problema gasirii unui partener serios si de durata este in general una cu care se confrunta toate sporturile in Romania. Nu este un moment extraordinar care sa determine eventualii sponsori sa dea navala spre snooker. Nu putem intrerupe activitatea pana o sa avem acest sponsor. As vrea sa intelegi ca snooker-ul in Romamia nu este sport profesionist. Inafara celor 96 din Main Tour restul sportivilor au statut de amatori.
In ce priveste liga secunda, te rog sa cauti la rezultate si o sa vezi ca nu e asa "moarta" cum spui tu. In 2009 au fost 66 de sportivi participanti, in 2010, 74 iar in 2011 au luptat pentru cele patru locuri 70 de sportivi. Sunt sporturi cu mult mai mare traditie care nu aduna la start 70 de sportivi.

In ceea ce priveste valoarea despre care spui ca e doar "sentimentala" cred ca iarasi gresesti. Miza participarii in Liga Nationala este aceea de a cuceri titlul de Campion National, care impreuna cu alti doi sportivi dau sansa de a reprezenta Romania la CE. CM si alte turnee oficiale care conteaza pentru calificarea in Circuitul profesionist. Daca pentru tine este putin lucru, te rog sa ma crezi ca exista suficient interes in aceasta lupta.
Daca o sa verifici clasamentele finale 2011 o sa vezi ca din cei patru promovati, trei sunt juniori. Te rog sa intelegi ca Federatia Romana de Snooker doreste incurajarea si participarea sportivilor la Competitiile Nationale. Anul trecut din cele 10 etape de CN, patru s-au desfasurat la Cluj-Napoca, Baia-Mare, Brasov, Arad. Anul acesta vor mai fi etape in premiera la Oradea si Pitesti. In 2007, 2008 si 2009 au fost etape si in Iasi si Constanta. In 2009 Federatia a organizat 10 turnee demonstrative de Pot Black in Craiova, Pitesti, Bacau, Roman, Suceava, Botosani, Mangalia, Calarasi, Oradea, Satu-Mare.
Dupa cum vezi federatia are toata deschiderea in promovarea snooker-ului la nivel National. In ceea ce priveste participarea sportivilor din tara, federatia nu poate si nu este obligata sa suporte cheltuielile aferente participarii la etapele de CN. In primul rand ar trebui sa apreciezi foarte corect nivelul tau in snooker, sa incepi sa te antrenezi serios, sa participi la turnee si eventual sa castigi turnee, ca in ultima instanta prin rezultatele tale sa demonstrezi ca meriti sa fi sprijinit financiar. La toate turneele si etapele organizate in tara nu am vazut un interes extraordinar, in sensul de a participa si a castiga eventual turneul. De obicei participa aceeasi jucatori care lupta pentru Liga iar "autohtonii" sau cei care "dau frecvent 147" stau si comenteaza. Este o atitudine gresita si te rog sa faci efortul de a o schimba. Indiferent de sportul practicat, inafara Campionatului National nu are nimeni valoare. Cine crede ca e asa de usor, il astept cu placere sa-si demonstreze valoare.

Conducerea Federatiei nu favorizeaza pe nimeni. Conducerea Federatiei favorizeaza doar munca, disciplina, educatia si valoarea. Nepasarea si neimplicare de care vorbesti sunt calitatile celor ca tine, care in loc sa se uite in oglinda si sa se intrebe oare ce a realizat, prefara sa se complaca intr-o atitudine inerta si mereu contestatara caracteristica celor slabi. E mai usor sa critici pe ceilalti decat sa te analizezi foarte obiectiv pe tine.
In ceea ce priveste rezultatele si toate informatiile de pe www.snooker.ro esti iarasi incorect in aprecieri. Clasamentele sunt la zi iar recent prin munca deosebita a lui Valentin Militaru aveti ocazia sa accesati multe fotografii care oglindesc intr-o mica masura munca din acesti patru ani, realizata cu o echipa nu foarte numeroasa. Festivitatea de premiere desfasurata in 18 decembrie 2011 a fost una deosebita. Centrul National de Snooker a fost neancapator, gazduind aproape 100 de invitati. As vrea sa-mi permiteti ca pe aceasta cale sa salut prezenta doamnei Doina Melinte - presedinte ANST. Cu aceasta ocazie am fost onorati de prezenta Altetei Sale Printul Dimitrie Sturdza, in calitate de Presedinte de Onoare al Federatiei Romane de Snooker.

In incheiere as vrea sa-ti recomand o mai mare aplecare spre potentialul tau (cred inca nevalorificat) si atunci cand o sa realizezi ceva mai performant ca altii cu siguranta vei fi apreciat. In data de 30 decembrie 2011 urmaream o emisiune cu actorul Dan Puric, in care tema principala era calitatea profesionala, morala si spirituala a Romanului. Avem oameni deosebiti, nascuti cu un potential si calitati deosebite, dar care nu sunt valorificate pe masura. Nu mai avem repere, nu mai avem obiective, nu mai avem tinte pe care sa le realizam. Traim intr-un vartej al dezordinii si superficialitatii, care duce pe zi ce trece la o degradare totala. Avem puterea de a ne desprinde? Avem puterea de a avea valoare si nu succes? Avem puterea de a ne pastra principiile? Putem sa ducem la indeplinire proiectele pe care ni le-am propus? De noi depinde, de fiecare dintre noi. Pot sa-ti prezint modul meu de a fi. Incerc sa fac ceea ce stiu, bine si sa fiu mai performant decat cel care ma contesta sau comenteaza. Pana acum mi-a reusit. Un profesionist face foarte bine lucrurile simple. Te las pe tine si pe ceilalti ca tine sa faca lucrurile complicate. Iti doresc succes, pana in momentul cand vei realiza ca trebuie sa te intorci la lucrurile simple pe care sa le faci cat de bine poti.

Taxa de participare in Liga Nationala 2012 este aceeasi - 1000lei (tu vezi uneori dublu), iar taxa de viza anuala este de 200lei. Cei 2000 lei de care vorbesti or fi dintr-un vis mai putin placut. Oricum gasesti toate aceste informatii pe www.snooker.ro. Nu e nici un secret. Pe data de 20 decembrie, conform Regulamentului FRS, toti sportivii pentru 2012 erau deja confirmati si cu taxele platite. Nu-ti fa griji, are cine juca in Liga si te asigur la un nivel mult mai ridicat de la an la an.
In Liga Nationala nu vii, cum spui tu, ca la revelion sau in excursie. Trebuie sa te califici mai intai si bineanteles sa-ti doresti sa joci. F.R.Snooker nu invita si nu asteapta pe nimeni in mod special sa joace in Liga Nationala.

Centrul National de Snooker va asteapta. Aveti puterea sa-i treceti pragul?

La Multi Ani!

Dragos Cozmaciuc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dragos Cozmaciuc Trimite mesaj privat
Anonim22



Data înscrierii: 04/Ian/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie 4 Ian 2012, 5:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut toti iubitorii de snooker carora acest forum le intretine pasiunea pentru acest minunat sport.

Pentru inceput trebuie sa mentionez ca toate cele spuse mai sus nu ii apartin Domnului (apelativ pe care nu il merita) Cozmaciuc. Nu are nici cultura necesara si nici capacitatea vocabularului fundamental pentru a folosi un astfel de limbaj. Va pot garanta ca acest om nu este nici pe departe ceea ce pare. Nu va lasati inselati de acest individ lipsit de scrupule. El cu toata alianta comunista, sub aripa careia s-a situat tocmai pentru a nu fi luat in vizor de organele legii, nu au facut nimic bun pentru acest sport.

M-am gandit de multe ori la momentele cand trebuia actionat in justitie, dupa ce tot dosarul era complet, cu acuzatiile de santaj, organizare ilegala de competitii sportive, fals si uz de fals, ba chiar lovirea unui sportiv. Dar in acea perioada, doamna Cozmaciuc (multa stima pentru dumneavoastra cu aceasta ocazie) tocmai dadea nastere 'buburuzei' si parea trist sa lasi o mama singura cu doi copii. Daca ma gandesc mai bine, imi pare rau ca nu am facut-o atunci pentru ca acum omul este intangibil. Cu securistul de Francisc si cu celalalt care a mai stat si prin puscarie, Stanculescu...bineinteles presedintele este doar de fatada, noi stim cine face de fapt cartile acolo, domnule antrenor federal.

Cam greu sa te numesti antrenor cand nu poti reusi 3 bile inferioare consecutive de pe punct. Dar ca sa il citez pe insusi antrenorul federal: "nu contiaza cum joci, contiaza sa stii sa iexpui probliema". Cum prietene sa fii tu antrenor de snooker cand tu stii doua boabe de romana? Limba engleza iese din discutie. Imi si imaginez cum domnul Griffiths incearca sa ii explice moldoveanului snooker. A disperat nefericitul galez si ti-a zis sa pui mana pe o camera de filmat ca nu mai tine asa. Nu incerca sa ne explici ca stim cum se dau examenele cu trimiterea formularelor pe E-MAIL dupa doua saptamani de la intoarcerea ta in tara. Diploma bineinteles tot pe E-MAIL si gata, am facut antrenor.

Vad ca nu te-ai schimbat prea mult 'Cozmos'. Aceeasi infatuare si grandomanie care te caracterizeaza: aceleasi replici si glume proaste pe care nu am dat vreodata doi bani. Acelasi discurs, probabil repetat ambiguu in fata oglinzii. Un taran de la Falticeni, asta esti! Poti nega ca asta esti?

Cum poti tu sa scoti un jucator de snooker profesionist cand nu ai o baza de selectie? Cand practici aceste preturi lipsite de bun simt. Nu incerca bai baiatule sa imi dai exemple de alti antrenori care iau ca taxa bani frumosi, nici macar sa nu te gandesti la asta. Tu nu faci parte dintre ei si nivelul la care ne referim nu se compara cu cel din Marea Britanie. Toata viata o sa faci federatie cu taximetristu' de Bontea si Marius Ancuta Moianu.

As putea sa scriu un roman despre tine fomistule, dar este de prisos. Intr-o zi, o sa te calce tramvaiul pe la tine prin fata blocului si nici macar nu circula pe acolo. O sa am grija si de tine si de apropiati, in special de Bogdanel. Considera asta o directa amenintare. Sa vedem ce mare 'karate-kid' o sa mai fii tu, dupa ce termin cu tine.

@dragosh: Cu cea mai draga inima te sfatuiesc sa iti iei gandul de la aceasta frauda, care se numeste in prezent Federatia Romana de Snooker. Cat despre Cozmaciuc, trebuie sa fii foarte atent, caci omul este manipulant si trage la banii tai, ca musca la stii tu ce. Daca doresti sa progresezi si sa iti ridici nivelul in acest sport, este clar ca nu vei reusi fara o masa a ta, la indemana. Mai apoi, dupa ce o sa te documentezi putin cu materiale de la cativa mari oameni de snooker (Steve Davis, Clive Everton, Jimmy White) si intelegi ca esti la un anumit standard, poti participa fara acordul federatiei sau al altcuiva la turnee internationale ce conteaza pentru calificarea in circuitul mondial profesionist. Deci iti trebuie bani, vointa-munca si putin noroc.

@Tomi: Pe tine te cunosc, baiat bun, simtit si muncitor, prins in plasa de acest pescar iscusit...din pacate nu o sa realizezi decat cand vei fi prajit si servit cu mujdei de usturoi la gustarea de seara.

@Clara White: Doamna profesoara, doresc sa va spun pe aceasta cale ca va respect si va stimez enorm. Si va rog sa nu luati in seama vorbele de mai sus, vorbe ale unui om trecut prin multe experiente neplacute din pricina acestei persoane. Va iubesc si va multumesc. Mi-as dori sa traiti vesnic, pentru a impartasi tuturor vastele taine ale acestui sport. De asemenea imi cer scuze anticipate administratorului, Miss Chigwell pentru orice urma de limbaj neortodox folosit in acesta desfasurare de cuvinte.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Anonim22 Trimite mesaj privat
dragosh



Data înscrierii: 31/Dec/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie 4 Ian 2012, 11:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragi prieteni ai snookerului,

Trebuie sa recunosc ca mail-ul de mai sus a sunat mai amenintator decat mesajul pe care intentionam eu sa-l transmit. Din pacate, domnul Cozm. nu constata faptul ca, in urma postarii mele pe forum nu avea decat de pierdut. Raman totusi surprins ca a gasit energia si persoana potrivita care sa-i compuna un raspuns profesional conceput. La fel cum spunea si antevorbitorul meu ,"cel mai bun jucator de snooker din grupa karatistilor amatori, zis si karate kid" nu are capacitatea de a lega mai mult de 3 cuvinte si ca urmare, incearca adesea sa se impuna prin mugete si ragete, in conditiile in care toata lumea face liniste.
Si totusi, revenind la datele problemei cred ca nu vad bine. Sa-mi spuna si mie d-l Cozm., cum se face ca avand atata grija de site rezultatele de la "Turneul campionilor" nu sunt mentionate, sau pentru ce mai e nevoie de biletele pentru break-urile la etape, daca oricum nu sunt trecute nicaieri.
Sunt multi jucatori buni de snooker prin tara ( Constanta, Arad, Baia Mare etc.) care ar putea sa faca diferenta, dar toata lumea are o reactie adversa cand aude numele de Cozm.... Poate ca progresele de care mentionati dvs. au adus la lumina prea multi jucatori buni si nu a mai fost loc pentru Babken, Devriese si multi altii. In Arad, jucatorii de snooker prefera sa aiba propriul lor campionat. Baia Mare organizeaza competitii cu Satu Mare, iar Constanta aduna la un loc mai multi jucatori buni decat are toata liga secunda din Romania.
Asa ca, d-le Cozm. eu va acuz doar de neimplicare in sportul asta si de aici vin toate problemele aferente. Mai trimitem cate un arbitru la competitiile internationale si ii tremura chilotii cand il vede pe Shawn Murphy la masa, uitand sa il avetizeze. Asa ca sa nu-mi vorbiti dvs. despre valoare ca nu vred ca este cazul.
De fiecare data cand urmaresc snooker pe Eurosport prefer sa opresc sonorul. Ancuta in speta nu face alteceva decat sa-l contrazica pe Bontea. Domnilor, sunteti penibili. Incetati odata pentru binele telespectatorilor din Romania. Nu reusiti in acest fel sa va demonstrati valoarea. Cand sunteti la masa de snooker nu gasiti decat scuze pentru loviturile nereusite, dar la televizor sunteti demni de 147. ( sa recunoastem totusi ca Bontea a facut ceva pregrese in ultima vreme felicitari Smile ).

Pe scurt, sunt mutumit ca v-am pus in garda d-le Cozm. si sper ca la urmatoarele tape sa va tineti gura in timp ce jucatorii se concentreaza la joc. Si in incheiere o recomandare: nu incercati sa mai faceti glume ca nu vi se potriveste.

Va multumesc pentru intelegere.

Semneaza un fan al snookerului.

P.S. - as fi dorit sa ma semnez ,dar imi amintesc cum ati reactionat la adresa copilasului ala care a avut "nesabuinta" sa intrebe pe forum mici detalii legate de etapa ce urma sa se desfasoare.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dragosh Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 4 Ian 2012, 14:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AVERTISMENT

Toată lumea are dreptul să-și exprime punctul de vedere pe acest forum. Dar numai cu respectarea regulamentului, unde stă scris că nu se cade să se posteze „mesaje cu conținut [...] calomnios, de ură [sau] amenințător”.

Amenințările („O sa am grija si de tine si de apropiati etc.”) și calomniile (orice acuzații nedovedite în justiție – inclusiv cele de șantaj, fals și uz de fals) sunt inacceptabile, mai ales atunci când sunt făcute la adăpostul anonimatului. Toată lumea are dreptul la acest adăpost, dar felul în care facem uz de el ține de corectitudinea, de curajul și de simțul onoarei fiecăruia dintre noi.

Tot la regulament mai stă scris și că
„administratorii și moderatorii acestui forum vor încerca să îndepărteze sau să modifice cât mai repede posibil orice material” de o asemenea factură. În mod normal, mesajul postat de către Anonim22 ar fi fost modificat sau șters imediat. Dar, în mod excepțional și luând în considerare solicitarea expresă a părții ofensate, am decis să păstrăm mesajul așa cum a fost el publicat.

Am scris mai sus că mesajul a fost păstrat tale quale „în mod excepțional". Nici până azi n-au fost și nici pe viitor nu vor fi tolerate nicio calomnie și nicio amenințare, indiferent din partea cui ar veni ele și indiferent către cine ar fi îndreptate.

_________________________


Alte câteva precizări necesare

- Fără acordul Federației, absolut niciun jucător nu poate participa la absolut niciuna dintre competițiile oficiale care ar deschide drum către Main Tour. Este o cerință IBSF, EBSA și WPBSA.
- Miss Chigwell este o distinsă și fermecătoare membră cu vechime a forumului nostru chiar dacă nu face parte din conducerea acestuia.
- În ceea ce mă privește, îi mulțumesc lui Anonim22 pentru aprecierile referitoare la activitatea mea.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mie 4 Ian 2012, 17:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@dragosh.

Arbitrul international Alex Crisan a ajuns sa arbitreze in competitiile organizate de WSA si WPBSA pentru ca si-a dorit si a intrunit toate conditiile necesare pentru a fi acceptat. Nu a fost trimis de Federatie. A fost pe timpul lui, pe banii lui, pe dorinta lui de a face performanta in arbitraj si de a sparge o bariera in calea snookerului profesionist. Ai vazut un meci intens comentat, o greseala pe care a facut-o (care...daca te consideri jucator ti-ai da seama ca nu este cine stie ce din moment ce nu a schimbat cursul jocului) si repede sa ataci fara sa mai gandesti. Inseamna ca nu l-ai vazut cand i-a arbitrat pe Ronnie, Steve Davis, Mark King, Mark Williams, Judd Trumo, Jamie Cope, Barry Pinches, Joe Swail, Allan McManus, Stephen Lee, Mark Davis, Barry Hawkins, Joe Perry si multi altii. Iar daca in continuare nu consideri asta o performanta (primul roman ajuns acolo ! ) ... apuca-te de altceva, nu intelegi snookerul si nu-l vei intelege niciodata !

Snookerul este un sport nou in Romania si cel mai greu lucru este schimbarea mentalitatii pentru a deveni apti (fizic, mental si mai ales psihic) , in adevaratul sens, pentru snooker. Chiar iti recomand sa mergi la competitiile profesioniste, ca spectator si vei vedea ce iti vor tremura chilotii cand ii vezi live pe cei mai buni jucatori din lume la cativa metri de tine.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Anonim22



Data înscrierii: 04/Ian/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 3:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
În mod normal, mesajul postat de către Anonim22 ar fi fost modificat sau șters imediat. Dar, în mod excepțional și luând în considerare solicitarea expresă a părții ofensate, am decis să păstrăm mesajul așa cum a fost el publicat.


Ca de obicei sunteti o mina de aur pentru sufletul omului si doresc inca o data sa imi cer mii de scuze daca v-am creat orice fel de neplacere. In acelasi timp va multumesc si dumneavoastra si administratorului (oricare ar fi el) pentru pastrarea mesajului.

Domnule Alex Crisan, aka 'andydrak', un astfel de limbaj nu va face cinste, mai ales prin prisma reusitei dumneavoastra pe planul snooker-ului international. Nu cred ca este cazul sa il trageti pe 'dragosh' de urechi mai ales daca impartasiti crezul Federatiei, acela de a atrage cat mai multi jucatori Laughing . Va multumesc totusi ca ati precizat urmatorul fapt: Federatia Romana de Snooker nu v-a ajutat in nici un fel pentru depasirea acestei bariere spre snooker-ul profesionist, poate doar un ajutor generic, de factiune morala. Vreau sa cred ca suntem inca prieteni si sper ca nu v-ati alaturat cetei bolsevice.

Ma satisface maxim sa vad ca nimeni nu sare in apararea 'moldoveanului chelios'. La inceput a avut multi simpatizanti dar se pare ca s-au pierdut cu trecerea timpului.

dragosh a scris:
...zis si karate kid" nu are capacitatea de a lega mai mult de 3 cuvinte si ca urmare, incearca adesea sa se impuna prin mugete si ragete, in conditiile in care toata lumea face liniste.


Respect si subscriu cele spuse mai sus.

Iubesc acest sport mai mult decat pe apropiatii mei si nu mai pot sa stau sa vad cum este pangarit si dezonorat de acesti oameni.




Ultima modificare efectuată de către Anonim22 la Joi 5 Ian 2012, 3:41, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Anonim22 Trimite mesaj privat
k1d



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 3:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

are Cozmanciuc morcovu in Fund.sa nu vb urat!=))


Mesaj editat pentru motive de limbaj nepotrivit.



_________________
_|_
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui k1d Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 11:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Anonim22 a scris:

Ma satisface maxim sa vad ca nimeni nu sare in apararea 'moldoveanului chelios'. La inceput a avut multi simpatizanti dar se pare ca s-au pierdut cu trecerea timpului.


Nu confunda bunul simț cu lipsa de intervenție într-un scandal pe care ții morțiș să-l alimentezi. Dacă vrei ca lumea să ia partea cuiva în toată discuția asta, poți fi sigur că majoritatea nu va fi lângă tine, din cauza limbajului pe care îl folosești, iar din stil reiese că ești o persoană duplicitară - numai lapte și miere pe de-o parte iar pe cealaltă numai noroi. Eu unul nu mă asociez cu astfel de oameni și orice persoană cu bun simț va face la fel, indiferent de natura reală a problemei în cauză.

Anonim22 a scris:

Iubesc acest sport mai mult decat pe apropiatii mei si nu mai pot sa stau sa vad cum este pangarit si dezonorat de acesti oameni.

Asta e chiar o ironie... Dintre persoanele care pângăresc acest sport, ești primul pe listă, apoi sunt postacii care vin pe acest forum doar să transforme totul în "Liga lui Mitică". Nu vreau să am parte și aici de Becali (accent pe "a", mă refer la plural), Borcei, Mititei, Turci, Copoși și Ianci.

Din felul în care declami că îi cunoști pe toți, eu mi-am format părerea că ești o persoană frustrată că a rămas pe dinafară când s-a născut acest sport în România, dorind probabil să obții și tu o funcție în Federație - e singura explicație rațională pentru comportamentul tău. Nu din pasiune pentru sport, că e clar că nu ai habar ce e aia.

Încă ceva, o recomandare și o rugăminte pentru cei care intră doar ca să genereze o ceartă sau un scandal - mergeți pe hotnews, acolo găsiți o multitudine de subiecte: politică, sport, mondenități, e rost mereu de un scandal printre comentariile de acolo, și lăsați acest forum liber de mizerii.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Anonim22



Data înscrierii: 04/Ian/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 12:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe tine te cunosc mai bine decat crezi Mihaita. Si tu ma stii si ma simpatizezi chiar. Nu era cazul sa te implici. Esti nou in bransa, nu erai pe vremea Asociatiei, inteleg ca nu ai de unde sa stii toate dedesubturile situatiei.

Am avut noi o discutie la un moment dat si imi spuneai ca domle, el e singurul care a avut curajul sa faca ceva pentru snooker. Poate a avut la un moment dat sclipirea lui, dar aceasta s-a cenusit de-a lungul anilor.

Tot timpul i-ai luat parte desi in unele momente chiar iti demonstram concret ca omul nu are un strop de verticalitate. Nu esti de pe aceeasi pagina a cartii.

Chiar ti se pare gresit ca dupa ani si ani de tacut, picatura a umplut paharul si am vrut sa fac valuri? Si voi face valuri serioase, faptul ca scriu pe acest forum nu reprezinta nici cel mai mic procent din faptele mele viitoare. O sa fie cutremur!

MihaiMese a scris:
Nu din pasiune pentru sport, că e clar că nu ai habar ce e aia.

Ma intristeaza acest pasaj; masoara-ti cuvintele... . Dar mai mult ma intristeaza ca tu stii ca nu e adevarat.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Anonim22 Trimite mesaj privat
kappa147



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 16:41    Titlul subiectului: 2 vorbe Răspunde cu citat (quote)

Salut, am si eu doua vorbe de adaugat:
1. poate domnul Cozmaciuc ar trebui sa ne lamureasca de ce federatia romana de snooker e temporar suspendata de federatia europeana.
si
2. cum sunt folositi banii proveniti din taxe si impozite la promovarea snookerului in Romania?
Multumesc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui kappa147 Trimite mesaj privat
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 19:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O intrebare pun si eu:
De ce la vecinii nosti bulgari se pot organiza doi ani consecutivi campionate europene,nu conteaza ca sunt pentru seniori sau juniori, iar la noi nu?
Concluzia este cea data de Shakespeare in Hamlet:Este ceva putred in "Romania",pardon in Danemarca!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
ohino
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 143

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La multi ani tuturor!!
Nu vreau sa intru in meritul acestui subiect infocat unde nu reusesc sa dau de logica agresiunii. In acelasi timp nu vreau sa fac pe avocatul nimanui, insa as dori sa punctez doar cateva lucruri. Sa facem un brainstorming:
Multi ne plangem de atitudini, neimplicare, vorba prea multa, comentarii, frustrari eventual etc. dar consider ca se omite o ratiune simpla, poate chiar mai multe oarecum,
1. Cand era Asociatia sa faceau turnee pe unde se putea, se inchiriau mese in club unde fiecare jucator isi platea masa, ca sa nu mai vorbim de ”fabuloasele” premii - dar din iubire pentru snooker ... mergea si asa
2. Acum, intr-un mod sau altul exista o forma de organizare nationala autentica constituita intr-o Federatie care are un sediu; buna sau rea, condusa sau nu de cine trebuie, implicata la maxim/mediu/minim – niciodata nu ar multumi pe toti.
3. Este clar ca se pot face mai multe lucruri pentru jucatori, pentru popularizare, pentru copii, etc..
Dar, fara a apara pe nimeni, ma intreb ce as fi putut face eu daca as fi fost in locul cuiva? Probabil ar fi altfel, insa pana sa ajung la acest ”altfel” trebuie sa trec printr-o serie de intrebari retorice valabile doar pentru postura mea de viitor antreprenor al acestui sport, si anume:
- As fi dispus sa investesc banii intr-un start up? Nu numai banii pe care ii am ci poate si ceva credite care trebuie garantate cumva nu? Deci – riscuri!
- In tot acest timp ce as aduce acasa? Initial vise – apoi daca intampin dificultati cu ce ma aleg? – cu consecinte si probleme! Si sa nu imi zica cineva ca ar putea dormi linistit ... nicidecum!
Avand aceste doua ingrediente de mai sus sa incercam sa ne organizam. In functie de fiecare persoana, capacitatile fiecareia, orizontul si viziunea – vom actiona diferit: bine (pentru toti, deci imposibil ca toti sa fie multumiti) sau rau.
In momentul de fata probabil se gasesc multi care de departe incearca sa sugereze ca ar fi organizatori mai buni, ar produce mai multe beneficii si satisfactii pentru jucatori, in competitii etc... intrebare: ce opreste aceasta pornire? Consider ca un bun manager ar rezolva 50% din probleme la masa discutiilor, iar de restul trebuie sa fie toate partile multumite. Poate unii au un un orizont mai larg in atragerea sponsorilor, poate altii privesc doar la business, poate ... poate ... poate spre binele snookerului. Insa as lansa o provocare pentru cei care vor sa schimbe ceva si pe care ii deranjeaza situatia snookerului national de astazi si considera ca pot face mai bine si mai mult:
1. Cel mai important aspect: banii (sponsorii). Sa reuseasca sa convinga ca acest sport merita investitia. Sa apara pe sticla, cel putin ca stire (aaa, app. nu apare la TV nu prea baga nimeni bani, ca sa nu mai zic ca si pentru a atrage un post TV trebuie $)
2. Ca sa curga banii ... (sponsorii) trebuie un nivel destul de ridicat al jocului. Suntem la nivelul asta? NU INCA ! !
3. Ca sa ai un nivel ridicat iti trebuie antrenament si asta inseamna bani – bani munciti de mama, tata, sau personali si nu in ultimul rand Timp. Cine s-ar dedica doar antrenamentului de snooker in Romania pentru a fi ”mare jucator” si sa aiba pretentii sa traiasca numai din asta?
4. Daca si toate de mai sus sunt depasite cu brio, ca bun organizator, nu cred ca nu s-ar putea face un contract de colaborare care ar sluji atat snookerului cat si satisfactiei proprii si din care toti sa fie multumiti.
Practic, ce deranjeaza atat de mult? Federatia? Persoanele care o conduc? Modul de organizare? Faptul ca e posibil sa nu faca indeajuns?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ohino Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » Sezonul național 2011 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community