Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Stephen Hendry
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Mar 6 Dec 2011, 12:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca epoca lui Stephen Hendry...
...are a cunoscut apogeul sau in ultimul deceniu al mileniului trecut a intrat in faza sa finala odata cu parasirea primului esalon al snookerului mondial.De fapt acest lucru il prevazusem cu patru ani in urma cand pe alt forum am afirmat in urma evolutiilor sale slabe ca nu il mai prinde "un cincinal" in Top 16 fapt confirmat deja iar in actualul sezon sunt slabe sperante a mai reveni acolo unde a fost aproape un sfert de veac.Dupa calculele mele acum este o diferenta peste 5000 de puncte care la sfarsitul UK 2012 poate creste la peste 6000 puncte pana la locul 16 pe care nu cred ca o va mai putea recupera.
Mare pacat insa stim ca nimeni nu se poate mentine vesnic in prim plan in orice domeniu.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 13 Ian 2012, 15:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Happy birthday !!!!! xxxx



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 13 Ian 2012, 15:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Happy birthday, greatest of the greats ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 2 Feb 2012, 1:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stephen Hendry - doing the business



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Vin 3 Feb 2012, 8:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumim Mihai!
Iată și celelalte părți ale programului:
Stephen Hendry - doing the business (2)
Stephen Hendry - doing the business (3)
Stephen Hendry - doing the business (4)
Stephen Hendry - doing the business (5)



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 3 Feb 2012, 10:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelent, mersi și eu, Mircea, nu apucasem să caut continuările



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 5 Mai 2012, 16:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

(mutat articolul de la secțiunea CM 2012)

Cel mai mare

Stephen Hendry, cel mai de succes jucător de snooker din toate timpurile, a tras cortina carierei sale strălucitoare luni seara.

Hendry a făcut anunțul retragerii sale din competiția profesioniștilor în fața unor jurnaliști consternați, la conferința de presă în urma înfrângerii cu 13-2 în meciul din sferturile de finală ale campionatului mondial, contra lui Stephen Maguire.

În vârstă de 43 de ani, Hendry a dezvăluit că a luat această decizie cu trei luni în urmă și că nimic ce s-ar fi putut întâmpla la campionatul din Sheffield nu l-ar fi putut face să se răzgândească.

În multe privințe, este un moment potrivit pentru Hendry să-și facă ieșirea. A început turneul în cel mai fericit mod cu putință, cu un 147 magnific și a continuat cu o victorie în fața deținătorului titlului mondial, John Higgins. Dar acele momente de glorie nu au putut să umbrească faptul că nu mai poate concura consistent cu generația mai tânără de jucători de top; dovadă clară a acestui fapt venind în forma unei înfrângeri dure, cu 13-2 din mâinile lui Maguire.

Hendry nu a mai câștigat un turneu de puncte de la Malta Cup 2005, iar după șapte ani petrecuți în încercarea de a recupera acea senzație inimitabilă de a ridica un trofeu, a decis că este de ajuns. Mai devreme în acest sezon, a căzut în afara topului 16 și deși s-a descurcat admirabil cu rundele de calificare, câștigând, cu o singură excepție, toate meciurile din rundele pre-televizate, nu este genul de jucător care să alunece încet încet tot mai jos în clasamentul mondial.

Steve Davis, al cărui record de șase titluri la Crucible a fost depășit de Hendry în 1999, a rezistat retragerii și continuă să joace bine la vârsta de 54 de ani, insistând că atâta vreme cât snookerul îi aduce bucurie, nu are nici un motiv pentru a pune tacul deoparte pentru totdeauna. Hendry este un altfel de om: jucând de plăcere nu este de ajuns. Cum a sintetizat perfect John Higgins acum un an: "Davis iubește snookerul, Hendry iubește victoria."

Ce urmează pentru Hendry? A semnat un contract pentru a deveni un ambasador al biliardului chinezesc
[Chinese pool] și cu siguranță va petrece mult timp în Orientul îndepărtat. A făcut chiar o vizită într-un oraș din China chiar înainte de a juca împotriva lui Stuart Bingham, în prima rundă la Crucible. Acum douăzeci de ani, a face în săptămâna dinaintea campionatului mondial orice altceva în afară de antrenament, ar fi fost de neconceput.

Tată a doi copii, rezident în Auchterader, și-a intrat ușor și într-un rol de colaborator al BBC Sport în ultimii ani, devenind un excelent comentator și analist. Lui Hendry i-ar fi fost imposibil să îmbine rolurile din media și cel de ambasador cu programul plin de turnee care alcătuiește acum World Snooker Tour.

Care este moștenirea lui? Hendry a jucat pentru prima oară la Crucible în 1986 iar aceasta a fost a 27-a apariție consecutivă. Peste un sfert de secol, s-a stabilit ca fiind cel mai mare din toate timpurile, câștigând cele mai multe titluri mondiale, cele mai multe turnee de puncte, cele mai multe break-uri de peste 100 și câștigând cei mai mulți bani din premii.

A schimbat felul în care se juca snooker-ul, petrecând puțin timp dezvoltând un joc tactic solid și concentrându-se în schimb pe o ofensivă absolută. Lucrurile care îl făceau inconfundabil erau loviturile de distanță la bile roșii, lovituri în forță de la bila albastră sau neagră, pentru a desface pachetul de bile. Odată ce bilele erau la dispoziția lui, era nemilos. Eficiența în dezvoltarea break-urilor era combinată cu puterea mentală fenomenală și o rară abilitate de a performa când presiunea era cea mai intensă. Victoriile sale din finalele mondiale împotriva lui Jimmy White în 1992, când a revenit de la 14-8 și a câștigat ultimele zece frame-uri cu un asediu de punctaj masiv, și în 1994, când a curățat bilele cu calm în frame-ul decisiv, după ce White a ratat bila neagră de pe punct, vor fi consemnate ca fiind cele mai importante momente ale lui.

Hendry, care a fost decorat cu ordinul MBE
[Member of the Most Excellent Order of the British Empire - un ordin britanic de excelență; Steve Davis are distincția OBE (officer), un rang mai sus decât Hendry] în 1994, a influențat o generație întreagă de jucători de snooker si este admirat în fiecare colț al globului unde postavul verde este cunoscut. Președintele WPBSA Jason Ferguson a declarat: "În numele WPBSA aș dori să-i mulțumesc lui Stephen pentru contribuția fantastică pe care a adus-o sportului snooker în ultimii 25 de ani. A fost un profesionist desăvârșit și cel mai mare competitor pe care l-a văzut sportul nostru. A adus bucurii multor milioane de fani din jurul lumii prin stilul său de joc, determinare și sportivitate. A fost un model extraordinar pentru jucătorii tineri care intră în joc și foarte mulți conectați la acest sport au avut de beneficiat din moștenirea lăsată de el. Sunt sigur că va continua să fie un ambasador formidabil în anii ce vor urma."

Hendry a spus în conferința sa de presă: "Am luat această decizie cu vreo trei luni în urmă, nu am spus la multă lume, doar la vreo două-trei persoane, dar acum am încheiat cu turneele de snooker. A fost o decizie destul de ușoară, sunt mai multe motive și n-am să intru în detalii să vă plictisesc cu ele. Programul nu a ajutat, faptul că nu joc snooker-ul pe care aș dori să-l practic, nu ajută, faptul că antrenamentele nu îmi aduc satisfacție nu ajută. Sunt alte lucruri pe care aș vrea să le fac, am multe angajamente acum în china, pentru care am semnat un contract si nu pot să le fac pe amândouă deodată, nu pot face aia și să și joc snooker, deoarece nu aș mai ajunge niciodată pe acasă, așadar e momentul potrivit pentru mine".

"Dacă aș fi câștigat acest turneu, ar fi fost un mod și mai bun pentru retragere. Sunt încântat că am făcut un break maxim aici, de aceea am fost mai animat decât de obicei, când l-am făcut, am fost fericit să-l fac la ultima mea apariție aici. Nu a fost o chestiune de moment, m-am gândit la asta anul trecut, dar acum 2 sau 3 luni am decis că este de ajuns."

"Cele mai frumoase amintiri sunt prima victorie aici, al șaptelea titlu mondial, break-urile maxime, să fiu cel mai tânăr campion mondial, nimeni nu a depășit recordul acesta încă, aș putea scrie o carte despre amintirile pe care le-am de-aici. Nu sunt un om emoțional știți cum am fost de-a lungul anilor, nu am fost unul dintre cei mai emoționali oameni, chiar și când am câștigat, E trist că nu voi mai juca aici deoarece iubesc să o fac, dar e la fel de mult o ușurare pentru mine. Nu prea am ce regreta din cariera mea."

"A fost decizia corectă de luat, e trist că ultimul meu meci a fost o corecție cu 13-2, dar măcar nu am pierdut cu 13-0! Nu am fost în stare să joc în felul în care aș fi vrut în ultimii zece ani și asta m-a doborât, continuam să pierd în prima sau a doua rundă în fața unor jucători care știam că nu sunt atât de buni ca mine, iar după un timp, asta devine prea mult."


Date statistice Hendry:

Născut: 13 Ianuarie 1969
Locuiește în: Auchterarder, Perthshire
Devenit profesionist: 1985
Victorii în turnee de puncte: 36 - Grand Prix 1987, 1990, 1991, 1995; British Open 1988, 1991, 1999, 2003; Asian Open 1989, 1990; Dubai Duty Free Classic 1989, 1990, 1993; UK Championship 1989, 1990, 1994, 1995, 1996; World Championship 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999; Welsh Open 1992, 1997, 2003; International 1993; Scottish Open 1997, 1999; European Open 1993 (Dec), 1994, 2001; Thailand Masters 1998; Malta Cup 2005
Titluri mondiale: 1990 (cel mai tânăr campion mondial), 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999
Break-uri peste 100p: 775
Break-uri 147p: 11
Bani premii: £8,97 milioane

Rezumat Crucible:
Apariții: 27
Meciuri: 90
Victorii: 70
Break-uri 100p: 127
Break-uri 147p: 3
Bani premii: £2,3 milioane

Stephen Hendry - despărțirea oficială de Crucible



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012


Ultima modificare efectuată de către MihaiMese la Dum 6 Mai 2012, 22:10, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 6 Mai 2012, 18:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

World Snooker Championship: Hendry on the struggles of losing



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
visovan calin
Fan


Data înscrierii: 18/Ian/2011
Mesaje: 15
Locație: baia mare , los angeles

MesajTrimis: Dum 13 Mai 2012, 9:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate s-a retras , cum zicea unul pe forumul englezesc: two years to late Smile. oricum ai scris bine ceea ce ai scris .
Ca fapt divers . Ma intreb cam cat poate valora tacul personal al acestui mare campion?




Ultima modificare efectuată de către visovan calin la Mie 30 Mai 2012, 1:41, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui visovan calin Trimite mesaj privat
visovan calin
Fan


Data înscrierii: 18/Ian/2011
Mesaje: 15
Locație: baia mare , los angeles

MesajTrimis: Mie 30 Mai 2012, 1:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

una interesanta

Very Happy
tacul lui hendry


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui visovan calin Trimite mesaj privat
CristiPOLI
More than a fan


Data înscrierii: 20/Iul/2011
Mesaje: 46

MesajTrimis: Mie 6 Iun 2012, 12:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am citit la userul de mai sus biografia lui...este una impresionanta si desigur cu multe multe trofee. E un jucator demn de respect. Bravo


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristiPOLI Trimite mesaj privat
aIonescu
Vizitator





MesajTrimis: Lun 16 Iul 2012, 9:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca e unul dintre cei mai buni jucatori de snooker pe care i-am urmarit.


Sus
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Iul 2012, 14:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de cate ori va incepe un turneu, cred ca eu inca o sa il caut pe lista jucatorilor hahahah Very Happy



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 19 Dec 2012, 0:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stephen Hendry Q&A

și cu ce se mai ocupă Stephen de la retragere încoace... Stephen Hendry Challenged by a Chinese Workwoman


iar aici, jucând "pe bune": Li Hewen vs Stephen Hendry (Chinese 8-ball)



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Golan Trevize
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 248
Locație: Dom's Home

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2013, 12:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Să-i urăm La mulți ani!!! Smile Ce chestie... Mastersul de anul ăsta începe chiar de ziua lui... Smile Păcat că nu e și el prezent...



_________________
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Golan Trevize Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23  Următoare
Pagina 21 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community