Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Openul Australiei
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 22 Iul 2011, 23:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ultimele vorbulițe din sferturile de la Bendigo

Ken Doherty : „Victoria de azi a fost superbă. Am început meciul cu gândul că n-am nimic de pierdut și m-am simțit relaxat – mai relaxat decât în orice alt meci pe care l-am jucat de o bună bucată de vreme încoace. În ultimul frame, când nu mai rămăseseră decât patru bile roșii, mă aflam într-un dezavantaj de 57 de puncte și am făcut ceea ce cred că a fost cea mai bună închidere de masă din întreaga mea carieră de jucător profesionist și pot să spun că pe parcursul a 20 de ani, am reușit câteva închideri de masă valoroase, dar niciodată n-am câștigat un meci dintr-o asemenea situație dificilă.

Când nu m-am calificat la Campionatul mondial din 2009, m-am gândit să renunț la snooker. Am jucat în calificări și n-am câștigat, în tot sezonul, decât un singur meci. Am crezut că ajunsesem la capătul drumului. Ca să fiu sincer, nici acum nu știu ce altceva aș fi făcut, dar aș fi căutat să rămân, cumva, aproape de acest sport. Acum am ceva mai multă încredere în mine și-mi dau seama că încă mai sunt în stare să particip la competiții în mod onorabil cu toate că nu mai am constanța de altădată. Snookerul este foarte strâns legat de psihologie – dacă starea psihică e cea potrivită și corpul e relaxat, ai toate șansele să joci bine. Mă bucur că am această stare : partea australiană a familiei mele e aici, alături de mine, iar băiatul meu, Christian, mă urmărește din rândul întâi.

În semifinale, joc cu Mark Williams. Și el s-a smuls, ca și mine, din adâncurile disperării. Ne-a arătat tuturor că acest lucru este posibil. Mai recent, am luat exemplu și de la Darren Clarke, care a câștigat Openul la vârsta de 42 de ani. Dar o să am un meci foarte greu. Noi doi ne-am întâlnit de multe ori și am făcut împreună multe meciuri frumoase.”


Mark Williams : „Am fost condus cu 2-0 deși nu avusesem ratări serioase, dar pe urmă am reușit două breakuri de peste o sută și am egalat. Bun a fost și breakul din decisiv – și chiar aveam nevoie de el fiindcă la felul în care joacă Dominic în acest moment, dacă m-aș fi oprit pe la 60, el ar fi închis masa. Sunt fericit că jocul mi-a mers bine și m-am calificat. Ultimele două meciuri au fost mult mai bune în comparație cu primul, în care am jucat groaznic. Dar nu poți să te gândești prea mult la schimbarea de fus orar : dacă aștepți să te acomodezi, te trezești că imediat trebuie s-o iei spre casă.

Îmi place publicul, iar mesele sunt de o calitate excepțională – s-au și realizat câteva breakuri mari. N-am mai jucat în Australia de peste 20 de ani și mă bucur că am revenit. Sper să câștig turneul, pentru ca bucuria să fie deplină.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 1:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cat de mult ma bucur pentru revenirea lui Kendo! Majoreta Very Happy Meciul cu Mark J chiar nu am de gand sa-l ratez, mai ales ca imi aduce aminte de vremurile cand incepeam sa ma uit la snooker (Campionatul Mondial 2003). Wink
Si ma bucur si pentru Stu Bingham. Laughing Daca o sa castige si semifinala cred ca devin fan. Laughing Twisted Evil As fi avut ceva comentarii despre ce a zis Allen, dar prefer sa ma abtin...O intrebare totusi as pune, ca tot zicea el de cele 13 sferturi pierdute de Bingham din cauza lipsei curajului: Cate semifinale a castigat Mark Allen? Mr. Green


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 10:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum spuneam,daca Kendo trece de Selby......nu-mi mai ramane decat sa astept finala!
Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 11:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai ca daca ajunge acolo, da de Stuart care pare ca a mancat jar la turneul asta. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 11:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vorbulițe după semfinalele de la Bendigo

Stuart Bingham : „În sfârșit, se văd rezultatele muncii și dedicării ! Calificarea în finală este cea mai mare realizare din cariera mea – asta mi-am dorit de când mă știu. Sper să joc bine și mâine. La Campionatul mondial din 2000, l-am învins pe Stephen Hendry și am crezut că am reușit într-adevăr să mă lansez spre marea performanță, numai că, tocmai atunci, mi s-au întâmplat unele lucruri – fără legătură cu snookerul – și m-am lăsat dominat de necazuri. A existat și un moment în care aproape că ieșisem din Main Tour fiindcă pierdusem zece meciuri la rând. Ajunsesem cam pe locul 76 din cei 90 de jucători câți erau în circuit ! Nu mai aveam pic de încredere. Devenisem profesionist în 1995 și visasem și eu, ca toți ceilalți, să devin campion mondial și să urc pe prima poziție a clasamentului ! Anii au trecut și, cu timpul, am început să mă îndoiesc de mine și de visele de la debut.

Dar i-am avut mereu alături pe oamenii cei mai dragi : părinții mei, Maureen și Eddie Bingham, fratele meu, Lee și acum, logodnica mea, Michelle. M-a ajutat foarte mult și pregătirea cu Stephen Feeney, de la SightRight
[pentru care și Steve Davis are numai cuvinte de laudă]. Datorită acestui ajutor mi-am recăpătat încrederea și simt că totul merge bine. Stephen mi-a pus ordine în tehnica de joc și mi-a creat un sistem de rezolvări la care pot recurge în orice situație dificilă. Ședințele de pregătire cu el nu durează decât câte două ore, dar contează foarte mult să am un control din afară asupra poziției la masa de snooker și a modului de a executa a loviturile. Lucrez cu el de doi ani și sunt convins că este unul dintre oamenii cărora le datorez faptul că o să intru în Top 16, unde cred că merit să fiu. La fel de important e și că, datorită logodnicei mele, sunt un om fericit.

Oricum, mă bucur că, după meciul de azi, pot lăsa deoparte acea victorie asupra lui Hendry fiindcă am alta de care să fiu cel puțin la fel de mândru : lumea va vorbi și despre calificarea mea în finală, nu numai despre faptul că l-am învins, cândva, pe marele campion scoțian. Drept e că Shaun n-a jucat la valoarea lui. Loviturile de siguranță i-au reușit foarte bine, dar am impresia că nu și-a găsit ritmul și nici noroc n-a prea avut. Nu i-au lipsit ocaziile, dar nu le-a valorificat, ceea ce nu prea i se întâmplă. Și eu am avut probleme cu ritmul însă problema cu adevărat mare au reprezentat-o emoțiile. Nu m-am liniștit decât după ce am făcut acel break mare din primul frame. Finala va fi un meci greu – poate că lucrul cel mai greu va fi să-mi țin sub control emoțiile.


Shaun Murphy : „Am avut ocazii din belșug, în fiecare dintre primele patru frame-uri, dar n-am putut să le fructific. După pauză, m-a lovit și ghinionul pentru că după ce că ratam, mai și lăsam bile în poziții accesibile ! De parcă zeii snookerului hotărâseră că ăsta nu e un meci pe care să-l câștig ! Dacă aș fi profitat de șansele din primele frame-uri, sunt convins că rezultatul ar fi fost altul. Sigur că e dezamăgitor să pierzi o semifinală – e dezamăgitor să pierzi orice meci ! La fel de tare doare și când ești învins cu 6-5, și când ești învins cu 6-0. Dar cred că am început sezonul bine și mă aștept să-l continui încă și mai bine.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 16:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ultimele vorbulițe din semifinalele de la Bendigo

Mark Williams : „A fost un meci greu, iar Ken n-a prea avut ratări. Mă bucur să văd că e din nou în rundele finale al unui turneu. Cel de aici ar putea să reprezinte trambulina de care are nevoie ca să-și reînceapă ascensiunea în clasament. În ceea ce mă privește, după acel prim meci îngrozitor, am jucat destul de bine. Mesele sunt excelente, publicul e excelent și abia aștept finala, fiindcă nu e chiar atât de ușor să ajungi în această fază a unei competiții, iar eu nu cred că o să mă mai calific în prea multe alte finale, așa că o să savurez fiecare moment.”

Ken Doherty : „În seara asta, Mark mi-a dat câteva ocazii de a reintra în meci, numai că eu n-am profitat de ele. Când își găsește fluența și începe să se desfășoare, joacă absolut fantastic. Are un tușeu extrem de fin și simte perfect ritmul și reacția mesei.

M-am bucurat de fiecare meci jucat aici, iar atmosfera a fost foarte plăcută. Sunt însă puțin dezamăgit fiindcă azi nu am jucat la un nivel comparabil cu al adversarului meu. El are de ce să fie mulțumit, eu, nu. Aș fi dorit să joc măcar la fel de bine cum am jucat în meciurile anterioare, dar... așa e-n sport... Zilele nu seamănă între ele – uneori, trebuie să tragi de tine ca să reușești ceea ce alteori pare a veni ca de la sine... În sfârșit, asta e, am avut o săptămână bună și sunt bucuros că încep bine noul sezon.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 673
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 16:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumim pentru vorbulițe dna. Clara Wink

Zice bine Mark Williams sa castige finala maine .. ca alta mai usoara nu se stie cand mai prinde, in sensul adversarilor. Dupa atatea "capete marete" cazute peste bord, uite ca dl. Bingham are si el pentru prima data trofeul sub nas si de data asta chiar are motive sa fie emotionat Razz .. sper sa treaca peste si sa vedem un meci echilibrat Rolling Eyes



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023


Ultima modificare efectuată de către skorpyo la Dum 24 Iul 2011, 9:27, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 16:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

skorpyo a scris:
ca alta mai usoara nu se stie cand mai prinde, in sensul adversarilor.


Asa o fi, dar cand valsezi pe drumul spre finala cu cate doua trei centuries per meci in mod constant... Asta zice cate ceva... Laughing

Desi mesele au parut sa ii puna destule probleme... Si desi mi se pare ca face un century si apoi joaca nitel cam ciudat. Iar un century iar mai nimic. Poate doar mi se pare.

Thank you pentru declaratii, Clara ! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 19:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu tot dragul. Very Happy

Oare văd eu kestii care nu ezixtă – cu alte cuvinte, ca(ngur)i verzi pe pereți – sau trofeul Openului (alături, la Meciuri & rezultate) stilizează/sugerează într-adevăr capul emblematicului & simpaticului marsupial de prin partea locului?... Confused Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Sâm 23 Iul 2011, 21:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi pare rau sa zic..dar Bingham nu are nici o sansa in fata lui Williams. Nici macar una mica:P. Felicitari totusi ca a ajuns pana aici. Este un lucru extraordinar pt oricine ajunge intr-o finala de puncte. Sper sa vedem un meci frumos si disputat..desi personal cred ca va fi un meci destul de scurt...sper totusi sa nu fie la zero.


Sus
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Dum 24 Iul 2011, 1:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As dori sa aflu o chestiune despre clasamentul general. Dupa terminarea openului se va face o revizuire? daca nu cand se vor face aceste revizuiri? Confused este o chestie care am cautat pe forum dar nu am aflat-o sau observat-o. Mutumesc anticipat.

Si ceva on toppic: Ce surpriza dl Bingham! Nu ma asteptam la asta, dar am observat mai atent ca si in PTC1 s-a descurcat super bine si deci era pasiv de astfel de performanta. Sa vedem ce va fi maine, tind sa cred ca Bingham are mai multe jocuri in picioare sezonul asta si s-ar putea sa-l ajute acest lucru. Numai cum spunea Kendo, sa nu-si dea drumul Mark G la morisca, ca nu-l mai opreste nimeni sa castige. Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
Golan Trevize
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 248
Locație: Dom's Home

MesajTrimis: Dum 24 Iul 2011, 7:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Credeam că Stuart Bingham n-o să aibă nicio șansă... dar, deși nu am văzut cum au decurs lucrurile (adică, nu am niciun material video la dispoziție), totuși, uitându-mă pe scor... observ 3-1 în favoarea englezului... Bravo lui! Smile



_________________
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Golan Trevize Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 24 Iul 2011, 8:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gi0nel a scris:
As dori sa aflu o chestiune despre clasamentul general. Dupa terminarea openului se va face o revizuire? daca nu cand se vor face aceste revizuiri? Confused este o chestie care am cautat pe forum dar nu am aflat-o sau observat-o. Mutumesc anticipat.


Gi0nel, la Calendarul sezonului 2011-2012, am trecut și programarea revizuirilor clasamentului Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=27714#27714 (scroll down până dai de portocaliu ! Wink ). Prima revizuire are loc pe 3 octombrie. Neoficial însă, putem calcula cum va arăta clasamentul la acea dată. De pildă, înainte de finala de azi, Topul 16 arăta cam așa :

1 Mark Williams
2 Mark Selby
3 John Higgins
4 Ding Junhui
5 Shaun Murphy
6 Ali Carter
7 Stephen Maguire
8 Neil Robertson
9 Judd Trump
10 Graeme Dott
11 Stuart Bingham
12 Mark Allen
13 Ronnie O’Sullivan
14 Matthew Stevens
15 Peter Ebdon
16 Martin Gould
.

Marco Fu, care nu a participat nici la PTC 1, nici la Openul Australiei, ar fi pe locul 25. Asta dacă își câștigă meciurile din prima rundă a următoarelor turnee de până la data de 3 octombrie. Dacă adună mai multe puncte, well, mai urcă, mai urcă... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 24 Iul 2011, 11:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
trofeul Openului (alături, la Meciuri & rezultate) stilizează/sugerează într-adevăr capul emblematicului & simpaticului marsupial de prin partea locului?... Confused Laughing


Uh... E posibil. Dar la fel de bine poate sugera multe alte lucruri. Laughing Insa, da, si eu vad un cap de cangur. Dar numai acum ca ai propus ideea asta. Perceptii... Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 24 Iul 2011, 13:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu m-as fi asteptat ca Bingham sa duca acest meci in joc decisiv, dar cred ca totusi experienta lui Mark il va face sa castige acest meci. Smile



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Openul Australiei Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 7 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community