Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

cum trebuie sa te antrenezi singur?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mie 29 Iun 2011, 11:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

............................


Sus
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 12:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.snookerguide.co.uk/buy-today.php



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
visovan calin
Fan


Data înscrierii: 18/Ian/2011
Mesaje: 15
Locație: baia mare , los angeles

MesajTrimis: Mar 14 Feb 2012, 10:31    Titlul subiectului: marrasquino62 Răspunde cu citat (quote)

fiecare jucator foloseste greutati diferite la tacuri precum si diametrul pastilei diferit , daca joci bine , joci cam cu orice tac , fiecare tac are avantajul si dezavantajul lui....john parris nu este un tac finisat ca lumea are prea multe comenzi si deja le cam face pe banda rulanta daca ma intelegi , exista alti producatori care dupa parerea mea pun mai mult efort in productia tacului incercand sa se afirme si care fac o treaba mai buna decat parris , incearca un wooldridge sau un aurora , trevor white , hunt...cam astia is peste parris..la pret aurora ii cam cel mai ieftin , un pic peste 500 de euro dar eu zic ca merita .si iti spun din experienta , detin 2wooldridge , 2 parris ( un champion si un ultimate ) 2 aurora si un trevor white ..si toate sunt de dimensiuni diferite cu oricare fac breakuri de peste 30.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui visovan calin Trimite mesaj privat
Dantoma222



Data înscrierii: 06/Mar/2012
Mesaje: 9

MesajTrimis: Vin 11 Mai 2012, 11:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa te antrenezi singur si nu ai adversar, atunci te pui pe tine pe post de adversar Smile si incerci sa devii mai bun decat tine nu ?



_________________
www.burracoonlinegratis.com - Burraco online gratis
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dantoma222 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
visovan calin
Fan


Data înscrierii: 18/Ian/2011
Mesaje: 15
Locație: baia mare , los angeles

MesajTrimis: Vin 11 Mai 2012, 19:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da cam asa ceva . poti sa gasesti niste filmulete pe youtube in care sa vezi cum se antreneaza cativa jucatori , anumite pozitii si lovituri. Daca joci contra cuiva aceea persoana poate sa joace mult safe si nu o sa iti lase pozitii si deci nu o sa poti sa iti dezvolti jocul si te trezesti ca ratezi bile usoare , asa ca baga singur 3-4 ore pe zi


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui visovan calin Trimite mesaj privat
Cristian.D
More than a fan


Data înscrierii: 20/Ian/2013
Mesaje: 26
Locație: Italia

MesajTrimis: Dum 20 Ian 2013, 21:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Precizez ca sunt destul de incepator, deci luati cu rezerva ce va zic...
Eu nu am posibilitatea de a avea un antrenor, pentru simplu motiv ca pe aici pe la mine nu exista... nu am nici macar pe cineva care joaca mai bine ca mine sa-mi arate.
Deci am fost si sunt autodidact, in sensul ca am invtat "studiind" pe net, la TV, pe masa de biliard si pe masa din bucatarie.
Am sa va zic cam ce am facut eu.

1. Vazut filmulete pe net cu: pozitia la masa, priza tacului pe mana, pozitia mainii pe tac, picioarele etc. Pe urma le-am repetat de zeci de ori pe masa din bucatarie, care are exact inaltimea mesei de snooker.
2. Studiat pe net (youtube) pozitionarea pe "line of aim" linia de ochire adica, cu picior, mana, tac, ochi dominant, barbie, piept, umar, cot. Din nou exersat pe masa din bucatarie, de data asta initial cu telefonul care ma filma si apoi vedeam rezultatul, ulterior demontand usa de la sifonier care are o oglinda cat toata usa ca sa ma vad in timp real. Nu va zic ce a zis nevasta...
3. Desenat o linie care porenea din centrul unui cub de lemn situat la 27mm de suprafata mesei, se continua pe toata lugimea mesei (din bucatarie, cum v-ati obisnuit) si apoi in corispondenta pe podea. Apoi exercitii de a misca mana si tacul in pozitia corecta exact in lungul liniei, tintind in centrulul cubului de lemn.

In safarsit pe masa de biliard:

1. Pozitionat bila alba apropare de manta dreapta (stanga daca sunteti stangaci) la mai putin de 1cm, la o distanta de manta inferiara in asa fel inact sa permita o pozitie comoda. Exersat trimiterea bilei albe paralel cu manta pe toata lungimea ei (fiind aproape de manta se vede usor daca o ia stramb). Mai tarziu acelasi lucru pe linia mediana lunga a mesei, pozitionand pe manta superiara doua bile la distanta din ce in ce mai mica si incercand trimiterea bilei albe drept intre cele doua, fara a le atinge. O parte mai grea se poate exersa si intoarcerea bilei albe din manta la distanta dorita, pana la a face in asa fel incat ramanand pe masa dupa lovitura bila alba sa se opreasca exact in varful tacului...

2. Pe masa goala, alegi un buzunar; cu bila alba in mana, dai cu ea in mante aleator iar de unde se opreste incerci sa o trimiti drept in buzunar. Ceva mai greu: semnezi pe masa locul unde s-a oprit bila alba, si din acel loc o trimiti pe rand in toate buzunarele.

3. Urmare: la fel dar cu bila alba plus una rosie. Evident se incearca trimiterea bilei rosii in buzunar.

De aici incolo, pe net si mai ales YouTube, sunt miliarde de tutoriale cu secvente de antrenament...

Eu am inceput asa. Vedeti daca functioneaza si pentru voi...



_________________
Viata este ceea ce se intimpla in timp ce tu iti planifici viata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristian.D Trimite mesaj privat
marrasquino62
Fan


Data înscrierii: 21/Ian/2011
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2013, 21:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="visovan calin"]da cam asa ceva . poti sa gasesti niste filmulete pe youtube in care sa vezi cum se antreneaza cativa jucatori , anumite pozitii si lovituri. Daca joci contra cuiva aceea persoana poate sa joace mult safe si nu o sa iti lase pozitii si deci nu o sa poti sa iti dezvolti jocul si te trezesti ca ratezi bile usoare , asa ca baga singur 3-4 ore pe zi

iti multumesc si iti apreciez,bunavointa cu care ma sfatuiesti;
exista mult adevar in ceea ce spui,am avut doi parteneri care la initierea mea in tainele acestui sport nobil,nu degeaba este comparat cu sahul,ma bateau pe rupte,in timp lucrurile s-au cam schimbat,putine momente de satisfactie le mai dau,si foarte rar...
acum dupa mai multe incercari m-am oprit la un john parris professional..18,5 oz...incet m-am obisnuit cu greutatea asta si pt mine mi se pare optima atat la loviturile cu retur cat si cele de distanta;
foarte adevarat cu multe ore de antrenament se pot face progrese,tot corelat cu o vizionarea a cat mai multe momente televizate in direct,sau pe you tube,de unde dca exista o pasiune certa,se pot invata multe lovituri..
in incheiere sa nu devin plicticos,am facut optiunea pt parris,si dintr-o reclama excesiva in massmedia cat si pt usurinta cu care se poate comanda pe site,un site foarte explicit,dar foarte,foarte adevarat mai nou lasa de dorit la capitolul finisaje,am comandat de la el cam toate accesorile,si cand am nevoie imi fac singur tacul,pastila,intretinere...
caline in incheiere,daca sti ceva despre greutatea bilelor de snooker,m-as bucura sa te pot intreba;
alba e normal sa fie mai grea,aceiasi greutate,sau mai usoara decat coloratele???


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui marrasquino62 Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 30 Mar 2013, 11:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am să răspund eu, deși nu îmi este adresată întrebarea, pentru că răspunsul poate fi găsit în regulamentul oficial:
- bilele vor fi de greutăți egale, cu o toleranță de 3g per set;
- vor avea un diametru de 52.5mm cu o marjă de +/- 0.05mm.

Părerea mea e că dacă ai o bilă albă prea grea față de celelalte, loviturile cu efect de retur vor fi foarte greu de realizat. Dacă este prea ușoară, atunci efectul de urmărire va fi mai dificil de obținut.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
marrasquino62
Fan


Data înscrierii: 21/Ian/2011
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013, 11:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Am să răspund eu, deși nu îmi este adresată întrebarea, pentru că răspunsul poate fi găsit în regulamentul oficial:
- bilele vor fi de greutăți egale, cu o toleranță de 3g per set;
- vor avea un diametru de 52.5mm cu o marjă de +/- 0.05mm.

Părerea mea e că dacă ai o bilă albă prea grea față de celelalte, loviturile cu efect de retur vor fi foarte greu de realizat. Dacă este prea ușoară, atunci efectul de urmărire va fi mai dificil de obținut.


Iti multumesc,in regulament scrie mult si multe,dar trebuie sa sti engleza,iar tradus n-am reusit sa-l citesc,este foarte important pt mine ce mi-ai precizat,numai bine!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui marrasquino62 Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013, 23:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici n-am vazut ce-a scris Cristian pana acum. Cred ca o sa pastrez mesajul. Aia da pasiune. Imi aduce aminte de picul ala de credinta necesar pentru a muta muntii din loc... Daca as avea o jumatate din pasiunea lui Cristian cred ca as fi pe diverse culmi.

Bravo ! Si merci pentru mesaj.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
marrasquino62
Fan


Data înscrierii: 21/Ian/2011
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar 2 Apr 2013, 7:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

marrasquino62 a scris:
MihaiMese a scris:
Am să răspund eu, deși nu îmi este adresată întrebarea, pentru că răspunsul poate fi găsit în regulamentul oficial:
- bilele vor fi de greutăți egale, cu o toleranță de 3g per set;
- vor avea un diametru de 52.5mm cu o marjă de +/- 0.05mm.

Părerea mea e că dacă ai o bilă albă prea grea față de celelalte, loviturile cu efect de retur vor fi foarte greu de realizat. Dacă este prea ușoară, atunci efectul de urmărire va fi mai dificil de obținut.


Iti multumesc,in regulament scrie mult si multe,dar trebuie sa sti engleza,iar tradus n-am reusit sa-l citesc,este foarte important pt mine ce mi-ai precizat,numai bine!!


Mihai daca am aprofundat subiectul bilelor,te rog frumos spune-mi greutatea optima folosita oficial care este???
Am 2 seturi aramith,intr-un set bilele sunt la 125 g,iar in celalalt la 130 g,care este cel utulizat oficial,sau care este mentionat oficial??
Merci mult,cu respect!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui marrasquino62 Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 2 Apr 2013, 13:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ei, aici m-ai prins, a trebuit să caut un pic fără să știu exact pe unde. Am dat totuși peste asta:

Aramith Tournament Champion

Din câte știu, și se zice în "promo"-ul de pe pagină (dar e posibil să nu fie 100% exact), se pare că e setul folosit la turneele oficiale, iar mai jos se menționează o greutate de 142g. Deci bilele mai grele sunt mai bune. Totodată, sunt și mai scumpe.
Cred că setul de 130g pe care-l ai este satisfăcător.. Informația de mai sus oricum trebuie verificată, nu e un adevăr absolut.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 3 Apr 2013, 8:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu setul de bile folosit in turneele profesionistilor se numeste Aramith Super PRO 1G, care au o greutate de 142g, cu o toleranta +/- <1g . Dar sunt si foarte scumpe, cu tot cu transport poate sa ajunga pana la 250 lire setul.

Alte tipuri de seturi ar mai fi: Aramith Super Crystalate, care sunt mai durabile in timp dar la fel de bune cum sunt bilele PRO 1g, dar sunt un pic mai ieftine (vreo 200 lire). La caracteristici din cate imi aduc aminte sunt de 140 g, cu toleranta +/-< 3g, densitate 1.91 ( nu stiu ce reprezinta aceasta caracteristica)

Pe locul 3 as pune setul Aramith Tournament Champion, prin Romania se gasesc undeva la 600 lei setul. Caracteristici: 140g, +/- 3g, densitate 1.87. Dupa cum se vede fata de primele doua seturi e o diferenta mare la pret , de unde si calitatea bilelor lasa dorit. Din experienta nu sunt foarte durabile in timp, se ciobesc usor, si deasemenea foarte foarte multe kickuri (noi la Liga Nationala jucam cu astfel de bile, unde 1 din 3 lovituri este kick, iar seturile de bile sunt de cel putin 2-3 ani vechime).

Alte tipuri sunt din categoria celor usoare (120g), care se gasesc in mai toate cluburile comerciale unde au o masa de snooker (evident ora costa undeva la 30-40 lei) iar despre bile pot spune ca sunt de o calitate foarta proasta si nu se merita a fi cumparate.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
marrasquino62
Fan


Data înscrierii: 21/Ian/2011
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi 4 Apr 2013, 8:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CosminCtin a scris:
Din cate stiu setul de bile folosit in turneele profesionistilor se numeste Aramith Super PRO 1G, care au o greutate de 142g, cu o toleranta +/- <1g . Dar sunt si foarte scumpe, cu tot cu transport poate sa ajunga pana la 250 lire setul.

Alte tipuri de seturi ar mai fi: Aramith Super Crystalate, care sunt mai durabile in timp dar la fel de bune cum sunt bilele PRO 1g, dar sunt un pic mai ieftine (vreo 200 lire). La caracteristici din cate imi aduc aminte sunt de 140 g, cu toleranta +/-< 3g, densitate 1.91 ( nu stiu ce reprezinta aceasta caracteristica)

Pe locul 3 as pune setul Aramith Tournament Champion, prin Romania se gasesc undeva la 600 lei setul. Caracteristici: 140g, +/- 3g, densitate 1.87. Dupa cum se vede fata de primele doua seturi e o diferenta mare la pret , de unde si calitatea bilelor lasa dorit. Din experienta nu sunt foarte durabile in timp, se ciobesc usor, si deasemenea foarte foarte multe kickuri (noi la Liga Nationala jucam cu astfel de bile, unde 1 din 3 lovituri este kick, iar seturile de bile sunt de cel putin 2-3 ani vechime).

Alte tipuri sunt din categoria celor usoare (120g), care se gasesc in mai toate cluburile comerciale unde au o masa de snooker (evident ora costa undeva la 30-40 lei) iar despre bile pot spune ca sunt de o calitate foarta proasta si nu se merita a fi cumparate.



cosmin,merci mult pt precizari,ar trebui sa mentionez prea multe aici,cum am comandat tacurile,cum am ajuns la greutatea optima pt 'mine",cum am comandat bilele,toate le-am facut printr-o cunostinta din spania,si acesta este principalul motiv pt care am facut atatea experiente,,cam costisitoare,,am de gand sa repar masa de snooker,un nou postav iar urmatorul pas v-a fi un set de bile profesionale,chir daca multi ma vor ironiza pe acest site,eu spun asa,,progres se face cu tac adevarat,cu postav de calitate.o masa echilibrata,bile de caitate....si daca se poate cineva care sa-ti corecteze greselile,sa nu mai faci!!!!
spune-mi acum,de ce cat timp am jucat cu set de 125g colorate iar bila alba 130g am ajuns inclusiv la breck de 40,acum joc cu un set de 130g toate,si nu mai reusesc loviturile care mi se pareau deja o formalitate,ce se intampla?????sincer sufar ca nu exista un antrenor in apropiere sau un jucator cu mult peste mine de la care sa invat,eu m-am invatat singur,adevarul,adevarat e ca multi sau lasat la varsta la care eu m-am apucat,iti multumesc!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui marrasquino62 Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 4 Apr 2013, 11:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inainte de toate iti trebuie o tehnica bine pusa la punct. Bilele usoare se rateaza din cauza lipsei de concentrare la fiecare lovitura in parte, deci iti trebuie antrenament, antrenament si iar mult antrenament.

Evident conteaza si conditiile pe care joci (aici includ: postav nou, bile noi de 142gr, mante bune care sa nu arunce bilele topaind la contact cu manta, sistem de iluminat uniform pe toata masa).



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community