Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Ken Doherty
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20180
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 11:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum mai puțin de o săptămână, lui Ken i s-a luat un interviu într-un context publicistic oarecum inedit : în paginile unui ziar financiar irlandez. I s-au pus întrebările-tip (utile și în adunarea de date necesare statisticilor) pe care gazetarii le adresează de obicei invitaților lor – oameni de afaceri sau angajați ai unor firme din domeniul finanțelor. Efectul ieșit din această neconcordanță între om și loc e uneori de-a dreptul nostim. Wink Laughing

Ce mașină aveți ? Un BMW X-File foarte comfortabil.

Care au fost prima slujbă și primul salariu ? După ce am terminat cu școala, pur și simplu am plecat în Anglia să văd dacă pot să-mi fac o carieră ca jucător de snooker. N-aveam în buzunar decât 500 de lire. Întâi am stat la niște rude. După două săptămâni, am câștigat primul meu turneu la Pontin’s. Premiul a fost de 2 500 de lire. Înainte de asta, m-am mai angajat pe ici pe colo, în timpul vacanțelor de vară, dar, slavă Domnului, o slujbă adevărată n-am avut niciodată. Sunt și acum unii care-mi spun să mă las de snooker și să-mi caut un serviciu, dar din fericire, soția mea e medic psihiatru așa că există cineva care să aducă bani în casă.

La ce oră vă începeți și la ce oră vă încheiați ziua de muncă ? Mă antrenez în medie 4-5 ore pe zi, la clubul numit Jason’s, la Ranelagh. Acum s-a închis, dar eu tot acolo mă duc. Am păstrat cheia. Singura masă care a mai rămas e masa mea. Curând, o să mă mut la Clubul Radisson – proprietarul e același : familia Cosgrave. O să fie noul meu Jason’s. E aproape de casă, fiindcă și noi tot în Ranelagh stăm.

Există vreo parte a activității dv pe care s-o desfășurați online ? Numai operațiunile bancare, atâta tot.

Pe cine ați dori să vedeți în postul de ministru al Finanțelor ? Brian Cowen se descurcă foarte bine. Eamon Dunphy ar fi excelent. Îi place să cheltuiască mult. Ar face astfel încât banii să ajungă tocmai la cei care au mai mare nevoie de ei. Un om cu suflet mare !

V-ați făcut testamentul ? Da, l-am făcut. Mi se pare că e foarte important să lași în urma ta o situație clară. Am vrut mai ales să o pun la adăpost de griji pe soția mea, Sarah, care chiar în clipa asta îmi aruncă niște priviri foarte mânioase ! Testamentul are un rol capital în eliminarea oricărui risc de conflict între moștenitori.

Care este programul TV preferat [în afara știrilor] ? Transmisiunile sportive, atât cele de la televizor, cât și cele de la radio. Dintre seriale, aș menționa Clanul Soprano și ... Neveste disperate, fiindcă acesta din urmă e preferatul lui Sarah. Îmi plăcea să mă uit la Friends, dar s-a terminat. În general, orice film bun, fie comedie, fie dramă.

Ce tip de card de credit aveți ? Vă depășiți vreodată contul ? Am Normal Visa. Destul de des.

Știți exact câți bani aveți ? Chiar până la ultimul ban ? Nu prea.

În acest moment în ce anume ați investi : proprietăți imobiliare, acțiuni, depozite bancare sau altceva ? Nu dai niciodată greș cu investițiile imobiliare, deși e bine și să ai banii în bancă. Principala mea investiție e casa noastră. Trebuie să-ți pui deoparte și ceva rezerve, pentru vremurile mai grele din viitor – și uneori mă tem că mă apropii de apusul carierei mele în snooker. Dar Steve Davis are 48 de ani, așa că asta îmi dă curaj. Eu n-am decât 36 !...

Care vi se pare a fi cea mai bună investiție a anului ? Acțiunile Paddy Power. PP este unul dintre sponsorii mei și cred că prețul acțiunilor lor o să urce rapid. Ar fi o investiție sigură.

Restaurantul preferat ? Îmi plac Diep Noodle Bar și Nectar Juice Bar, din Ranelagh, dar și restaurantul Surma, unde au mâncare indiană. Acolo am dus-o pe Sarah la prima noastră întâlnire. Sarah e indiană și faptul că frecventam localul mi-a adus câteva „puncte” în plus !

Unde plecați în vacanță ? În iunie o să mergem în India, ca să ne întâlnim cu familia lui Sarah. Părinții ei s-au stabilit la Melbourne, în Australia, dar ea a crescut în India.

Cel mai frumos moment din carieră ? În 1997, când am câștigat Campionatul mondial.

Sunteți membru în vreun club ? Da, la Elm Park Golf Club.

Ce om de afaceri admirați mai mult ? Cel mai mult îl admir pe Bill Gates, dar nu pentru succesul pe care îl are în afaceri, ci pentru actele lui de caritate – a cheltuit în acest mod miliarde de dolari ! Dintre irlandezi, îl admir pe Padraig O'Ceidigh, de la Aer Arann. O realizare remarcabilă în ciuda resurselor reduse. În plus, e și un om foarte cu picioarele pe pământ.

Pe biroul dv există un computer ? Am un laptop pe care-l folosesc numai ca să fac corespondență și ca să joc poker.

Care este marea dv ambiție în afaceri ? N-am nici una. Nu am afaceri. Nu am investit decât în domeniul imobiliar. Mi-ar plăcea să deschid o academie de snooker, ca să le dau o șansă tinerilor irlandezi așa cum clubul Jason’s și familia Cosgrave mi-au dat mie o șansă pe când eram puști.

Ce note ați avut pe certificatul de absolvire ? Am avut 5 note maxime și 2 note de trecere. Nu prea rău pentru un prostovan de snookerist !...

Cât mai aveți de plătit din ipotecă ? Păi, 35 de ani ! Abia mi-am cumpărat o casă nouă !

Cui consacrați mai mult timp, profesiei sau familiei ? Profesia îmi ia destul de mult timp. După un turneu, nimic nu-mi face mai mare plăcere decât să-mi petrec timpul cu Sarah. Ea nu vine niciodată cu mine – nu suportă să-mi vadă meciurile nici la televizor.

Ce salariu aveți ? În orice caz câștig mai bine decât atunci când am plecat spre Anglia cu 500 de lire în buzunar. Încă mai am banii aceia ! Așa că mă descurc, mă descurc.

Ce echipă de fotbal susțineți ? Sunt un mare fan al lui Manchester United. După ce am câștigat Campionatul mondial, am dus trofeul pe Old Trafford. Am fost invitat să-l prezint unei mulțimi de peste 60 000 de oameni. Atunci a fost ultimul meci al lui Eric Cantona. El a și fost primul care să mă felicite când m-am dus la vestiare ca să mă întâlnesc cu jucătorii. Nici nu mi-a venit să cred : un francez care să știe ce e snookerul !...

Cine ia hotărârile în familie, dv sau partenerul/partenera/soțul/soția ? Sarah, dar mai strecor și eu câte o vorbă sau o părere din când în când...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Vin 24 Feb 2006, 12:46, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 12:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

F f interesant mi s-a parut interviul....si acuma dupa ce l-am citit( si pe asta si pe cel de pe pag anterioara) il vad pe Ken cu alti ochi...imi place mult mai mult adica.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 13:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragute raspunsurile lui Ken. Ca intrebarile ... Confused Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 13:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant interviul! Smile Si Ken mi s-a parut sincer in declaratii.



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 13:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CristinaRo a scris:
Dragute raspunsurile lui Ken. Ca intrebarile ... Confused Wink

Bineinteles!Smile Oricum, eu cred ca, desi trebuie sa te pricepi sa pui intrebari, pana la urma valoarea unui interviu( si mai ales imaginea creata despre cel intervievat) e data, mai mult sau mai putin, in intregime de raspunsuri.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 15:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce note ați avut pe certificatul de absolvire ? Am avut 5 note maxime și 2 note de trecere. Nu prea rău pentru un prostovan de snookerist !...


Laughing Laughing Laughing

Acum mai mult ca niciodata mi se pare un tip foarte cerebral...cu capul pe umeri.



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20180
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 15:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sch a scris:
CristinaRo a scris:
Dragute raspunsurile lui Ken. Ca intrebarile ... Confused Wink

Bineinteles!Smile Oricum, eu cred ca, desi trebuie sa te pricepi sa pui intrebari, pana la urma valoarea unui interviu( si mai ales imaginea creata despre cel intervievat) e data, mai mult sau mai putin, in intregime de raspunsuri.

Cred că aveți amândoi dreptate. Întrebările n-au fost atât proaste, cât au fost specializate pe profilul financiar. Nu-mi vine a crede că cei care au făcut chestionarul destinat intervievaților tipici (oamenii de afaceri) n-au sesizat posibilul efect comic al aplicării lui unui jucător de snooker. Mie tocmai de asta mi-a plăcut materialul - pentru amuzanta impresie de dialog între surzi (sorry, Joe Swail ! Confused Laughing ) pe care o dă în unele momente. Laughing

Oricum (și aici Sch are încă o dată dreptate), Ken face parte dintre oamenii pe care cu cât îi cunoști mai bine, cu atât îi îndrăgești mai mult.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20180
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 18:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

KEN E CAMPIONUL MASTERSULUI DE LA CORK !... Să fi avut o presimțire de-am postat azi interviul ?!... Wink Laughing Laughing E pe val irlandezul.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 20:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy 8) Felicitari!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 21:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant interviul! Smile Felicitari lui Ken! Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 24 Feb 2006, 21:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Oricum (și aici Sch are încă o dată dreptate), Ken face parte dintre oamenii pe care cu cât îi cunoști mai bine, cu atât îi îndrăgești mai mult.

zsolt_tuser a scris:
Foarte interesant interviul! Smile Felicitari lui Ken! Smile


Subscriu ambelor citate! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2006, 9:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari lui Ken!
Cand am vazut scorul de 6-1 pentru Ken primul gand a fost: "dar ce-i cu Stephen?". Citind in continuare despre modul de desfasurare a meciului mi-am dat seama ca de fapt Ken a fost foarte bun si nu i-a dat aproape nici o sansa lui Stephen.

Abia astept sa-l vad la Welsh Open!!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2006, 18:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da intr'adevar shi eu sunt curioasa in ce forma se va prezenta KenDo in continuare...La Malta Cup he was on fire... Razz Wink



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 1 Mar 2006, 18:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce meci a facut Kenutzu'! Very Happy Fantastic ce bine si-a tinut nervii. Intr-o oarecare masura a avut si ceva noroc, dar oricum cinste lui pentru ca a tras pana la capat. Laughing Laughing Laughing
Bravo, KenDO! Very HappyLaughingLaughing8)



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie 1 Mar 2006, 18:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

well done,ken!!! Smile Smile Smile
sfirsitul meciului a fost cam ciudat!?



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 2 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community