Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Masa fara buzunare?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei
Fan


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 16
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum 5 Dec 2004, 12:38    Titlul subiectului: Masa fara buzunare? Răspunde cu citat (quote)

am auzit ca ar fi un club in buc vis a vis de lic hasdeu unde exista o masa de dimensiunea celei de snooker dar fara buzunare???????..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andrei Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 23:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Care-a facut mishto ma d-asta ?
Laughing Laughing Laughing



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MasterJames
More than a fan


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 42
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 6 Dec 2004, 23:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu fii rautacios, Mr. Fever... nu stiu foarte sigur (deci daca sunt pe langa nu imi dati in cap Razz), dar cred ca aceea este o masa de carambol (in orice caz... exista un joc de biliard care se joaca pe o masa maricica, fara buzunare)... habar n-am de vreo regula la jocul asta. Cu ocazia asta poate imi deschide si mie cineva ochii. saru' mana.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MasterJames Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 0:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Carambolul (Carom) e intr-adevar un joc care se joaca pe o masa de biliard (nu de snooker) dar fara buzunare. In clubul in care joc eu snooker exista o astfel masa. La acest joc exista 3 bile: una alba, una galbena (poate fi si alba cu o bulina) si una rosie. Unul din jucatori are bila alba iar celalalt bila galbena. Jucatorii au voie sa loveasca cu tacul doar bila proprie (alba sau galbena). Dupa ce a lovit cu tacul bila proprie aceasta trebuie sa loveasca celelalte doua bile. Daca a reusit primeste un punct si are dreptul sa continue. Primul jucator care ajunge la un anumit numar de puncte castiga meciul.

Mai exista si un joc numit English Billiards care se joaca pe o masa de snooker (cu buzunare). Si acesta se joaca tot cu 3 bile ca la carambol dar modul de punctaj e diferit. Poti obtine 1 punc in urmatoarele conditii:

1. Winner - introduci cu bila proprie bila rosie
2. Loser - atingi cu bila proprie bila rosie iar apoi bila ta intra in buzunar
3. Canon - bila proprie a atins atat bila rosie cat si bila adversarului

Primesti 2 puncte daca combini un Canon cu un Winner. Loser nu poti sa-l combini cu nimic.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
MasterJames
More than a fan


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 42
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 10:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multam frumos. Dau o bere cand ajung prin Timisoara... sau cand treci tu prin Bucuresti. Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MasterJames Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 14:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zslot, foarte frumos. Imi place ca mai sunt oameni ca tine care stiu lucruti interesante si alte jocuri decat clasicele 8 9 Snooker Rotaion si altele care sunt calsice. Stiam si eu ca masa de carambol nu are buzunare dar problema e ca e un joc cam stupid care nu prea iti aduce satifactzii. E adevarat ca exista dar sunt foarte foarte rare plus ca la un club foarte putin probabil sa gasesti asa ceva pentru ca e slab calitativ!



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un joc frumos mai era si clasisc biliards. Jocul in care orice bila bagai era un punct.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da e frumusel dar totusi cam simplutz nu-i asea ?



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, dar e bun pt antrenament. Te inveti sa golesti masa.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da dar sunt 15 bile nu le termin pe toate dacat din doua intrari nu reusesc dintr-una singura Smile



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, dar trebuie sa reusesti doar 8 din prima si ai castigat. Mai era un joc in care fiecare bila avea echivalentul numarului ei in puncte. Nu mai stiu cum se numeste dar era interesant. Trebuia sa te bazezi pe bilele mari, 15,14,13,...



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Roatation se numeste jocul ala . Hai intra si tu pe Y!Messenger sa vb mai pe larg !!!



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2004, 16:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt pe Yahoo mai mereu. Verifica mesajul pe care ti-am dat.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
costi_atomic



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar 31 Oct 2006, 21:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ei da... Smile)
Pai pe o masa de carambol se pot juca mai multe jocuri. Unele chiar foarte interesante, nu doar clasicul (lovesti cu bila ta bila adversarului sau bila rosie, apoi bila ta face carambol cu cealalta bila) Un altul ar fi 3 mante sau altul Steca parca creat de italieni din cate stiu eu...
Va pot da si regulila daca va intereseaza, credeti-ma chiar este mult mai interesant decat va puteti imagina asa ziceam si eu inainte de al incerca...
Incercati-l!!!...
Vali Carambol mi-a aratat secretele carambolului...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui costi_atomic Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community