Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Probleme și întrebări
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Sezonul național 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 11 Ian 2012, 16:02    Titlul subiectului: Probleme și întrebări Răspunde cu citat (quote)

De comun acord cu conducerea Federației, am decis să deschidem acest thread dedicat discuțiilor legate de problemele serioase pe care jucătorii, arbitrii sau fanii le au de ridicat și de întrebările serioase pe care le au de pus. Nu întâmplător am repetat cuvântul „serioase”: forumul nu se va lăsa transformat în vehiculul niciunei răfuieli personale. Prin urmare, nu se va admite niciun fel de abatere de la regulamentul acestui site. Cine are de amenințat, de aruncat cu noroi, de eliminat cantități mai mari sau mai mici de năduf, ură și ranchiună, cine are de făcut valuri și stârnit scandal de dragul scandalului, stând pitit cu lașitate sub preșul murdar al anonimatului, poate să-și caute de treabă în altă parte. Mesajele care contravin regulilor unei dezbateri mature și politicoase vor fi șterse fără cruțare și fără întârziere, iar autorul va fi alungat de pe forum, indiferent câtă miere ar risipi în orice fel de captatio benevolentiae.

La problemele și întrebările serioase puse în discuție aici, Federația va da răspuns fie direct, fie prin intermediul mesajelor mele. Eu nu sunt purtător de cuvând al Federației, dar țin să ajut, pe cât pot, la tot ce se construiește fiindcă de distrus e foarte ușor. Se știe că la făcut zarvă și creat dezordine se pricepe oricine.

Subsecțiunea forumului consacrată sezonului național trecut a intrat la Arhivă, dar au rămas acolo vreo două întrebări care n-au primit răspuns. La una, mai generală, referitoare la sponsori, deh, ce e de spus decât că toată lumea ar dori să se reușească atragerea sponsorizărilor. Viața tuturor ar fi mai ușoară dacă ar exista mai mulți bani. După câte înțeleg, se fac eforturi în acest sens, dar rezultatele încă se lasă așteptate. Sperăm că nu pentru foarte mult timp. Există și acest cerc vicios : pe de o parte, mai ușor găsești sponsori atunci când le poți oferi „expunere”, iar „expunere” nu le poți oferi decât atunci când ți-o garantează performanțele. Pe de altă parte, performanța e stimulată și de bani, adică de sponsori...

La cea de-a doua întrebare, răspunsul este că nu există temei statutar pentru ca Federația să fie suspendată de către EBSA.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Lun 5 Mar 2012, 15:22    Titlul subiectului: intrebare Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua! am vazut la pag. Competiții EBSA și IBSF..numai Campionatul european Under-21, Sofia 2012 si Campionatele europene pe echipe, Sofia 2012. Dar campionat mondial amatori men si campionat european amatori
men ...care sunt de fapt singurele drumuri de acces spre profesionism...se mai tzin? si cand si unde..daca sunteti amabila/amabili sa imi raspundeti va rog. Sau daca mai stiti alte variante de a accede in main tour..va rog din suflet sa imi spuneti. ..for men ..not for under 21..sau 40+..etc..IN Q-school.. poate intra oricine?

Va multumesc anticipat !


Sus
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 5 Mar 2012, 21:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Campionatelele europene – Men, Ladies, 40(+) : 5 - 15 iunie 2012, Daugavpils (Letonia)
Campionatul mondial IBSF Under-21 : 14 - 22 iulie 2012, Wuxi (China)
Campionatelele mondiale IBSF – Men, Ladies, 40(+) : 4 - 16 noiembrie 2012, Sharm El Sheik (Egipt)

Pe măsură ce datele competițiilor se apropie și intrăm în posesia informațiilor, le postăm și aici.

Înscrierile la Q School se pot face până la data de 23 martie 2012 Arrow http://www.worldsnooker.com/page/NewsArticles/0,,13165~2633791,00.html

Altă cale de acces în Main Tour în afară de cele de mai sus e participarea la seria PTC-EPTC (vezi programarea etapelor din sezonul 2012-13 Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=942 (Primii opt jucători amatori din clasamentul special al seriei se califică în Main Tour)

Deja există un thread de întrebări. Wink Cea de față (ca și răspunsul), vor fi mutate acolo.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mie 14 Mar 2012, 21:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc !


Sus
rensnk2



Data înscrierii: 04/Iun/2012
Mesaje: 1
Locație: constanta

MesajTrimis: Lun 4 Iun 2012, 22:32    Titlul subiectului: Cupa Romaniai Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Pentru Cupa Romaniai trebuie legitimat?

Exista turnei open in Romania fara sa fiu legitimat??

Mersi


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rensnk2 Trimite mesaj privat
Dragos Cozmaciuc
Fan


Data înscrierii: 21/Dec/2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar 5 Iun 2012, 13:35    Titlul subiectului: raspuns sentence si rensnk2 Răspunde cu citat (quote)

Mr. Sentence,

Cea mai sigura cale de a accede in circuitul profesionist este munca. Asta inseamna ca trebuie sa te apuci serios de antrenamente, sa participi la turneele organizate in cadrul Federatiei Romane de Snooker, sa ajungi in primii trei sportivi la Cadeti, Juniori, Ladies, Masters sau Men, sa fii selectionat in lotul Romaniei pentru a participa la CE - EBSA sau CM - IBSF si mai apoi la etapele de Q School, PTC sau EPTC. Cam in 5-10 ani cu o munca serioasa cred ca ai avea sanse. Primul pas este unul singur si anume Centrul National de Snooker. Sper sa nu-ti fi taiat elanul. Oricum esti binevenit oricand la Centrul National de Snooker.

Mr. Rensnk2,

La Cupa Romaniei Juniori respectiv seniori - Men participarea este deschisa tuturor simpatizantilor snooker-ului. FRSnooker acorda aceasta sansa iubitorilor snooker-ului din dorinta de a promova snooker-ul in randul celor care inca nu au avut curajul de a intra in turneele de Campionat National. Va trebui sa te legitimezi la Federatie dar facilitatea consta in faptul ca nu va trebui sa achiti taxa de viza anuala. Mai apoi daca vei dori sa participi si in Campionatul National va trebui sa achiti si taxa de viza anuala pe anul in curs.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dragos Cozmaciuc Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mie 6 Iun 2012, 9:23    Titlul subiectului: Re: raspuns sentence si rensnk2 Răspunde cu citat (quote)

Dragos Cozmaciuc a scris:
Mr. Sentence,

Cea mai sigura cale de a accede in circuitul profesionist este munca. Asta inseamna ca trebuie sa te apuci serios de antrenamente, sa participi la turneele organizate in cadrul Federatiei Romane de Snooker, sa ajungi in primii trei sportivi la Cadeti, Juniori, Ladies, Masters sau Men, sa fii selectionat in lotul Romaniei pentru a participa la CE - EBSA sau CM - IBSF si mai apoi la etapele de Q School, PTC sau EPTC. Cam in 5-10 ani cu o munca serioasa cred ca ai avea sanse. Primul pas este unul singur si anume Centrul National de Snooker. Sper sa nu-ti fi taiat elanul. Oricum esti binevenit oricand la Centrul National de Snooker.

Mr. Rensnk2,

La Cupa Romaniei Juniori respectiv seniori - Men participarea este deschisa tuturor simpatizantilor snooker-ului. FRSnooker acorda aceasta sansa iubitorilor snooker-ului din dorinta de a promova snooker-ul in randul celor care inca nu au avut curajul de a intra in turneele de Campionat National. Va trebui sa te legitimezi la Federatie dar facilitatea consta in faptul ca nu va trebui sa achiti taxa de viza anuala. Mai apoi daca vei dori sa participi si in Campionatul National va trebui sa achiti si taxa de viza anuala pe anul in curs.


Va multumesc pt raspuns si pt sfaturi si sper din suflet sa va calc pragul cat mai repede posibil


Sus
xelize



Data înscrierii: 19/Iun/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar 19 Iun 2012, 13:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi de sfaturi ... o sa le iau si eu in calcul.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui xelize Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mie 20 Iun 2012, 14:39    Titlul subiectului: Felicitari pt premii! Răspunde cu citat (quote)

As dori sa il felicit pe domnul Dragos Cozmaciuc si pe cei care se ocupa de organizarea cupei municipiului Bucuresti men si cupei Romaniei la juniori, in special il felicit pt premiile acordate care inseamna un drum dus intors plus 2-3 zile de cazare..pt unii jucatori din tara care ar spera sa castige . Macar prin asta se va face diferenta , fata de eventurile de etapa din liga unde costurile pt a te prezenta aproape lunar sunt cam de 3-4 mil de event. Meritocratia este mai importanta decat norocul de a locui in Bucuresti. Macar speranta si multumirea sufleteasca ca cel mai bun e premiat intr-un fel...oricat de mic.
Sper sa faceti la fel si in liga in viitorul apropiat. Sau poate macar o cheta sau intrarea, la fiecare etapa, de 20-30 lei de fiecare participant..pe langa taxa anuala. Macar pt primele 2 sau 4 locuri. Parerea mea personala este ca ar merita si ar fi un impuls pt multi. Este doar o parere personala si o discutie simpla..si sper sa luati act de ea..si cine stie , pe viitor sa fie cate un premiu la fiecare etapa..daca exista posibilitatea.


Sus
Dragos Cozmaciuc
Fan


Data înscrierii: 21/Dec/2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie 20 Iun 2012, 19:20    Titlul subiectului: snooker-ul si premiile in Romania Răspunde cu citat (quote)

Sentence,
As vrea sa stii ca meritul pentru premiile acordate la Cupa Municipiului Bucuresti (Seniori si Juniori) si Cupa Romaniei deasemenea la categoriile Seniori si Juniori, este al conducerii FRSnooker si nu al meu. Tot ceea ce reusim cu scopul de a promova snooker-ul este meritul acestei mici echipe care incearca sa-si realizeze obiectivele propuse.
Adevaratul castig insa nu este acela material sau financiar ci insasi nivelul snooker-ului Romanesc, care cred ca are un potential deosebit dar inca nevalorificat suficient.
Adevaratul castig din punctul meu de vedere, ca antrenor, este acela ca unii dintre copiii care au inceput antrenamentele acum 4 - 5 ani, avand atunci 8-9 ani, au ajuns astazi la varsta de 13-14 ani, realizand performanta de 50, 60 sau chiar 70HB in competitii. Sunt convins ca vor atinge si 100HB. Pentru ei, faptul ca la unele turnee se acorda si premii in bani nu reprezinta o conditie de a participa sau nu la acel turneu. Cred ca am reusit la nivel de Federatie sa schimbam acea mentalitate care conditiona participarea la un turneu cu acordarea sau nu a premiilor. Sportivii se inscriu la etapele de Campionat National pentru a-si demonstra valoarea intr-un sistem organizat, recunoscut la nivel national. Ei lupta pentru titlul de Campion National si sansa de a reprezenta mai apoi Romania la concursurile Internationale organizate de EBSA, IBSF sau WSA.
In timp ce valoarea sportivilor nostri va creste, fii sigur ca performanta lor va atrage si publicul si sponsori si media. Eu cred ca acesta e drumul corect si sansa sa imbunatatim conditiile de antrenament si participare la diferite turnee.
Prin aceste turnee de vacanta sa le spunem, FRSnooker doreste sa dea posibilitatea cator mai multi simpatizanti ai snooker-ului sa participe, avand astfel sansa de a juca cu sportivii aflati in lupta pentru medalii in Campionatul National. Este un bun prilej pentru oricine, sa demonstreze ca poate obtine un bun rezultat intr-o competitie deschisa la nivel national.
Va asteptam cu mare interes, atat la Centrul National de Snooker cat si la Brasov.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dragos Cozmaciuc Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 20 Iun 2012, 20:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sentence, te-am mai rugat o dată : nu mai deschide câte un nou thread pentru fiecare nouă întrebare. Întrebările pot fi postate la Probleme și întrebări http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=927 Tocmai de aceea a și fost deschis threadul respectiv.

N-ai grijă că dl Cozmaciuc le vede și acolo. Wink

________________________


Sentence, în general, în lume, jucătorii sunt cei care-și fac rost de banii necesari călătoriilor – familia face economii și sacrificii, se caută sponsori oricât de „mici” (se dau și anunțuri în acest sens, la ziarele locale), tinerii își iau slujbe, oricât de prost plătite, în timpul vacanțelor, se pune mână de la mână ca să se acopere costurile. Primii sponsori sunt mai întotdeauna bunicii, mătușile, patronii cluburilor în care se pregătește jucătorul. Dar pentru asta trebuie ca acel jucător să le câștige acestor oameni încrederea, adică să se arate talentat, pasionat și harnic.

Pe de altă parte, mi se pare că ai noștri sunt crescuți cu un anumit set de concepții, văd mai ales anumite lucruri și trebuie să deprindă mai mult singuri disciplina muncii ba, încă și mai rău, nu primesc de nicăieri nici educația care să-i ajute să-și dezvolte mentalitatea de învingător, să învețe frumusețea confruntării cu sine și a autodepășirii, adică însăși esența competiției sportive. De asta are antrenorul atâta importanță – și atâta răspundere.

Altfel, și la noi, și în alte părți, se discută foarte mult despre bani – probabil, prea mult. OK, culorile drapelului & imnul național nu mai impresionează și nu mai mobilizează pe nimeni, că nu le pui în cont, iar îndemnurile heirupiste stârnesc ilaritate (presupun că dacă J F Kennedy s-ar scula din morți, ar veni aici și ne-ar invita să ne-ntrebăm nu ce poate țara să facă pentru noi, ci anume ce am putea noi să facem pentru țară, i s-ar râde-n nas Laughing ).

OK, putem să și lăsăm deoparte chestiile „înălțătoare”, dar perfecționarea în ideea performanței și lupta sportivă reprezintă ceva ce faci și pentru tine însuți. Nu numai pentru a fi sănătos, ci și pentru a-ți tatona și elasticiza limitele, adică pentru a descoperi cine ești cu adevărat. Fiindcă-n sport (și mă refer aici exclusiv la oamenii corecți), se vede imediat tot ce știi (și tot ce nu știi), doar că, pentru a afla și ce poți, trebuie ca, mai întâi, să fii gata să dai totul, în monedă forte : timp, efort, inteligență, bani. Nu oricine e dispus la investirea de sine așa că nu oricine are stofă de campion. Talentul e mai des întâlnit decât am crede – cu munca merge ceva mai greu. Nu numai la noi : aproape că nu este niciunul dintre actualii profesioniști mediocri despre care, la debutul său competițional, să nu se fi spus sus & tare că va deveni campion mondial. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Joi 21 Iun 2012, 8:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Sentence, te-am mai rugat o dată : nu mai deschide câte un nou thread pentru fiecare nouă întrebare. Întrebările pot fi postate la Probleme și întrebări http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=927 Tocmai de aceea a și fost deschis threadul respectiv.

N-ai grijă că dl Cozmaciuc le vede și acolo. Wink

________________________


Sentence, în general, în lume, jucătorii sunt cei care-și fac rost de banii necesari călătoriilor – familia face economii și sacrificii, se caută sponsori oricât de „mici” (se dau și anunțuri în acest sens, la ziarele locale), tinerii își iau slujbe, oricât de prost plătite, în timpul vacanțelor, se pune mână de la mână ca să se acopere costurile. Primii sponsori sunt mai întotdeauna bunicii, mătușile, patronii cluburilor în care se pregătește jucătorul. Dar pentru asta trebuie ca acel jucător să le câștige acestor oameni încrederea, adică să se arate talentat, pasionat și harnic.

Pe de altă parte, mi se pare că ai noștri sunt crescuți cu un anumit set de concepții, văd mai ales anumite lucruri și trebuie să deprindă mai mult singuri disciplina muncii ba, încă și mai rău, nu primesc de nicăieri nici educația care să-i ajute să-și dezvolte mentalitatea de învingător, să învețe frumusețea confruntării cu sine și a autodepășirii, adică însăși esența competiției sportive. De asta are antrenorul atâta importanță – și atâta răspundere.

Altfel, și la noi, și în alte părți, se discută foarte mult despre bani – probabil, prea mult. OK, culorile drapelului & imnul național nu mai impresionează și nu mai mobilizează pe nimeni, că nu le pui în cont, iar îndemnurile heirupiste stârnesc ilaritate (presupun că dacă J F Kennedy s-ar scula din morți, ar veni aici și ne-ar invita să ne-ntrebăm nu ce poate țara să facă pentru noi, ci anume ce am putea noi să facem pentru țară, i s-ar râde-n nas Laughing ).

OK, putem să și lăsăm deoparte chestiile „înălțătoare”, dar perfecționarea în ideea performanței și lupta sportivă reprezintă ceva ce faci și pentru tine însuți. Nu numai pentru a fi sănătos, ci și pentru a-ți tatona și elasticiza limitele, adică pentru a descoperi cine ești cu adevărat. Fiindcă-n sport (și mă refer aici exclusiv la oamenii corecți), se vede imediat tot ce știi (și tot ce nu știi), doar că, pentru a afla și ce poți, trebuie ca, mai întâi, să fii gata să dai totul, în monedă forte : timp, efort, inteligență, bani. Nu oricine e dispus la investirea de sine așa că nu oricine are stofă de campion. Talentul e mai des întâlnit decât am crede – cu munca merge ceva mai greu. Nu numai la noi : aproape că nu este niciunul dintre actualii profesioniști mediocri despre care, la debutul său competițional, să nu se fi spus sus & tare că va deveni campion mondial. Wink Laughing


Doamna Cristescu, in primul rand eu nu am vorbit sa plateasca federatia transportul si cazarea etc....ci un premiu macar de consolare pt castigator. In toate sporturile din lume locul intai ,macar, ia un premiu in bani. Va rog sa nu confundati meritocratia si performanta cu plutocratia sau aristocratia. Si va rog sa nu mai comparati motivatia cu sportivitatea ca nu au nici o treaba. Sa motivezi un jucator cu un premiu de 2mil de lei vechi e mai mult o greseala decat un premiu...dar tinand cont ca cealalta varianta este un concurs fara premii..este mai buna varianta de 2 mil de lei macar pt locul 1. Nu pt premiul de 2 mil de lei vine jucatorul sa participe, ci pentru performanta intr-adevar, dar dumneavostra v-ati duce la elevii dumneavostra doar din placere ? va ajuta cu ceva salariul? sau domnul Cozmaciuc care a renuntat la multe pt snooker il ajuta cu ceva taxele anuale platite de jucatori? DA..il ajuta sa mentina federatia, sa ingrijeasca mesele, chirie,lumina, apa, angajati, arbitri, pregatiri, deplasari importante etc etc. Aici nu vorbim sa platim fiecare jucator care vine la fiecare etapa, ci doar castigatorul. Daca de exemplu fiecare jucator participant ar plati 100.000 lei vechi la fiecare etapa..s-ar aduna 3 mil de lei vechi ca sa ia castigatorul de ex. Numai el. Am vazut ca multi jucatori ,chiar unii de calitate nu participa la toate etapele. De ce ? v-ati intrebat vreodata? si apar numai la cele cu premii. Ca Babken de ex. sau altii. Credeti ca 100.000 lei vechi ar saraci vreun jucator? Da intr-adevar un jucator de calitate e talentat, depune un efort maxim, e competent, e merituos, dar toate astea sunt dublate de ambitia umana naturala si orgoliu nativ inrait al omului. Acest premiu va scoate tot din acesti jucatori si aceasta mica diferenta va duce la adevarata competitie.

prin urmare va rog sa imi spuneti daca sunteti de acord si solicit atentia tuturor celor care citesc acest pasaj, daca sunteti de acord , ca peste taxa anuala , sa mai platiti 100.000 lei vechi la fiecare etapa din liga si castigatorul eventului sa primeasca aceasta suma.

Va multumesc!


Sus
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2012, 8:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oh dear ! În mod evident, nu “comunicăm”. Laughing
Până una-alta, Sentence, postează unde trebuie.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dragos Cozmaciuc
Fan


Data înscrierii: 21/Dec/2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2012, 12:18    Titlul subiectului: raspuns sentence Răspunde cu citat (quote)

Sentence,
Cu toata amabilitatea iti transmit ca este ultima mea interventie la insistentele incercari de a reduce totul la problema ta si anume premiile. Vad ca disponibilitatea mea si a doamnei prof. Mihaela Cristescu, de a-ti raspunde prompt la fiecare solicitare, se transforma ireversibil intr-o sarada pe care nu pot s-o mai accept si cu atat mai mult sa o intretin printr-o conversatie inutila.
Ai spus acum ceva timp ca o sa ajungi la Centrul National de Snooker si o sa incepi snooker-ul serios. Sincer, nu cred ca ai vointa sa te desprinzi de calculator si sa incepi snooker-ul in mod real si nu virtual cum din pacate procedezi acum.
Constat ca ai idei grozave, dar care sa le rezolve altii daca se poate. Cred ca ai fi un foarte bun lider de sindicat. Am vorbit cu conducerea federatiei si am fi bucurosi sa te ocupi tu de problemele financiare. Sa negociezi contracte, sa atragi sponsori, sa convingi sportivii, simpatizantii si pe toti cei care crezi de cuviinta, sa cotizeze suplimentar cum spui tu, pentru ca in sfarsit acest obstacol din calea snooker-ului romanesc (premiile) sa dispara.
Ai libertatea la exprimare si poti s-o faci in ce mod doresti, dar te asigur ca nu voi mai raspunde nimanui daca nu o va face prezentandu-si identitatea. Am trecut peste acest aspect si mi se pare incorect. Sper sa nu fie o pretentie prea mare.
Va astept cu cea mai mare placere la Centrul National de Snooker, incerc sa va ajut in orice problema ati avea, dar dati-mi voie sa stiu macar cu cine vorbesc.
Sper sa aveti puterea de a iesi de sub falsa protectie a perdelei anonimatului.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dragos Cozmaciuc Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi 21 Iun 2012, 12:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sentence a scris:
Acest premiu va scoate tot din acesti jucatori si aceasta mica diferenta va duce la adevarata competitie.

prin urmare va rog sa imi spuneti daca sunteti de acord si solicit atentia tuturor celor care citesc acest pasaj, daca sunteti de acord , ca peste taxa anuala , sa mai platiti 100.000 lei vechi la fiecare etapa din liga si castigatorul eventului sa primeasca aceasta suma.

Va multumesc!


Eu unul nu aș fi de acord cu o asemenea abordare (cu principiul, mai mult decât cu suma). În opinia mea, e ca și cum la turnee de tenis, jucătorii ar trebui să cotizeze pentru alți jucători care nu sunt destul de "motivați" să participe la anumite turnee. Eu la snooker nu vreau să-i încurajez pe cei care pun banii înaintea sportului. Îmi place conceptul de a avea premii, și mă bucur când se întâmplă, dar îl văd ca recompensă, nicidecum ca motivație. Și ai mai spus ceva care mie îmi sună ciudat: "premiu macar de consolare pt castigator" Chiar are nevoie de consolare, un câștigător de etapă sau campionat? Oare s-a dus acolo doar în speranța că va obține ceva material? Dacă da, nu face bine evoluției sportului în primul rând.
Mă aflu la primul sezon oficial, iar momentan mă poți găsi pe locul 11 în clasamentul diviziei secunde. Am plecat la acest drum cu speranțe mari și vise frumoase, m-a lovit realitatea și am crescut datorită experiențelor întâlnite. Ce mă motivează e găsirea limitelor proprii și extinderea lor, autodepășirea, și ideea de a fi mai bun în ceea ce fac; instinctual poate, vine și dorința de a fi mai bun decât alții într-un domeniu, spiritul de competiție. Pe parcurs m-am lovit de senzația că am ceva în minus față de alții - talent, experiență sau încredere și am încercat mereu să găsesc lucruri care să compenseze aceste dezavantaje. Așa am descoperit importanța mentalului în acest joc, am reușit să-mi folosesc răbdarea și calmul ca atuuri și mai ales, am descoperit importanța antrenamentului - simplu spus, cu cât ești mai familiar cu o situație, cu atât o vei putea repeta mai ușor cu succes. Am observat deseori la mai mulți jucători, din ambele ligi, un temperament pe care îl consider greșit - o autopedepsire excesivă după fiecare ratare și netrăirea jocului în prezent. Cred că printre cele mai importante lucruri se află ignorarea factorilor externi - zgomot, noroc, condiția mesei, căldură/frig, ratări, evoluție proastă. 10% îl reprezintă tehnica, și va constitui o bază foarte bună dacă este corectă, iar 90% îl constituie mentalul.
Mă motivează să știu că pot aplica mai bine decât alții, ceea ce am învățat. Mă motivează faptul că pot învăța din înfrângeri și greșeli. Mă motivează faptul că am câștigat o încredere în faptul că pot urca mai sus de locul 11. Doar timpul va spune dacă voi fi în stare să o fac sau nu.

Ăsta a cam fost un eseu pe tema motivației, poate plictisitor sau naiv, dar cum ai cerut păreri, mi-am zis să o exprim și eu



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Sezonul național 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community