Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 70, 71, 72, 73  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Campionatul mondial 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul mondial 2012 ?
Stephen Hendry
7%
 7%  [ 5 ]
Stephen Maguire
8%
 8%  [ 6 ]
Jamie Jones
2%
 2%  [ 2 ]
Ali Carter
5%
 5%  [ 4 ]
Ronnie OSullivan
58%
 58%  [ 40 ]
Neil Robertson
5%
 5%  [ 4 ]
Ryan Day
4%
 4%  [ 3 ]
Matthew Stevens
5%
 5%  [ 4 ]
Voturi totale : 68

Autor Mesaj
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 7:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy 8)
raman cu regretul ca finala Ronnie ar fi trebuit s-o joace cu Trump; asa mi-ar fi placut mai mult .. dar na, nu le poti avea pe toate;
ce poate fi mai superb decat un campionat mondial castigat de favoritul tau ?? (eu am mai multi favoriti, vreo 6 sau 7 sa fiu sigur ca ma pot bucura de CM cat mai mult Very Happy ) mai mult, iata Ronnie ne spune ca va mai juca (o pauza de cateva luni e nimic, pai in formatul de acu cativa ani dupa ce se termina CM oricum era o pauza de cateva luni)
o victorie pe deplin meritata, avand in vedere si adversarii din rundele precedente ai lui Ronnie, toti unul si unul (exceptand pe ebdon) ...nu a avut deloc un traseu usor
bravo Ronnie!



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 7:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo Ronnie,felicitari!
(Imi place cum se promoveaza imaginea de familie a jucatorilor de snooker!)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 7:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:
Sunt totusi destul de sigur ca multi dintre fanii die-hard Ronnie se vor regasi macar in cateva dintre cuvintele scrise de mine si vor aprecia macar putin de tot acolo in sinea lor "micuta" mea poveste Very Happy .

Macar pentru cateva zile voi fi fericit si pentru asta trebuie sa spun

Multumesc Ronnie!


Tedy, Notworthy
Exact asa e! Exact asa! Sa nu intre bila albastra din spargere, ramane pe masa au ba, n-a iesit bine, ia uite ce in forma e adversarul, trece sau nu trece, iese din snooker sau nu...

Desi de la German Masters am avut eu niste idei Wink , n-am prea crezut ca se poate.
Numai ca mie cel mai frica mi-a fost de finala. Ca Ali chiar n-avea ce pierde.

Foarte fain mesaj!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 8:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tedy,mesajul tau m-a uns pe suflet!Si nu e un roman ,e doar o schita insa foarte reusita si nu,nu mi s-a parut prea lung! Applause Applause Applause



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Sch
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Ian/2006
Mesaje: 119
Locație: Belgia

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 8:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari lui Ronnie pentru titlu!! Felicitari si lui Ali pentru meciul facut, meci din care si eu cred ca nu avea nici o sansa sa iasa invingator.

Cat despre Ronnie, poate mai mult decat castigarea trofeului, m-a impresionat schimbarea atitudinii lui din ultimele doua saptamani. Si m-a bucurat anuntarea planurilor de viitor Smile

In final, sunt mandru ca, dupa ce am fost "contemporan" cu Hendry, am trait in direct si momentul marcant al retragerii lui. Care retragere l-a gasit atat de impacat cu sine si intr-o forma atat de buna incat sa ofere un ultim cadou in valoare de 147 de puncte!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Sch Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 9:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelent mesaj, tedy! Applause Ai exprimat perfect ce am simtit multi dintre noi in aceste 17 zile.Very Happy
Nu-mi vine sa cred ca Ronnie a castigat din nou titlul mondial. Surprised Si totusi el este cel care sezonul trecut era eliminat de 4(!!!) ori consecutiv inca din primul tur(UK, Masters, Welsh si China Open) si care il suna pe Mike Ganley pentru a-l anunta ca nu se mai prezinta la Crucible. Rolling Eyes Cu siguranta va trebui sa-I multumeasca toata viata doctorului Steve Peters. Very Happy Cum a spus si el, daca l-ar fi intalnit acum 20 de ani, cariera lui ar fi fost alta. Rolling Eyes Sunt perfect de acord cu aceasta afirmatie, deoarece, pentru mine, Ronnie nu s-a schimbat acum ci inca de la CM2011 cand a pierdut nemeritat in sferturi in fata lui John. Probabil ar fi fost insa prea mult sa castige titlu dupa sezonul mizerabil pe care il avusese. Smile
Am spus inca de atunci ca am incredere ca isi poate relansa cariera si am avut dreptate, a aratat prin victoria de la Berlin si prin cea de aseara ca inca este unul dintre cei mai buni. 8) Sper sa se bucure din plin de vacanta si sa revina la fel de montat si la anul. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
alexandra0003
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Aug/2006
Mesaje: 230
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 12:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:

1. Cu asta cred ca pot ajuta. Am inregistrat audio inceputul transmisiunii, vreo 22 minute la calitate .flac. Daca vrei ti-o pot uploada sau pot incerca sa o pun pe ceva gen trilulilu.

2. [...] Si acum in final, imi dau seama ca am scris un intreg roman Shocked si imi cer scuze celor care ma vor injura ca am scris atata Very Happy. Sunt totusi destul de sigur ca multi dintre fanii die-hard Ronnie se vor regasi macar in cateva dintre cuvintele scrise de mine si vor aprecia macar putin de tot acolo in sinea lor "micuta" mea poveste Very Happy .

Macar pentru cateva zile voi fi fericit si pentru asta trebuie sa spun

Multumesc Ronnie!


1. Sigur ca vreau inregistrarea Very Happy Pune-o unde ti-e tie mai usor, nu conteaza Very Happy.

2. Nu, n-ai scris mult, am citit dintr-o suflare pentru ca chiar asa a fost si pentru mine Very Happy.


Cu singura diferenta ca asta a fost a treia finala de Campionat Mondial a lui Roonie pe care am trait-o live Very Happy.
Si starile traite de fiecare data au fost un pic altfel.

Dupa ce am deschis ochii pe snooker la Campionatul Mondial din 2003 (dar dupa break-ul maxim reusit de Ronnie si implicit dupa eliminarea acestuia), la inceputul sezonului 2003-2004 am fost atinsa din primul moment cand l-am vazut pe Ronnie live Very Happy. Si dupa ce am trait castigarea Welsh Open si acea finala de neuitat a Masters-ului disputata cu Paul Hunter, Campionatul Mondial din 2004 l-am trait foarte intens. Si acum imi aduc aminte perfect acea dupa-amiaza de duminica, prima zi a finalei, in care Grame Dott castiga primele 5 jocuri, momente in care simteam ca se prabuseste cerul pe mine. Am stat cu inima cat un purice apoi, fiindu-mi frica ca nu cumva sa se mai intample ceea ce se petrecuse la inceputul finalei. Cand s-a terminat, am fost atat de bucuroasa cum nici mie nu-mi venea sa cred Laughing .

In 2008 a fost altfel. Deja il cunosteam mai bine pe Ronnie si, exact cum spui si tu, am zis ca asta e o sansa unica de a-l mai vedea inca o data ridicand trofeul. Vedeam un Ronnie care inca isi dorea ca castige si caruia inca ii placea snooker-ul (mai ales ca traisem aici, la Camionatul Mondial, si acele clipe foarte dureroase din 2005 [acea infrangere din sferturi in fata lui Ebdon] si din 2006 [cu o alta infrangere foarte dureroasa din semifinale, in fata lui Grame Dott, cand da tacul cuiva din public, moment in care am zis ca asta a fost ultima lui aparitie acolo, in acea arena...]). Asa ca in 2008 mi-am zis ca traiesc un vis pe care nici nu mai aveam puterea sa-l "visez" Laughing . Totul mi se parea atat de perfect (si break-ul maxim si titlul la aceasi editie de Campionat Mondial), inca parca nu-mi venea sa cred ochilor....Bucuria de la acea editie chiar m-a tinut mult timp dupa aceea, mai ales ca in vara lui 2008 au fost momente in care am avut cea mai mare nevoie de asta.

Acum, in 2012, a fost din nou altfel Wink. Nu veneam cu nu stiu ce sperante. Mi-am zis doar sa ma bucur ca este inca un CM in care il vad pe Ronnie. Desi, cand am vazut ca primul meci il va avea impotriva lui Ebdon mi-a fost cam frica, recunosc. Mai ales ca Edbon tocmai castigase China Open si meciul acela din 2005 a carui amintire inca credeam ca il mai poate zdruncina pe Ronnie. Dar nu a fost asa Smile. Inca din primul tur am vazut un Ronnie cu totul altfel. Am crezut ca e doar o stapanire de moment, de conjunctura (de faptul ca joaca cu Ebdon si nu mai vrea sa pateasca ceea ce i se intamplase acum 7 ani). Dar nu a fost asa Smile. Ronnie chiar se schimbase si a venit la acest CM hotarat sa castige (dar fara a face vreun moment declaratii mari). Si m-am bucurat apoi de fiecare meci al sau (desi, recunosc, de fiecare data am avut ceva emotii). Iar bucuria de la final am simtit-o ca fiind foarte puternica, dar si matură (atat din partea lui, cat si din a mea). Nu am mai sarit "ca o maimuta" cum am facut in 2004 sau 2008, pur si simplu am stat cuminte in fotoliu si am simtit ca zambesc cu sufletul, savurand clipele acelea frumoase cu cei doi Ronnie Smile.

A fost un Campionat Mondial care chiar m-a uns pe suflet. Smile

Si, desi am mai spus-o si aseara, nu ma pot abtine sa nu o mai spun inca o data: MULȚUMESC RONNIE! Notworthy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui alexandra0003 Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 13:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun, să începem cronologic, cu declarațiile înaintea finalei:

interviu Carter realizat de John Parrott

John Parrott: Cu sezonul pe care l-ai avut, ai fi crezut că poți ajunge în finala de la Sheffield?
Ali Carter: E o întrebare dificilă, pentru că nu m-am gândit la asta, mă gândeam că lovesc corect bila, era greu să prevăd că voi trece de Judd Trump, dar m-am gândit că el are toată presiunea pe el, eu fiind ieșit din topul 16, nemaicâștigând un meci de ceva vreme; m-am pregătit bine, m-am concentrat pe însănătoșire și mi-am zis să vedem ce o ieși. După cum s-a văzut, am pus presiunea pe Judd, am reușit să ies învingător din acel meci și am considerat că ce urmează e un bonus; nu a fost chiar așa, pentru că a urmat Jamie Jones și m-am gândit că dacă aș fi pierdut acel meci aș fi fost devastat, pentru că eram favoritul. Apoi în semifinale m-am gândit că asediul nu se termină niciodată, și presupun că la fel va fi și mâine și luni.

JP: Au trecut patru ani de la precedenta ta finală, crezi că ești mai bine pregătit pentru aceasta, și dacă da, de ce?
AC: Cred că în ultima finală în care am fost prezent, am fost... absolut distrus, ca s-o spun politicos. Făcusem un 147, venisem de nicăieri ca să ajung în finală, mental eram absolut pierdut. Am avut multe meciuri strânse și dificile și simțeam că nu mai îmi rămăsese energie deloc.

JP: Deci consideri că a fi proaspăt e un avantaj mare pentru tine?
AC: Masiv... nu am participat la multe turnee în acest an, nu m-am înscris la multe PTC-uri, nu am jucat în turnee de puncte în China, pentru că nu mă simțeam bine și era momentul pentru mine să iau o pauză și cred că astea mi-au adus beneficii. Ronnie a făcut la fel și nu știu, poate o fi coincidență că am ajuns amândoi în finală, dar... vom vedea ce se va întâmpla.

JP: Vorbești despre Ronnie, care a fost oponentul tău în acea finală, nu ai un palmares grozav împotriva lui, deci cum vei aborda acest meci?
AC: Am rezultate bune împotriva lui în antrenament... Dar voi continua ce am făcut până acum și vom vedea ce va ieși.

JP: Ce ar însemna pentru tine să fii încoronat campion mondial, după ce ai spus mai devreme în sezon că te gândești la retragere?
AC: Ar însemna totul, cred că toți, când am spus asta, că mă săturasem și că mă voi retrage, au considerat-o că o spun doar așa, de formă, dar mă gândeam serios la asta, prietenii mei apropiați o pot confirma, nu mă aflam într-un moment bun, îmi ajunseseră călătoriile, toate meciurile, toate dezamăgirile pe care le simțeam. Deci e o senzație plăcută, să am șansa asta în finală, nu voi spune că voi fi distrus dacă nu iese bine pentru mine, dar poate că soarta va fi în favoarea mea.

JP: Crezi că e ceva ce va trebui să îmbunătățești?
AC: Nu, nu consider asta, trebuie să continui la fel, știu că trebuie să profit de șansele care vor apărea, altfel nu poți să-l învingi pe Ronnie, dacă nu o faci. Dar, cum Ronnie probabil crede că tot ce trebuie să facă pentru a mă învinge e să se prezinte, ei bine, vom vedea...



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 13:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

interviu Ronnie O'Sullivan realizat de Steve Davis înainte de finală:

Steve Davis: Pari a te fi simțit bine tot turneul...
Ronnie O'Sullivan: Da, ei bine, mă simt de parcă aș fi aici de două luni deja, de obicei zboară timpul, dar dintr-un motiv oarecare, acum pare că durează de când lumea. Cred însă că atunci când câștigi acest turneu o faci între meciuri, când ești la masă și joci, instinctul natural intră în acțiune, dar ideea e să nu te lași copleșit de sentimente și să rămâi concentrat între meciuri pentru că uneori poți să ajungi la masă istovit - 17 zile în care să rămâi conectat la maxim e ca un "Iron Man" [competiția cea mai puternică de triatlon] la snooker.

SD: Au fost câteva zâmbete la masă, eu nu am făcut-o niciodată, tu pari că savurezi totul, că te simți foarte bine...
ROS: Mi s-a spus că ajută, eliberează hormonii fericirii, chiar dacă nu o faci cu convingere.

SD: Până acum în turneu ai învins niște jucători grozavi, și ai făcut-o cu marje apreciabile: trei campioni mondiali, un campion UK, cred că îți apreciezi forma ca fiind la înălțime în momentul de față.
ROS: Da, am cam avut niște meciuri dificile, cu Peter Ebdon, Mark Williams și Neil. Au fost momente în care m-am simțit foarte foarte bine și m-am gândit dacă pot să-mi fixez senzația asta, pot juca până la vârsta de 300 de ani... e o senzație fantastică, și nu e întotdeauna ușor să joci fără griji, uneori trebuie să... tu și Stephen erați cei mai buni la asta, să reușiți să întoarceți lucrurile atunci când nu mergeau prea bine - cred că asta a fost o parte importantă pentru mine, că nu mi-am reproșat prea multe și nu am permis câtorva lovituri proaste să-mi saboteze practic un meci întreg.

SD: Spune-mi ceva despre oponentul tău, Ali Carter, pentru că te-ai antrenat destul de mult cu el, de-a lungul anilor, când a apărut în circuit.
ROS: Îmi aduc aminte că l-am văzut când avea vreo 10 ani, m-am uitat la acțiunea tacului și mi-am zis "Isuse, lovește bila frumos" și m-am gândit "cine o fi?" Asta a fost prima oară când l-am observat, apoi ne-am mai întâlnit când ne antrenam și îi prevedeam că va deveni campion mondial. A avut un start mai lent în carieră, țin minte că ajunsese în semifinală la Grand Prix și m-am gândit că asta e ocazia lui să se afirme. Cred că a trebuit să lucreze mai mult decât consideram la început pentru a ajunge unde e acum, pentru că are cu siguranță un talent incredibil, iar acum are și temperament, și dacă o poți face aici, atunci știi că ai tot ce trebuie.

SD: Crezi că va fi diferit de ce s-a întâmplat în 2008?
ROS: Absolut, cred că... jucam bine pe atunci, dar cam simțeam că eram o țintă sigură în finală, te implici oarecum în niște meciuri și m-am gândit: "dacă accelerează puțin, nu cred că voi putea ține pasul cu el"; având un respect absolut pentru jocul lui, într-un fel mă panicam pe tot parcursul meciului. Când am trecut linia de sosire eram foarte ușurat, iar dacă intră tare acum, aș putea fi ținut în scaun multă vreme, va fi ceva complet diferit, cred că Ali va fi montat pentru acest meci, vrea să câștige titlul și să devină campion mondial.

SD: Cei doi finaliști au amândoi psihologi sportivi de partea lor, tu îl ai pe doctorul Steve Peters, iar Ali îl are pe doctorul Peter Ebdon... Crezi că avantajul e de partea lui?
ROS: Nu, cred că e ceva diferit, suntem în căutarea unor lucruri diferite, al meu era ceva de genul auto-sabotajului. Cred că atunci când sunt în starea mentală corectă și gândesc clar, sunt un jucător foarte agresiv, lucru care îmi place și am considerat mereu că asta poate depăși orice obstacol pus în calea mea. Ali îl are pe Peter, care cred că va face pentru Ali ce a făcut Ray [Reardon] pentru mine și va învăța lucruri neprețuite, pentru că îl vor transforma într-un jucător mai complet.

SD: Nu par să te intereseze vreodată recordurile, dar ce ar însemna un al patrulea titlu?
ROS: Uriaș... ar fi ceva fantastic. Nu mă înțelege greșit, am reușit să câștig trei, patru ar fi fantastic, m-ar cam pune la egalitate cu John Higgins... două în spatele tău și trei în urma lui Stephen Hendry. Dar da, trei e bine... două sunt grozave, trei sunt excelente, patru sunt fantastice, cinci ar fi un vis, la șase ești o legendă iar la șapte ești... ei bine, știi... deci da, ar fi grozav!



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012


Ultima modificare efectuată de către MihaiMese la Mar 8 Mai 2012, 22:48, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 14:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
Am găsit niște fragmente din scrierile lui Nostradamus și se pare că Ronnie va face o figură frumoasă turneul ăsta. Eu cred că de data asta e pregătit pentru somniferul Ebdon și va trece de prima rundă la o diferență de vreo 3 frame-uri.


Nu dă prea bine să mă citez pe mine însumi, dar se pare că "Nostradamus" a avut dreptate pe 16 aprilie. Smile



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 16:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

și declarațiile "la fierbinte", luate imediat după încheierea jocului, de către Hazel Irvine, una dintre gazdele emisiunilor de snooker de la BBC:

Hazel Irvine: Ei bine, Ali, două finale, de două ori te-ai întâlnit cu "Racheta"; ca să-l parafrazez pe marele Jimmy White, cred că începe să te enerveze.
Ali Carter: Da, poate dacă se retrage aș ajunge și eu să câștig Campionatul, cine știe...

HI: A fost chiar o poveste cu revenirile tale, te-am descris ca Puștiul care Revine ["The Comeback Kid"]. La scorul de 7 - 14, când păreai învins, cum ai reușit să aduni tenacitatea, să vii la masă și să continui lupta în seara asta?
AC: Nu știu, am continuat doar să lupt, sunt totuși dezamăgit de felul în care am jucat în finală, Ronnie m-a pus în tot felul de situații dificile, jocul lui de siguranță a fost la fel de bun ca al meu, sau chiar mai bun, chiar de la prima bilă și evident punctează când ajunge între bile, e genial, merită toate felicitările. E grozav să fiu într-o altă finală, dar e foarte dezamăgitor să o pierd.

HI: În decembrie, când eram la campionatul Marii Britanii, ai spus tuturor că te gândești serios la retragere după acel eveniment, dar de atunci ți-ai redresat sănătatea și forma sportivă. Care sunt planurile tale acum, Ali?
AC: Ei bine, evident am început să joc din nou măcar decent și să mă simt mult mai bine deci voi continua să mai joc o vreme și să sperăm că dacă voi reuși să mă mențin sănătos și totul să meargă bine, voi continua.

HI: Ali, crezi că într-o zi poți reveni aici și câștiga titlul?
AC: Sunt deja două finale, și e nevoie de destul efort pentru a câștiga, dar da, o pot face cândva, înainte ca Ronnie să se retragă.

- rândul câștigătorului:

HI: Misiune îndeplinită pentru al patrulea trofeu aici. Cât de greu a fost de cucerit acest titlu?
Ronnie O'Sullivan: Greu... a fost foarte foarte greu, pentru oricine să vină aici și să reziste 17 zile, e un test de anduranță, echivalentul "Iron Man"; nu cred că e legat atât de mult de snooker cât de controlul sentimentelor și să fii capabil să te concentrezi - am reușit să fac asta pe parcursul celor 17 zile, dar vreau să-l felicit pe Ali pentru un turneu fantastic, încă unul sclipitor... este un jucător de top 3-4, nu a avut parte de sănătate și a revenit cu o prestație magnifică pe care a arătato aici la Sheffield, toți cei care l-au privit vor ști că este un jucător fantastic și că a avut încă un campionat mondial foarte bun. A fost minunat aici întreaga săptămână, cu toții acești fani, am venit aici să încerc să creez spectacol, am vrut doar să arăt lumii de ce sunt în stare și asta a fost intenția mea principală.

HI: Cu siguranță ai făcut asta, și atâta devotament, pasiune și dorință de a câștiga acest titlu mondial și dacă privim înapoi, chiar și în ultimele luni. Ce s-a schimbat pentru tine în ultimul an și mă întreb cât de mult se datorează asta lui Steve Peters, prin munca pe care ați făcut-o împreună?
ROS: Nu aș fi jucat dacă nu era Steve, nu aș fi stat cu el în prima ședință să-i spun "nu vreau cu adevărat să mă poți ajuta" iar el mi-a spus că ăsta e răspunsul normal pe care îl primește de obicei de la cei care îl vizitează și mi-a spus că voi fi un caz mai ușor. A rămas determinat tot anul cât am lucrat împreună și a fost o stâncă, a fost dur, pentru că a trebuit să dau piept unor lucruri pe care nu doream să le înfrunt și odată ce o făceam nu vroiam să le mai întâlnesc, uneori vrei pur și simplu să o iei la fugă. Am vrut să mai fac o încercare, și în acest sezon am reușit să câștig trei... dar asta le depășește pe toate. Puțini s-au îndoit de mine, dar prefer să nu se îndoiască de mine, le voi spune când nu sunt pregătit și când nu mai pot. Cu siguranță nu am dispărut acum.

HI: E minunat să auzim asta, pentru că era practic următoarea întrebare... Spuneai după semifinală, că dacă ai putea înmagazina acea senzație de victorie, ai continua să joci 300 de ani, deci, care este planul acum, câte alte titluri mondiale poți ținti, Ronnie?
ROS: Nu voi pune o cifră pe asta, nu iau decizii în momentul ăsta, voi lua o vacanță de vreo 6 luni, mă voi bucura de timpul petrecut cu micuțul acesta, cu fetița mea, voi avea o pauză bună, apoi voi evalua situația. Dar totul e bine... mă bucur de prezent.

HI: E deosebit să-l împarți cu Ronnie Jr. L-ai auzit strigând "haide Racheta!" de câteva ori?
ROS: Îl puteam auzi șoptind "haide tată" și îmi ziceam "nu e momentul să devin sentimental tocmai acum". Dar când l-am văzut astăzi dimineață, toată presiunea de pe mine s-a ridicat pentru că doar să-l văd, a fost cel mai minunat lucru.

HI: Ronnie și Ronnie Jr. a fost minunat să vă vedem pe amândoi în această arenă, felicitări!



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 16:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sevvilla86 a scris:
Excelent mesaj, tedy! Applause Ai exprimat perfect ce am simtit multi dintre noi in aceste 17 zile.Very Happy


Acelasi lucru voiam sa-l spun si eu!

Mihai, multumim pentru traducere! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
XLNC
Addicted to snooker


Data înscrierii: 12/Aug/2009
Mesaje: 104
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 16:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitări Ronnie O'Sullivan.
Nefiind fan R O'S nu-mi permit să-i adresez felicitările cu majuscule și colorate. Smile

Dar să începem ce a mai rămas din "radiografie" de unde o lăsarăm.


SFERTURI.
Încă simt mâhnirea provocată atât de jocul Maguire-Hendry cât mai ales de anunțul și retragerea efectivă a REGELUI.
Despre jocul efectiv ce s-ar mai putea adăuga mai ales în circumstanțele date?

Carter-Jones. Am sperat până-n ultima clipă că Jamie va trece de Ali.
N-a fost așa, dar meciul a fost frumos ca toate cele jucate de out-sider:)

O'Sullivan-Robertson. Din cauza lui Robertson (zic eu) ce parcă nu-și intra în ritm, a fost meciul pe parcursul căruia
întrevedeam că RO'S va fii în finală, pe care speram să o joace cu Maguire și s-o piardă.

Day-Stevens. Nici în acest meci nu mi-am explicat ce se întâmplă cu jucătorii pe parcursul turneelor.
Day care l-a eliminat pe Ding într-un meci în care lupta "pentru fiece palmă de pământ" era de mult dar uitării.
În acel meci Mathew a câștigat ZECE jocuri consecutive!!!!

SEMIFINALE
Maguire-Carter. Iarăși acea inexplicabilă diferență între jocul de la o zi la alta.
Maguire în acest joc, părerea mea, a fost mai ocupat cu ținerea propriilor nervi în frâu
decât cu masa de joc. Păcat! Voi explica mai jos de ce.

O'Sullivan-Stevens. După prima sesiune părerea cum că RO'S va fii în finală devenea certitudine.
Deși abia în a doua sesiune s-a "lărgit prăpastia" dintre cei doi.

FINALA

"The eyes of the tiger" după primele 3 jocuri a devenit ochișori de pisoiaș ce zgâria din când în când.
Spre lauda lui O'Sullivan nu s-a lăsat impresionat.
Eu cred aveam o finală muuuult mai dramatică și "dăunătoare sănătății" Smile
dacă Maguire era în stare să-și țină nervii în frâu fără să-i afecteze jocul.
D-asta souneam mai sus că e păcat.
ATENȚIE nu vrea nicidecum să-i ofensez pe fanii Căpitanului nici pe Ali însuși pentru că a avut niște meciuri fantastice.
În finală însă, cu părere de rău ... s-a înecat ca țiganul la mal.
Mi-a plăcut pentru prima oară de O'Sullivan. Jocul lui îmi plăcea de mult însă atitudinea,
lipsa respectului pentru adversar, și pentru jocul în sine, pe lângă lingușirea știți voi cui,
pentru a se face "digerabil" fanilor R'OS m-au determinat să nu mă număr printre fanii acestuia.

Apropos de fani, nu știu dacă ați observat că majoritatea fanilor RO'S sunt mai "contondenți" decât ai celorlalți jucători. Oare de ce? Wink
Au mai fost date pe acest forum exemple de alți OAMENI care n-au fost cine știe ce în viața particulară dar care au lăsat o "moștenire".
Eu v-aș propune un alt exemplu, zic eu mai grăitor.
Mozart vs. Beethoven.
Muzica primului e după unii genială și nu sunt departe de adevăr, ignorând promiscuitatea în care trăia și ținând cont de rapiditatea binecunoscută cu care o scria.
Să fie asta oare trăsătura dominată a aprecierii?
Ascultându-l pe Beethoven nu se poate să nu observi că fiecare sunet a fost "muncit" până la perfecțiune pentru a-ți "gâdila urechea într-un mod plăcut" Smile
Așadar, nu văd rostul războiului între fanii unuia cu fanii celuilalt.

Acum, așa cum scobiturile în nas ale unui jucător (nu spui cine, persoană importantă) Smile este on-topic
nu văd de ce "perle" auzite la acest CM sunt off.
Dar să lăsăm mințile odihnite așa cum ... sunt ele. Smile
Doar două asemenea inepții vă prezint să nu ziceți că-s rău Smile
La un moment dat minunatul comentator zice:
sunt 115 de break-uri de peste 100 pe care RO'S le-a realizat la campionatele mondiale la care a participat.
Sunt tare curios câte asemenea break-uri a realizat la CM la care nu a participat.

Apoi în timpul finalei când mulți feisbuciști îl boscorodeau nu găsește altceva de zis decât: "toți greșiți".
Asta sigur că știm, numai luminăția sa are dreptate, este doar bineștiut că este comentatorul unui post TV paneuropean Smile)



_________________
I want to be smarter than ... yesterday.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui XLNC Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 17:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stephen Hendry-The Story



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alexandra0003
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Aug/2006
Mesaje: 230
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 8 Mai 2012, 17:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mii de multumiri, Mihai, si pentru aceste traduceri! Very Happy


snookerfan97 a scris:
Stephen Hendry-The Story

Thanks! Very Happy


Acum am gasit si punctul patru despre care vorbeam aseara: intro-ul BBC la sesiunea decisiva a finalei si scurtul material despre Hendry si pasirea acestuia in arena, aseara Smile.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui alexandra0003 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Campionatul mondial 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 70, 71, 72, 73  Următoare
Pagina 71 din 73

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community