Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Ken Doherty
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 2 Mar 2006, 15:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

WIERD!!! Holt shi'a facut'o cu mana lui.
Se pare ca , Ken a fost motivat de victoria in turneul Malta ... ce sa zik ... succes in continuare Ken. Razz



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 3 Mar 2006, 9:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alta surpriza!!!!!! Shocked
cum o fi putut sa piarda ken in fata lui robin hood? tocmai cind incepusem sa sper intr-o mare revenire a lui ken....offfff!



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 3 Mar 2006, 10:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu sunt surprinsa. Shocked Speram sa castige Ken acest turneu daca Ronnie nu a vrut.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 3 Mar 2006, 11:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poate nu l-ai incurajat destul! Wink Laughing hi,hi,hi, glumesc. Laughing



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm 25 Mar 2006, 10:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai Ken!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Ce bine joaca dupa pauza! Sper s-o tina tot asa si sa castige!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20159
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006, 3:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Răspunsurile lui Ken la interviul apărut în The Guardian din 11 aprilie.

Se știe că atunci când Ken a câștigat Campionatul mondial din 1997, în Dublin s-a constatat o uluitoare reducere la zero a criminalității. Străzi pustii și ochi ațintiți asupra televizoarelor – asta a fost Irlanda acelei seri de mai, când fragilul Ken și-a învins adversarul considerat pe atunci invincibil – Stephen Hendry.

Abia la întoarcerea acasă a înțeles noul campion ce sprijin formidabil avusese și câtă lume îi dorise victoria – peste un sfert de milion de dublinezi i-au făcut o primire regească, iar el a trebuit să urce pe platforma unui autobuz etajat ca să fie văzut de mulțime. „A fost ceva unic. Totuși, mi s-a părut și straniu. Cineva mi-a făcut cunoștință cu șeful poliției din Dublin, care mi-a spus, Doherty, ai face bine să apari mai des la televizor – munca mea ar fi mult mai ușoară ! Pe urmă mi-a explicat de ce : în timp ce eu jucam ultima sesiune a finalei, între ora 7 seara și miezul nopții, n-a fost raportată nici măcar o singură infracțiune.”

Sobrul (cu excepția momentelor când urlă ! Wink Laughing ) Peter Ebdon și mai degrabă timidul (cu excepția petrecerii de încheiere a burlăciei, la Praga, astă-vară ! Wink Laughing ) Joe Perry sunt, se știe, oameni cu carte. Ar mai fi încă vreo doi-trei ceva mai răsăriți în materie, dar gazetarul de la Guardian îl consideră pe Ken „de departe cel mai spiritual și mai inteligent” dintre așii din Snookerland. Povestește Donald McRae : „Pe cât de șters și de distant pare pe ecran, pe atât de plin de culoare și de cald este în realitate. Cu Doherty, conversația poate lua întorsături uimitoare, așa că în decurs de o oră, am trecut de la Caravaggio, Johnny Cash și Alex Higgins, la muzica de operă și la cum e să fii sedus de o psihanalistă australiană.” (Am citat și din textul intervievatorului nu numai de dragul lui Ken, ci și pentru că aceste comentarii mi s-au părut interesante – ceea ce mi se întâmplă rar, fiindcă tot rar se ridică un gazetar la nivelul afurisitei mele cusurgeli stilistice ! Rolling Eyes Razz )

După finala victorioasă, au mai fost alte două, soldate cu eșecuri – în 1998 (și aici trebuie să precizez că irlandezul și Joe Johnson sunt SINGURII campioni care pot spune că mai aveau doar un pas până la spargerea blestemului și păstrarea primului titlu mondial : amândoi au pătruns în finala din sezonul următor câștigării primului trofeu !) și 2003. Lupta cea mai grea a fost cea pe care Ken a dat-o cu Mark Williams, acum 3 ani. „Am crezut că o să câștig, pentru că reușisem niște răsturnări de scor absolut miraculoase. Chiar și în semifinală, fusesem condus de Paul Hunter cu 15-9, dar am sfârșit prin a învinge cu 17-16. Așa încât, atunci când am pierdut, șocul a fost foarte puternic. Abia după două sezoane am fost în stare să-mi revin.

Nu reușesc să fac față înfrângerilor la fel de bine ca alți jucători. Foarte des mi se întâmplă să car după mine dezamăgirea și în meciul următor, ceea ce este un handicap psihologic serios, din cauza căruia am trecut prin cinci sezoane fără să câștig nici un turneu. Anul trecut, ajunsesem să-mi fac griji în legătură cu locul meu în Top 16, prin urmare e semnificativ faptul că după ce am reînceput, în fine, să obțin victorii, adică după Malta Cup, am urcat pe locul 3 în clasamentul provizoriu. E același loc pe care m-am aflat în 1997 – cea mai bună clasare din carieră !"


Ne-am amuzat cu toții aici, pe forum, de incidentul din avionul Valetta–Londra, când Ken a protestat împotriva evacuării lui John Higgins și, ca urmare, a rămas cu el acolo, dar se pare că pentru sensibilul irlandez momentul acela a fost neplăcut : „M-am simțit foarte prost. Cei mai mulți oameni știu cât de improbabil este ca John și cu mine să fim evacuați din avion pentru că am fi beți și am face scandal !... Ni s-a făcut o mare nedreptate. Poate că John era puțin băut și poate că amândoi râdeam un pic cam tare, dar altfel n-am tulburat liniștea celorlalți. În weekend-ul următor, ce ironie, am nimerit într-un avion plin de suporteri cu chef ai celor de la Liverpool, care știau că sunt un fan al lui Manchester United și m-au chinuit tot drumul, cu cruzime – deși își dădeau seama că incidentul de pe aeroportul maltez fusese exagerat și că eu nu sunt băutor de felul meu !"

Dar nici printre colegi KenDo nu e scutit de ironii, mai ales după ce s-a aflat că a publicat în revista celebrei National Gallery un articol despre utilizarea tehnicii clar-obscurului în Cina de la Emmaus*, una dintre capodoperele lui Caravaggio. „Se iau de mine ori de câte ori au ocazia !... Nu le vine prea ușor să accepte ideea că un jucător de snooker poate avea vreo tangență cu arta. Iubesc pictura, dar nu o studiez ca atare – mă bucur de ea. E o pasiune a mea și a soției mele, Sarah. În vacanțe, ne ducem la Paris sau la Roma și nici nu ajungem bine că ne și repezim la Luvru sau la Capela Sixtină.” Pe lângă pictură, Ken mai iubește („cu religiozitate”, după cum spune el) filmele.

N-a crescut în puf. „Am stat într-o căsuță pe care o împărțeam cu o altă familie. Noi eram șase și locuiam în două camere. N-aveam cadă iar closetul era mai departe, în curte. Cu toate astea, înainte stătusem și mai rău : veneam acasă și descopeream că proprietarul schimbase broasca ușii. O dată, ne-a încuiat înăuntru și tocmai atunci s-a întâmplat să izbucnească un incendiu !... Mama a trebuit să ne ajute să ieșim pe fereastră ! După așa ceva, micul nostru apartament de două camere nu ni se părea chiar așa de cumplit..."

Pe urmă s-au mutat într-o căsuță mai încăpătoare. „Știu că mama suferea, pentru că nu mult după aceea, a murit tata. Aveam 13 ani și ea rămăsese singură să aibă grijă de mine, de cei doi frați ai mei și de sora noastră. Mai tot timpul trebuia să mă scoată de-o aripă din clubul de snooker din apropiere. Îi amenința pe patronii de acolo – frații Conway – că dacă nu-mi iau examenele, lor o să vină să le ceară socoteală !... Dar ei m-au ajutat mult : când au aflat că mi-a murit tatăl, au început să mă lase să mă antrenez cât vroiam, fără să-mi ceară vreodată vreun ban."

Copilăria lui Sarah a fost mult mai fericită. Tatăl ei, de origine indiană, era medic. S-au stabilit în Australia, dar părinții ei au trimis-o să studieze medicina în Irlanda. „Acum, Sarah e medic psihiatru și face și muncă de cercetare în domeniul ăă ... cum se cheamă, Sarah ? N-am voie să greșesc, că mă aleg cu reproșuri.” La care doamna Doherty răspunde : „Se cheamă Sănătatea mentală și anormalitatea comportamentală în sindromul dilcardiei faciale – adică e vorba de tratarea oamenilor care suferă de diverse anormalități faciale.” Mă rog, ea știe ce-i aia ! Wink Laughing

S-au cunoscut în 1999. Poznaș, gazetarul îl întreabă pe Ken dacă i-a spus frumoasei doctorițe că el nu e decât un simplu jucător de snooker. „Nici n-am avut când ! M-a sedus într-o clipă ! M-a amețit și m-a adus înapoi acasă. Habar n-avea de snooker !

Acum, dacă greșesc ceva își dă seama și-mi spune, dar ca și ceilalți din familia mea, e prea agitată atunci când joc eu și nu poate să se uite la meci. La Crucible 2006, cred că am o șansă serioasă. Nu-i așa că ar fi grozav dacă aș câștiga ?...”



.



* Caravaggio : Cina de la Emmaus Arrow
http://i77.photobucket.com/albums/j74/snookersnooker/caravaggio_cina_de_la_emmaus.jpg



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mie 12 Apr 2006, 14:24, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006, 8:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

thanks again,clara! Very Happy
foarte interesant articolul! imi place si mai mult de kendo! Very Happy nu a crescut in puf,dar uite ca datorita talentului sau a reusit sa devina unul dintre cei mai buni jucatori de snooker! m-a surprins placut Very Happy si pasiunea lui pt.arta-bravo kendo!ai gusturi minunate-caravaggio-excelent artist!
thanks si pt.ca ne-ai aratat tabloul. Smile



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006, 13:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu am citit acest articol pe nerasuflate, pentru ca imi place Ken foarte mult, si m-a facut sa il indragesc si mai mult! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ruxi
A super fan


Data înscrierii: 28/Noi/2005
Mesaje: 74
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006, 13:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara, multumim pentru articol. Chiar daca nu sunt o admiratoare a lui KenDo, trebuie sa recunosc ca mi-a placut foarte mult ce am citit astazi. Cred ca e intr-adevar un tip interesant.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ruxi Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006, 13:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

Ne-am amuzat cu toții aici, pe forum, de incidentul din avionul Valetta – Londra, când Ken a protestat împotriva evacuării lui John Higgins și, ca urmare, a rămas cu el acolo, dar se pare că pentru sensibilul irlandez momentul acela a fost neplăcut : [color=green]„Am suferit destul de mult. Cei mai mulți oameni știu cât de improbabil este ca John și cu mine să fim evacuați din avion pentru că am fi beți și am face scandal !... Ni s-a făcut o mare nedreptate. Poate că John era puțin băut și poate că amândoi râdeam un pic cam tare, dar altfel n-am tulburat liniștea celorlalți. În weekend-ul următor, ce ironie, am nimerit într-un avion plin de suporteri cu chef ai celor de la Liverpool, care știau că sunt un fan al lui Manchester United și m-au chinuit tot drumul, cu cruzime – deși își dădeau seama că incidentul de pe aeroportul maltez fusese exagerat și că eu nu sunt băutor de felul meu !"


Vai ... mi'am adus aminte din nou de acel incident! Laughing Chiar dak lui John shi lui KenDo nu li s'a parut amuzanta aceasta intamplare , eu ink ma gandesc cu placere la ea shi zambesc de cate ori imi aduc aminte! Razz



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Joi 13 Apr 2006, 0:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Minunate interviuri! Thanks a lot, Clara! Very HappyVery Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum 16 Apr 2006, 12:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

go kendo! Very Happy



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20159
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 17:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

WELL DONE, KENNY ! Very Happy Very Happy Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 17:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa o spun...simt ca trebuie sa o spun...mai am un pic , shi spun...well done Ken. Smile [*buhu* for Matthew]



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun 24 Apr 2006, 17:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bravo kendo! Very Happy frumos joc!tot inainte!



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 3 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community